CUMHURBAŞKANLIĞI YATIRIM DESTEK OFİSİ YETKİLİLERİ ÇTSO’YU ZİYARET ETTİ

CUMHURBAŞKANLIĞI YATIRIM DESTEK OFİSİ YETKİLİLERİ ÇTSO’YU ZİYARET ETTİ

GAZİLER DİYARINDAN ŞEHİTLER DİYARINA CORONA TAŞINIYOR

GAZİLER DİYARINDAN ŞEHİTLER DİYARINA CORONA TAŞINIYOR

YUKARI İNOVA KÖY HAYRINA YAKLAŞIK ÜÇ BİN KIŞI KATILDI

YUKARI İNOVA KÖY HAYRINA YAKLAŞIK ÜÇ BİN KIŞI KATILDI

ENGELSİZ EĞİTİM KISA FİLM YARIŞMASINDA DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLER VERİLDİ

ENGELSİZ EĞİTİM KISA FİLM YARIŞMASINDA DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLER VERİLDİ

MALİ MÜŞAVİR DOĞAN GÜRŞEN “ÇANAKKALE SERBEST MUHASEBE S.M.M. M.O YÖNETİM ADAYIYIZ”

MALİ MÜŞAVİR DOĞAN GÜRŞEN “ÇANAKKALE SERBEST MUHASEBE S.M.M. M.O YÖNETİM ADAYIYIZ”

Çanakkaleli Rekortmen Milli Sporcu Birgül ERKEN Sofya’da Overall Winner Women Kupasını kazandı!

 • Haber :
 • 1903 Canakkale Besiktaslilar Spor Kulubü Değneği Sporcusu Birgül Erken Serbest Dalış Havuz Branşları Sofya Freediving Cup 2019 Şampiyonası’nda 3. kez “Overall Winner Women” Kupasını kazandı.
  Çanakkaleli Milli serbest dalıcı Birgül Erken 1903 Canakkale Beşiktaşlılar Derneği Kulübü adına katıldığı, Bulgaristan’in Sofya kentinde düzenlenen Sofya Freediving Cup 2019’da Dinamik Apnea kategorisinde altın madalya kazanarak tüm yarışmalardan aldığı kombine puanlarla üçüncü defa
  özel kadınlar kupasının sahibi oldu.
  Bulgaristan’ın başkenti Sofya’nın Bankya bölgesinde 20-21 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen Sofya Freediving Cup 2019’da 1903 Çanakkale Beşiktaşlılar Derneği Kulübü adına yarışan milli sporcu Birgül Erken damgasını vurdu.
  Geçtiğimiz yıl Guinness Dünya Rekoru kırarak adını tarihe yazdıran Erken, geçtiğimiz hafta sonu Sofya’daki yarışmada üçüncü kez şampiyon olup bir kez daha “Overall Winner Women” Kadınlar kupasını kazanarak bayrağımızı balkanlarda da dalgalandırdı.
  Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde öğretmenlik yapan milli sporcu Birgül Erken geçtiğimiz hafta Çanakkale ‘de düzenlenen Türkiye Serbest Dalış Sampiyonası’nda da 1903 Çanakkale Beşiktaşlılar Derneği Kulübü adına yarışarak 4 altın 1 bronz madalya kazanmıştı.
  BU DEFA ZOR BIR YARIŞMA OLDU
  Tüm branşların kombine puanları toplamı ile özel bir kupanın verildiği yarışmada tatlı bir çekişme yaşadıklarını söyleyen Erken, Dünya’nın her yerinden sporcuların katılım gösterdiğini belirtti.
  Erken; “Heyecanlı bir ortam ve en güzel yanı hem kendini dünya ölçeğinde mihenge vuruyor hem de çok değerli tecrübeler ediniyoruz. Dolayısıyla yarışmalar boyunca biribirini göz ucu ile kontrol ederek hedef derecelerimizi rakiplerimizin durumuna göre ayarlıyoruz. Bu arada benim hedefim büyük ödül olduğu için risk almadan akıllı bir strateji geliştirmeye çalıştım.
  Bu sporda hem bedenen hem de ruhen dinlenik olmak çok önemli. Daha geçtiğimiz hafta 11-14 Nisan tarihleri arasında Türkiye Şampiyonası’nda yarışıp 5 madalya aldığım yorucu bir temponun ardından kendinim en iyi şekilde dinlendirmek, yol yorgunlugunu da atıp yarışmalara hazır hale gelebilmek kolay olmadı. Yine de vazgeçmedim.
  YA BİR YOL BULUR YA BİR YOL YAPARIZ
  Başarıyı yaşayan başarıyı yaratır. Biliyorum ki vücudum zihnimin emrindedir. Her yarışmada elimden geleni yapıp bütün gücümü ortaya koyarım.
  Bu yarışmada da stetejim şu idi: “Statik apnea, dinamik apnea yarışmaların tümünde en iyi olduğum branşlara yüklenerek kendimi zorlamadan kombine puanlarla kupayı almayı hedefledim.
  Ilk gün (20 Nisan) Mono palet dinamik apnea branşında kadınlarda ve erkeklerde en iyi dereceyi yaparak ilk altın madalyamı kaptım. Kupayı alabilmek için bu performansımın yüksek çarpan puanlarını garantilemiş oldum. Tabi ki her yarışma özenli bir biçimde ele almazsak, bu avantajlı puanlarım olsa da kupa şansını kaçırabilirdim.
  Öte yandan görünenin aksine her şey çok güzel ve çok kolay gözükse de bu en iyi performansım boyunca bile, düşüncem bulanık ve endelişe doluydu. Çünkü yurtdışında bazı kurallar bizim kurallardan biraz farklıydı. Son saniyede başım suya girerken yaptığım hata bütün performansımı geçersiz kılabilirdi.
  Dipte nefesimi tutup ilerlerken kafam hep bununla mesguldu. Yine de mücadeleyi birakmamaya karar verdim. Çıktığımda beyaz kart yerine sarı kart gördüm. Hala ne kadar ceza alacağımı bilmiyordum, ancak yarışmanın kadın ve erkek kategorilerindeki en yüksek derecesini yapmıştım. Bulgar hakemlerin beden dili olumlu görünüyordu. Sonradan öğrendim ki önemli bir ceza puanı kesilmemişti. Puan düşüldükten sonra bile tüm sporcular arasında yine de en yüksek performans olan 148.mt mesafem kabul edildi. Bu performansımın puanıyla fark yaratarak kupayı kazanmış oldum.
  Her başarının ayrı bir hikayesi var. Kolay ve hazır bir başarı diye bir şey yok. Mücadele ve vazgeçmemek diye bir şey var. Aksi halde az düzeyde stres olmazsa da sorun var demektir, yüksek stres yaratıp bu gerilimi yönetemezsen de başarı kurgusu çöker. Ince dengeleri her koşulda tüm zorlara rağmen aşmayı öğrenmiş tecrübeli bir sporcunun yetişmesi uzun yıllar alıyor. Bu sadece son bir yıllık kesintisiz çalışma programın toplamı değil, artı 9 yıllık tecrübemin sonucu bir zaferdir. ” dedi.
  “KARDEŞÇE BİR YARIŞMA OLDU”
  Şampiyonanın en güzel tarafı birbirimizle olan dayanışmamız oldu. Bulgar arkadaşım Nelly statik apnea branşında bana koçluk yaparak benim için güvenli bir yarışma olması sağladı.
  ikinci gün bronz madalya kazanmama rağmen kombine puanları etkilemediği için hedefime ulaşmış ve sadece bir kadın ve bir erkek sporcuya verilen kupayı kazanmış oldum.
  Kupa ile birlikte bir çok ödül dalış malzemeleri ile ellerimiz dolmuştu. Bu yarışmaların en güzel tarafı buydu. Dereceye giren sporcular hem kendilerini tanıma, bedenlerinin sınırlarını keşfetme yolculuğunda yarışmanın güvenli ortamında limitlerini aşıp kendi en iyi derecelerini yapabilmenin mutluluğunu yaşıyorlar hem de dalış için ihtiyacı olan malzemelerin ödül olarak sponsorlar tarafından hediye edildiği bu ortamda küçük sevinçleriyle motivasyon düzeylerini arttırıyorlardı.
  Muhteşem bir ortamda kardeşçe yarışıp kol kola öğle yemeğine doğru ilerledik. Sporun birleştirici gücünü dostluğu ve barışı yaşadığımız bir kupa daha yaşadık” diye konuştu.
  Serbest Dalış branşında Türk bayrağını dalgalandıran tek Türk sporcu olduğum yarışmalardan birini daha yaşadık. Türk bayrağını seremoni için ben getirdim ve tüm bayrakların arasına eklediler bayrağımızı. Yarışma kürsüsüne çıkarken bir Türk bayrağına daha ihtiyacim olacaktı. Bu bayrak yanımda değildi. Unuttuğum zaman zorluklara birlik bilinci ile sosyal medyadan çözüm ararım. Yine öyle yaptım ve Facebook a yazdim. Sofya da yaşayan Türk dostlar yardıma koştu. Türk Bayrağı hazır edildi. Böylece bir müsabakayı daha geride bırakırken olumlu duygularla Sofya’dan ayrıldım.
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz