Denem Haberi Başlığı

Denem Haberi Başlığı

YUKARI İNOVA KÖY HAYRINA YAKLAŞIK ÜÇ BİN KIŞI KATILDI

YUKARI İNOVA KÖY HAYRINA YAKLAŞIK ÜÇ BİN KIŞI KATILDI

ENGELSİZ EĞİTİM KISA FİLM YARIŞMASINDA DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLER VERİLDİ

ENGELSİZ EĞİTİM KISA FİLM YARIŞMASINDA DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLER VERİLDİ

MALİ MÜŞAVİR DOĞAN GÜRŞEN “ÇANAKKALE SERBEST MUHASEBE S.M.M. M.O YÖNETİM ADAYIYIZ”

MALİ MÜŞAVİR DOĞAN GÜRŞEN “ÇANAKKALE SERBEST MUHASEBE S.M.M. M.O YÖNETİM ADAYIYIZ”

MEHMET EMİR ÇAKIR SÜNNET OLARAK ERKEKLİĞE İLK ADIMINI ATTI

MEHMET EMİR ÇAKIR SÜNNET OLARAK ERKEKLİĞE İLK ADIMINI ATTI

BİGA 1965-1966 YILI MEZUNLARI BİR ARAYA GELDİ

 • Haber :
 • 24 Nisan 2019’da Köşdere Otelinde bir araya gelen mezunlar geçmiş günlerini yad ettiler.
  Gazetemizin yazarlarından İsmail Hakkı Özsarı ve sekiz arkadaşı 53 yıl önceki anıları tek tek ortaya anlatırken bazen buruk bazen de komik sohbetler ortaya çıktı.
  Geceye Katılanlar İsmail Hakkı Özsarı, Hüseyin Soyer, Sebahattin Güner, Cihat Erdurmaz, Mehmet Yılmaz, Ayhan Ünver,Musa Turan, Adem Yüksel, Ali Kılıç oldu.
  68 Kuşağı ihtiyar delikanlıları 1966 yılında Biga’dan 6 Fen Şubesinden mezun oldular. Bugün mezun oldukları okulu gezerlerken anıları canlanarak dudaklarından döküldü.
  1966 Mezunları; ‘Biga O zamanlar en fazla 7-8 bin nüfustu. Bizim sınıfımızda 18 Mevcut vardı. Hepsi de erkekti. Sınıfımızın 18 kişi olması fen bölümünün zorluğundandı. Fen Bölümünde okuyoruz ama Edebiyat dersinden çok korkuyorduk. Öğretmenimiz Ayla kartal ile bir anımı dile getirmek istiyorum. Sınıf arkadaşım (Rahmetli) Müjdat Gider sınıfta edebiyatı iyi bir öğrenciydi. Benim ise Matematiğim iyiydi.2 Sınav vardı biri kompozisyon birisi de cebirdi. Ben Müjdat’a kompozisyonda, sen bana yardım et ben de sana yardım edeyim dedim. Böyle anlaştık. Cebir sınavında Müjdat hiçbir şey yapamadığı için kâğıdı bomboştu. Ben ise 10 Sorudan 9 unu yapmıştım. Müjdat ile bir ara yazılı kâğıdını değiştirdik. Bende öyle yaptım, o sıra da ben onun kâğıdını aldım o da benim kâğıdımı aldı. Onun kâğıdına hiçbir soruya cevap verememişti Müjdat Gider. Ben ise 10 Sorudan 9 unu yapmıştım. Neyse onun boş olan kâğıdını tekrar doldurdum da benim kâğıdımın köşesini yapıştırarak kurula teslim etti. Müjdat 9 aldı, ben 12 aldım. 5 Fen Sınıfındaki Edebiyat Öğretmenim sınav sonuçları açıklandıktan sonra beni yanına çağırarak notların neden böyle verildiğini söyleyerek ‘Senden Beklemezdim’ dedi. “Çünkü iki kâğıdın yazıları birbirinin aynısı olduğundan sana 2 verdik dedi ”Ve ben tüm derslerden yüksek not alırken, Kompozisyondan bütünlemeye kalmıştım. Tek dersten geçme olduğundan 6 Fen’e geçtiğimde de yine korkulu rüyam Edebiyat dersiydi. Şimdi ise çeşitli 12-13 gazeteye makale yazıları yazıyor ve bu anımı da sizinle paylaşmak istedim.
  6 Fendeki öğretmenimiz ise Ayla Kartal idi. Ayla
  Öğretmenimizin ise bize öğrettiği hem dersti hem de hayattı. Dedi.
  Ali Kılıç ise; Orta üçte sınıfımızdaki İbrahim Özcan sıra arkadaşımdı benim matematiğim iyi derece idi. İbrahim’in ise ilk dönem üçtü 2 dönem en az 6 almalıydı. Bende kendisine sınavda tahta cetvel kullan ve arkasında yapamadığın sonuçların rakamlarını yaz ben de cetveli alıp öğrenince sana yardım ederim dedim. Sınav başladı İbrahim Cetveli bana verdi arkasını çevirince 10 sorunun tamamını yazmıştı(1-2-3-4-5-6-7-8-9-10) benim kâğıdımı da İbrahim 7 aldı bende kalan zaman içerisinde 9 tanesini yapabilmiştim. Ben 9 İbrahim ise 7 aldı ve sınıfı geçmişti. Bu da mazimizdeki önemli bir anıydı benim için. İbrahim’in o zaman Nosu 383 Ali Kılıç olarak benim 386 idi sınav sonunda Ayhan Gürsel olan Matematik öğretmeni beni çağırdı. ‘Sen sınav da kopyaya sebep oldun mu? Dediğinde doğrusunu anlatınca 2 tokat yedim kendisinden’ dedi.
  İsmail Hakkı Özsarı’da Matematik öğretmeni Ayhan Gürsel’in derste (H) harfine (AŞ) demesiyle gülmesi de arkadaşlarımın arasında konu oldu dedi. Ve o senelerde 19 dersten 24 günde sınav olduk. Dedi. Sebahattin Güner ise ; ‘Biga Lisesi 1963 kuruldu.’
  Emekli Albay Âdem Yüksel’de: ‘Vefat eden tüm öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ben bu arkadaşlardan orta 3’ten sonra Kuleli Askeri lisesine gidince ayrılmak durumunda kaldım. Yine geç kaldığımda, orta üçte geç kaldığım için Ayhan Hocadan yediğim dayağı hiç unutmadım.’ Dedi.
  Cihat Erdurman’da Biga Lisesi’nde 2 şube vardı.1.Şube Edebiyat Bölümü,2.Şube ise Fen bölümüydü.
  Mehmet Yılmaz ‘Dışarıda okuyabilmem için ayda 100 tl gibi bir para gerekiyordu. Üniversiteye devam edebilmesi için bu para lazımdı biz bunu ailemizden alamadık ve eğitim enstitüsünde tahsilimize devam etme Durumunda kaldım. Üniversiteye gidemedim dedi.
  Tüm bu anıların anlatıldığı gecede mütevazı gecede yenilen bir yemekle sona erdi. Bizim bu haberi hazırladığımız zamanlarda da sohbetler devam ediyordu.
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz