BİGA İDRİSKORU İBRAHİM AYDIN OKULU TÜBİTAK 4006 BİLİM FUARI BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

BİGA İDRİSKORU İBRAHİM AYDIN OKULU TÜBİTAK 4006 BİLİM FUARI BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

“TROYA MÜZESİ VE ÖREN YERİ MÜZE KİTİ” TANITILDI

“TROYA MÜZESİ VE ÖREN YERİ MÜZE KİTİ” TANITILDI

KADIN KOOPERATİFLERİNE POZİTİF AYRIMCILIK

KADIN KOOPERATİFLERİNE POZİTİF AYRIMCILIK

STP 152.TOPLANTISI YAPILDI

STP 152.TOPLANTISI YAPILDI

DEVRİLEN TRAKTÖRÜN SÜRÜCÜSÜ ÖLDÜ

DEVRİLEN TRAKTÖRÜN SÜRÜCÜSÜ ÖLDÜ

CHP’Lİ ERKEK: “ÇANAKKALE’DE YENİ NESİL SÜT ÜRETİCİLİĞİ YAPMIYOR!”

 • Haber :
 • Süt fiyatlarının 3 lira 20 kuruşa olarak açıklanması destekleme priminin de 30 kuruştan 20 kuruşa çekilmesinin tartışmaları devam ediyor.
  CHP Genel Başkan Yardımcısı Çanakkale Milletvekili Av. Muharrem Erkek, genç nüfusun hayvancılıktan gittikçe uzaklaştığına dikkat çekerek, süt fiyatlarının yeniden gözden geçirilip geçirilmeyeceğini ve yeni neslin hayvancılığa yönetmek için bakanlığın projelerinin olup olmadığını Tarım ve Orman Bakanına sordu. Süt fiyatlarının 3 lira 20 kuruşa olarak açıklanması destekleme priminin de 30 kuruştan 20 kuruşa çekilmesinin tartışmaları devam ediyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Çanakkale Milletvekili Av. Muharrem Erkek, genç nüfusun hayvancılıktan gittikçe uzaklaştığına dikkat çekerek, süt fiyatlarının yeniden gözden geçirilip geçirilmeyeceğini ve yeni neslin hayvancılığa yönetmek için bakanlığın projelerinin olup olmadığını Tarım ve Orman Bakanına sordu. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM’ye soru önergesi veren CHP Genel Başkan Yardımcısı Çanakkale Milletvekili Av. Muharrem Erkek; “Süt ve süt ürünlerinin bağışıklığı arttırması dolayısıyla bu ürünlere olan ilgi içinden geçtiğimiz pandemi sürecinde daha da artmıştır. Buna karşın Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu’nun mayıs ayında açıkladığı bir karar süt üreticilerimizin tepkilerine yol açmıştır. Karara göre; üreticilerin talebi olan süt fiyatlarının altında artış yapılmış, bir de üstüne destek fiyatları da düşürülmüştür. Üreticilerin talebi çiğ süt litre fiyatının 3 lira 40 kuruş olması ve 30 kuruşluk desteğin de sürmesi iken, süt fiyatları litre başına 3 lira 20 kuruş olarak belirlenmiş, destekleme primi ise 30 kuruştan 20 kuruşa çekilmiştir. Başka bir ifadeyle bu koşullar altında üretici zarar edecektir” uyarısında bulundu. GENÇ NESİLLERİN İLGİSİNİ ÇEKEBİLECEK PROJENİZ VAR MI? Muharrem Erkek açıklamalarının devamında Bakan Pakdemirli’nin yazılı olarak cevaplandırması istemiyle şu soruları yöneltti; “Çanakkale tarım ve hayvancılık alanında markalaşmış ürünleri, üretime kattığı değer ile ülkemizin en önemli illerindendir. Özelde süt üreticiliği alanında da Çanakkale, ülkemizde iller sıralamasında ilk 10’da yer almaktadır. Çanakkale üreticileri de bu kayıptan nasibini almış, yem fiyatlarının artışı da üzerine eklenince üretimleri kârdan daha çok zarar getirmeye başlamıştır. Bunun yanı sıra kazancın düşmesi hem Çanakkale’de hem de tüm Türkiye’de hayvancılığın el değiştirmesi kaygısını da beraberinde taşımaktadır. Yeni nesiller hayvancılık ve dolayısıyla süt üreticiliğinden uzaklaşmakta, ülkemizi bir anlamda tehlike beklemektedir. Bu bağlamda:
  1. Ülkemizdeki ve Çanakkale’deki süt üreticilerinin ya da temsilcilerinin bahse konu olan karar öncesi detaylı görüşler alınmış mıdır?
  2. Türkiye’de ve Çanakkale özelinde süt ürünlerine ilginin artmış olmasına rağmen üreticinin gelirine olumlu yansımayacak olan kararınız yeniden gözden geçirilecek midir?
  3. Ülkemizde hayvancılık ve süt üreticiliğine genç nesillerin ilgisinin düşmesinin önüne geçecek yeni plan ve programlarınız bulunmakta mıdır?
  Haber Merkezi
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz