SEPİCİ; “AK PARTİ DE GÖREVLER HALKA VE HAKKA HİZMET İÇİN VERİLİR”

SEPİCİ; “AK PARTİ DE GÖREVLER HALKA VE HAKKA HİZMET İÇİN VERİLİR”

GÖLETTE KORKUTAN KEŞİF…

GÖLETTE KORKUTAN KEŞİF…

7. ÇANAKKALE BİENALİ BAŞLADI

7. ÇANAKKALE BİENALİ BAŞLADI

150 YILLIK SERÜVEN FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

150 YILLIK SERÜVEN FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

BİGA ZAHİRECİLER YAPI KOOPERATİFİ’NİN GENEL KURULU YAPILDI

BİGA ZAHİRECİLER YAPI KOOPERATİFİ’NİN GENEL KURULU YAPILDI

Çanakkale’ye Turizm Alanında Yeni Bir Pencere Açılıyor

 • Haber :
 • Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul’unda yapılan görüşmeler neticesinde Turizmi Teşvik Kanununda değişiklik yapılamasını ön gören kanun teklifi kabul edilerek yasalaştı.
  AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ile AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu kabul edilen kanun teklifiyle Çanakkale turizminde yeni bir pencere açıldığını belirttiler.
  AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, “ Dünya’da birçok ülkenin ekonomik gelirinin büyük bir çoğunluğunu turizm geliri oluşturmaktadır. Yapılan çeşitli organizasyonlarla bu gelir her yıl arttırılmaya çalışılmaktadır”
  AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “Ülkemiz, eşi benzeri bulunmayan bir tarih, kültür ve medeniyetler beşiği, adeta açık hava müzesidir. Türkiye tarihi eser, ören yeri, anıt yapılar, gastronomi gibi özgün kültürel miras ürünleri bakımından oldukça zengin bir ülkedir. Bu zenginlik iyi kullanılırsa ve doğru planlamayla yönetilirse ülke ekonomimizde o çerçevede büyümeye devam eder. 2018 Troya Yılı çalışmaları kapsamında şehrimize gelen turist sayısında ciddi artış oldu. Müzenin tamamlanmasıyla beraber sadece Troya için Çanakkalemize 600 binden fazla ziyaretçi geldi. Aynı zamanda Şehitliğimizde yapılan düzenlemelerle 300 binden 3 milyonu aşan ziyaretçi sayılarına ulaştık. Diğer turizm alanlarında da doğru planlamayla Çanakkalemizin tarihini, kültürünü ve marka değerlerini hakkettiği seviyeye getirmeye gayret ediyoruz. Biliyoruz ki turizm alanında yapılan her yatırım ve projeyle kadim tarihimize olan vefamızın da gereğini yerine getirmiş oluyoruz. Çanakkale Milletvekilimiz Jülide İskenderoğlu’nun da yer aldığı komisyonun hazırladığı ve TBMM Genel Kurul’unda kabul edilen kanun teklifiyle beraber Çanakkalemizde de bulunan 60’dan fazla batık dalış turizmine açıldı. Bu sayede her yıl Çanakkalemize gelen turist sayısında ciddi artış olacaktır. Özellikle Çanakkalemize İngiltere, Fransa, Yeni Zelanda, Almanya, Avustralya gibi ülkelerden gelen turist sayısında artış olması beklenmektedir”.
  AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, “Ülkemiz bulunduğu konum itibarıyla turizmin her alanına açıktır. Bunlar arasında dalış turizmi de yer almaktadır”
  AK Parti Çanakkale Milletvekili ve Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Sözcüsü Jülide İskenderoğlu, “Ülkemiz son yıllarda deniz turizmi kadar tarih ve kültürel turizm ile de adından söz ettirmektedir. Bir ülkenin ekonomisi sadece üreterek değil, aynı zamanda değerlerinin ayağa kaldırılmasıyla büyümektedir. Yapılan fuarlar, turizme kazandırılan alanlar, açılan müzeler ekonomiyi etkileyen önemli faktörler arasında yer almaktadır. 2018 yılını TROYA yılı ilan ederek Çanakkale’mize gelen turist sayımız daha da arttı. 600 bini aşan ziyaretçi sayısıyla birçok alanda hizmet veren sektöre yeni bir gelir kapısı açılmış oldu. Yapılan her düzenleme, alınan her karar ve hayata geçirilen her proje 2023’te hedefimiz olan 70 milyon turist sayısına bizleri daha da yaklaştırmaktadır. Kabul edilen yeni
  düzenlemeyle turizm yatırımları hızlandırılacak ve sektöre ivme kazandırılacaktır. Ülkemiz bulunduğu konum itibarıyla turizmin her alanına açıktır. Bunlar arasında dalış turizmi de yer almaktadır. Çanakkalemizde bulunan tarihi batıkları da kapsayan düzenlemeyle şehrimize yeni bir değer kazandırıldı. Türkiye’de 232 tane dalış turizmi bölgesi yer almaktadır. Toplamda 150 bin yerli dalışçımız bulunmakta. Dünya ülkelerindeki sayılara baktığımızda toplamda 60 milyon dalışçı var. Yapılan bu yeni düzenleme askeri yasak bölgeler ve güvenlik bölgeleri ile su altında korunması gerekli kültür ve tabiat varlıklarının bulunduğu bölgelerde Bakanlıkça belirlenen alanlarda turizm ve sportif amaçlı dalış yapılabilme imkanı getireceğinden dolayı ülkemizin Dünya Dalış Turizmi’nden alacağı pay önümüzdeki yıllarda artacaktır.
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz