DOĞTAŞ KELEBEK, İNSANA SAYGI ÖDÜLÜ’NÜ ALDI

DOĞTAŞ KELEBEK, İNSANA SAYGI ÖDÜLÜ’NÜ ALDI

AK PARTİ İL BAŞKANI NAİM MAKAS İLÇE BAŞKANLARI İLE İL BAŞKANLIĞINDA TOPLANDI

AK PARTİ İL BAŞKANI NAİM MAKAS İLÇE BAŞKANLARI İLE İL BAŞKANLIĞINDA TOPLANDI

BAŞKAN ERDOĞAN: HİÇ KİMSE ÜLKEMİZİ İSTİKBALİYLE SINAMAYA KALKMASIN

BAŞKAN ERDOĞAN: HİÇ KİMSE ÜLKEMİZİ İSTİKBALİYLE SINAMAYA KALKMASIN

CEYLAN;KANSERİN KAYNAĞI: TERMİK SANTRALLER

CEYLAN;KANSERİN KAYNAĞI: TERMİK SANTRALLER

Srebrenitsa Soykırımı 26. Yıldönümünde Biga’da anıldı

Srebrenitsa Soykırımı 26. Yıldönümünde Biga’da anıldı

AKYALÇIN “ANDIMIZ’IN KALDIRILMASI ANAYASAYA AYKIRIDIR”

 • Haber :
 • Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının ardından 1933 yılından itibaren ilkokullarda ve ortaokullarda İstiklal Marşı ile beraber okutulan Öğrenci Andı, 2013 yılında AK Parti iktidarının girişimiyle kaldırılmıştı.
  Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, okullarda Öğrenci Andı’nın okunmasını 2013 yılında sona erdiren Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yönetmeliğini 2018 yılında iptal eden Danıştay 8. Dairesi’nin kararını bozdu. Bu karar sonrası 12 Mart 2021 itibarıyla okullarda artık Andımız’ın okutulmaması kararı alındı. Andımız’ın okullarda okutulmaması ile ilgili kararını veren Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu kararını ve Milli Eğitim Bakanlığını eleştiren Atatürkçü Düşünce Derneği Çanakkale şube Başkanı Necmi Akyalçın “ Andımzın okullarda söylenmesinin kaldırılması anayasaya aykırı bir karardır diyerek “Küresel güçler ve tetikçileri, 30 Ekim 1918 tarihinde imzalanan Mondros Anlaşması ile topraklarımızı işgal etmeye başlamıştır. Büyük ATATÜRK önderliğinde, Anadolu’nun onurlu insanları, bu işgale karşı tüm dünyaya örnek oluşturacak bir Bağımsızlık Savaşı vermiş ve Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurmuştur. Bir, Ulus Devlet olan Türkiye Cumhuriyeti, Türk Ulusu şemsiyesi altında topladığı Anadolu insanını ANDIMIZ ile de bir ve bütün tutmayı amaçlamıştır. Bu durum, ülkemiz topraklarında gözü olanları hep rahatsız etmiştir, içimizden de işbirlikçiler bularak ANDIMIZIN kaldırılması girişimleri son dönemde hız kazanmıştır. Son olarak da 2018 yılında Danıştay 8. Dairesi bu konuya son noktayı koyarak “Andımız kaldırılamaz” demiştir. Milli Eğitim Bakanlığını bu konu çok rahatsız etmiş olsa gerek ki Danıştay 8. Dairesi kararına itiraz etmiştir. Bunun üzerine Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu söz konusu kararı iptal etmiştir. Bu bağlamda andımız artık Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin okullarında okunamayacaktır. Aynı şekilde Devlet Madalyalarındaki Atatürk kabartması da çıkartılacaktır. Kısacası Büyük ATATÜRK’ün kurduğu Cumhuriyetin özünde ve şeklinde Atatürk olmayacak denmektedir. Atatürksüz bir Cumhuriyet bizlere dayatılmaktadır. Bunu kabul etmiyoruz. “ dedi.
  ANDIMIZIN ANLAMI ÇOK BÜYÜK
  Andımızın öneminin ve anlamının çok büyük olduğunu dile getiren Akyalçın “Andımız, çocuklarımızın ve bizlerin varlığına, ulusal bağımsızlığımıza anlam kazandıran, güzel ülkemize aidiyet ve sahip çıkma duygularını pekiştiren bir değerimizdir. Bu değeri kaldırmak ulusal benliğimizin temel taşlarıyla oynamaktır. Bunun farkındayız, her türlü direniş ve karşı duruşu yasalar çerçevesinde göstereceğimizi Şehitler Diyarı Çanakkale’den haykırıyoruz. Yeni Türkiye teraneleriyle ülkemiz üzerinde operasyon yapmak isteyenlerin ülkelerindeki “Antları” bakınız ne diyor. “Amerika Birleşik Devletleri’nin bayrağına ve o bayrağın simgelediği cumhuriyete bağlılık için ant içiyorum. Herkes için özgürlük ve adaletle, Tanrı’nın gözetiminde, bölünmez tek vatana inanıyorum.” Amerika’daki öğrenciler bu metni her gün coşkuyla okuyor. Oradaki ilgili birimler bu konuda herhangi bir rahatsızlık duymuyorken Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Milli Eğitim Bakanlığı bizim andımızın kalkması için mahkemeler nezdinde çaba sarf ediyor. Başarılı da oluyor(!) Bu çerçevede, Milli Eğitim Bakanlığını, aşağıdaki soruların yanıtlarını Türkiye kamuoyu önünde vermeye davet ediyoruz. ANDIMIZ’da geçen cümlelerden hangisi sizi rahatsız etmiştir? Türküm, doğruyum, çalışkanım, İlkem, küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak; yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir, Ülküm, yükselmek, ileri gitmektir, Ey Büyük Atatürk!, Ne mutlu Türk’üm diyene! “Varlığım Türk varlığına armağan olsun.” Tümcesi size ne çağrıştırmaktadır? Bölücülük, Yıkıcılık ,Irkçılık, Gericilik, Şeriatçılık Size göre kimin açtığı yolda ve gösterdiği hedefte yürünmesi sakıncalıdır? (*Bu açık uçlu sorudur. …………………………….Boşluğu doldurunuz.) Sayın Milli Eğitim Bakanlığı; Sınav kağıdını doldurmaya cesaretinizin olmadığının bilincindeyiz. Sınavdan Sıfır (0) aldınız ve yıllardır sınıfta kaldığınız için okuldan atıldınız. Biliniz ki içinizden her ne geçiriyorsanız, o yanıtların, Türk için okuldan atıldınız. Biliniz ki içinizden her ne geçiriyorsanız, o yanıtların, Türk Ulusu olarak gözümüzde hükmü yoktur. ANDIMIZ’ın okullarımızda yeniden okunması için mücadelemizi sürdüreceğimizi Türk Ulusuna duyuruyoruz.
  Haber Merkezi
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz