BASİT ÖNLEMLER İLE ÇOCUKLARI HASTALIKLARDAN KORUMAK MÜMKÜN

BASİT ÖNLEMLER İLE ÇOCUKLARI HASTALIKLARDAN KORUMAK MÜMKÜN

MÜDÜR SATILMIŞ “BU YIL 13,5 KM SSB YOL YAPILDI”

MÜDÜR SATILMIŞ “BU YIL 13,5 KM SSB YOL YAPILDI”

ÇANAKKALE’DE SAĞLIK ALANINDA BİR İLK DAHA…

ÇANAKKALE’DE SAĞLIK ALANINDA BİR İLK DAHA…

BİGASPOR’A MAÇ KAHVALTISI BİGASPOR YÖNETİMİNDEN

BİGASPOR’A MAÇ KAHVALTISI BİGASPOR YÖNETİMİNDEN

EZİNELİ MUHTARLAR BİGA MUHTARLAR DERNEĞİNİ ZİYARET ETTİ

EZİNELİ MUHTARLAR BİGA MUHTARLAR DERNEĞİNİ ZİYARET ETTİ

BAŞKAN ERGÜN; ‘İYİ TARIM UYGULAMALARINI TEKRAR CANLANDIRDIK’

 • Haber :
 • Biga Ziraat Odası yönetim kurulu başkanı M. Güray Ergün Havuz Kafe’de odayla ilgili yaptığı toplantısında; odanın tarımsal danışmanlık rolünü hayata geçireceklerini söyledi.
  Toplantı başkan yardımcısı Hüseyin Cesur, yönetim kurulu üyeleri Murat Ceylan, Hüseyin Türköz, İzzet Korkut, Engin Uludağ, meclis başkanı Taner Kömürcü, başkan yardımcısı Fahri Tekin, oda genel sekreteri Arif Ödül’ün katılımlarıyla gerçekleşti.
  Başkan Ergün toplantıda şunları söyledi; “ Bildiğiniz gibi 10 Şubat 2019 tarihinde gerçekleşen Biga Ziraat Odası genel kurulu ile yeni yönetim kurulu ve meclis üyelerimiz ile birlikte 2 aydır görev yapmaktayız. Bu iki aylık dönemde çiftçilerimiz başta olmak üzere halkımıza yönelik çok sayıda faaliyette bulunduk bundan sonrada çeşitli faaliyetlerde bulunmayı planlıyoruz. Bu faaliyetlerin tümünü burada anlatıp değerli vaktinizi almak istemiyorum. Ancak yapısal dönüşüm adına yaptığımız önemli faaliyetleri de izin verirseniz sizlerle paylaşmak istiyorum.
  – İl koordinasyon kurulu seçimleri yapıldı, kurul sekreterliğini odamız üstlendi. Odamız Ankara’da temsil edilecek. Odamız sekreterliğinde İl Koordinasyon Kurulu’nun çalışma planı, hedef ve programını çıkardı. Böylece gerek Biga gerek Çanakkale çiftçilerinin sesini Ankara’da daha güçlü biçimde duyurmayı amaçlıyoruz. – Meclisimizde bu dönemle birlikte komisyonlar dönemi de başlamış oldu. Bundan sonra üreticilerimizi ilgilendiren ve sorun yaşadıkları her konuda meclis üyelerimizden oluşan komisyonlar kurulacak ve komisyonların raporları ile sorunlar belirlenip çözüme kavuşturulacak. Buna en güzel örnek zeytincilik komisyonumuz ve kırmızı et komisyonumuz. Bu komisyonlarımızın raporları bu hafta içinde ilgili kurumlarla paylaşılacaktır. – İyi tarım uygulamalarını tekrar canlandırdık.
  Özellikle üzerinde durduğumuz ve Biga için son derece önemli olduğuna inandığımız bir konu da İyi Tarım Uygulamaları, bu yıl Biga Ziraat odası olarak 10 üreticiyi içeren ve Anadolu Etap firması ile sözleşmeli üretim yapacağımız ve kurum olarak danışmanlık desteği verdiğimiz bir grup oluşturduk. Burada amacımız sağlıklı ve izlenebilir tarımsal üretimi bölgemizde yaygınlaştırmaktır. – Tarımsal danışmanlığı hayata geçiriyoruz.
  Ziraat mühendislerinden oluşan 2 adet danışmanın odamıza kazandırılıp, çiftçilerimizin tarlasına kadar hizmet götürebilmek konusunda üyelerimize söz vermiştik. Bu konuda izin belgesi için başvurumuzu yaptık. 27 Nisan’da yapılacak danışmanlık sınavını beklemekteyiz. Bu sonucunda en kısa sürede mühendis arkadaşlarımızı kadromuza katmak için sabırsızlanıyoruz. – Yeni araç alımı Odamıza geçtiğimiz günlerde üreticimize daha iyi hizmet vermek için kamyonet tipi bir araç kazandırdık. Bu sayede hizmetlerimizi hem hızlandırmayı, hem artırmayı hem de tasarruf yapmayı planlıyoruz. – Odamızın mali durumu güçlüdür.
  Son günlerde odamızın mali durumu ile ilgili yalan yanlış bir çok haber yayılarak ülkemizin en güzide odalarından biri olan Biga Ziraat Odası kamuoyunda yıpratılmaya çalışılmaktadır; İlk olarak şunu belirtmemizde fayda vardır, odamızın 2019 tahmini bütçesi 14 Milyon TL’dir. Bu odamızı nakit varlığı değildir. Odamızın bütçesi demek tüm satışları, gelirleri ve stok değerleri gibi taşınır varlıkları yani yarattığı ekonomik büyüklüğüdür, bunun içinden vergiler, personel giderleri ve diğer masraflar düşülünce kalan nakit ise mal alımlarında ve vadeli alımlarda çiftçimizi finanse etmek için kullanıyoruz. Kısacası odamız güçlü ve büyük bir kuruluştur. Ancak 14 Milyon TL gibi bir nakit paramız yoktur. Hiçbir zaman olmamıştır. Böyle bir şey de mantıken mümkün değildir. Güçlü mali yapımızı sürdürebilmek ve üyelerimize daha iyi hizmet verebilmek için bazı mali tedbirler aldık. Bu tedbirlerin en önemlisi de senetli, vadeli satışlarımızda iki kefil zorunluluğudur. Tüm resmi kurumların iki kefil, hatta üç kefil, tapu kaydı, kefillerde üyelik şartı, hatır çeki gibi teminatlar istediği ve içinde bulunduğumuz zor ekonomik şartlar altında bizim kurumumuzu ve ilerleyen dönemde alış veriş yapacak odamızın değerli üyelerinin haklarını korumak adına tedbirler almamız neden yadırganmaktadır? Ayrıca son dönemlerde ödeme güçlüğü içinde olan çiftçi arkadaşlarımızın sayısında önemli bir artış yaşanmaktadır. Kısacası tahsilâtlarla ilgili yavaşlama ve ileriye dönük kaygı verici bozulmaların sinyallerini almaktayız. Kurumumuzu ve üyelerimizi korumak için tedbir alıyoruz. – Veterinerin tahliye edilmesi Veterinerin gidişi, bazı üyelerimizde ziraat odası artık hayvan ilacı satmıyor, hayvan üreticimize hizmeti bıraktı gibi bir takım yanlış izlenimler oluşmasına yola açtığı görülmektedir: Bir kere şunu belirtelim; ziraat odalarının veteriner ilacı satması kanunen yasaktır. Uzun yıllardır bizim kurumumuzla zaten bir ilgisi yoktu. Bundan dolayı özellikle son iki yıldır söz konusu veteriner arkadaşımızın tahliyesi ile ilgili kararlar alınmış ve kendisiyle yapılan kira sözleşmesinin bitiminin akabinde kendisi binamızı tahliye etmiştir.Değerli basın mensupları; artık seçim sürecini geride bıraktık. Belediye Başkanımız mazbatasını aldı. Kendisini şahsım ve kurumum adına tebrik ediyor ve başarılar diliyorum. Artık gündemimizi Biga tarımına, sorunlarına ve menfaatlerine çevirmeliyiz. Büyük ve önemli sorunlarımız var. Bunları sıralayacak olursak; -Girdi fiyatları, -Üretimin azlığı -İklim değişiklikler -Biga Tarımının markalaşma sorunu -Diğer yapısal sorunlardır” dedi.
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz