YUKARI İNOVA KÖY HAYRINA YAKLAŞIK ÜÇ BİN KIŞI KATILDI

YUKARI İNOVA KÖY HAYRINA YAKLAŞIK ÜÇ BİN KIŞI KATILDI

ENGELSİZ EĞİTİM KISA FİLM YARIŞMASINDA DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLER VERİLDİ

ENGELSİZ EĞİTİM KISA FİLM YARIŞMASINDA DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLER VERİLDİ

MALİ MÜŞAVİR DOĞAN GÜRŞEN “ÇANAKKALE SERBEST MUHASEBE S.M.M. M.O YÖNETİM ADAYIYIZ”

MALİ MÜŞAVİR DOĞAN GÜRŞEN “ÇANAKKALE SERBEST MUHASEBE S.M.M. M.O YÖNETİM ADAYIYIZ”

MEHMET EMİR ÇAKIR SÜNNET OLARAK ERKEKLİĞE İLK ADIMINI ATTI

MEHMET EMİR ÇAKIR SÜNNET OLARAK ERKEKLİĞE İLK ADIMINI ATTI

Antik kente ziyaretçi akını

Antik kente ziyaretçi akını

ÇTSO NİSAN 2019 OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

 • Haber :
 • Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Osman Okyay; “İş dünyası olarak temel beklentimiz, tartışmaların yasal çerçevede sonuçlandırılması ve bir an evvel ana gündem konumuz olması gereken ekonomiye odaklanılmasıdır.”
  Çanakkale ticaret ve sanayi odası yönetim kurulu başkan Selçuk Semizoğlu; “demokrasinin temel dinamiklerinden biri olan yerel seçimleri geride bıraktık. Seçim öncesi de vurguladığımız gibi; daha doğrusu geride bırakmak, artık önümüze bakmak istiyoruz. Hepimiz bir vatandaş olarak sağduyu ile görevimizi yaptık ve sandık başına gittik, halkın özgür iradesi ile çıkan sonuçlara da saygı göstererek seçim atmosferinden çıkmamız, hızla işimize gücümüze dönmemiz gerekiyor.”Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Nisan 2019 ayı olağan Meclis toplantısı 10 Nisan 2019 Çarşamba günü saat 16.00’da ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Osman Okyay; “Meclisimizin değerli üyeleri, Kıymetli misafirler, Sevgili medya mensupları, Hepinizi şahsım ve Meclis Başkanlık Divanı adına saygıyla selamlıyorum.Sözlerime, 31 Mart seçimlerini kazanan Çanakkale Belediye Başkanımız Sayın Ülgür Gökhan başta olmak üzere seçilen tüm başkanları, meclis azalarını ve muhtarları tebrik ederek başlamak istiyorum. Seçilen Başkanlarımızın, Çanakkale tarihinin bu kritik dönemecinde gerçekten hayati sorumlulukları olduğunu hatırlatmak ve bu şehri birlik ve beraberlik içinde hak ettiği parlak geleceğe taşımanın hepimizin ortak sorumluluğu olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim.Ülkemiz, gündemi uzun süredir işgal eden bir seçim sürecini geride bıraktı ama seçimle ilgili tartışmaları henüz kapatamadık. İş dünyası olarak temel beklentimiz, tartışmaların yasal çerçevede sonuçlandırılması ve bir an evvel ana gündem konumuz olması gereken ekonomiye odaklanılmasıdır. Çünkü ülke olarak ekonomide yaşadığımız dalgalanmalara ve negatif jeopolitik gelişmelere, bir de küresel ekonominin geleceğine ilişkin yeniden başlayan karamsar beklentiler eklenmiş durumda. Küresel ekonomide 2008 yılında tetiklenen kriz, 12 trilyon dolarlık mali kurtarma paketlerine rağmen ancak sert bir resesyonla frenlenmiş, yoğun bir işsizliğe ve uzun bir durgunluk dönemine yol açmıştı.Aradan geçen 10 yıla karşın bugün dünya ekonomisinin geleceğine ilişkin tartışmaların yeniden başladığına şahit oluyoruz.
  “KÜRESEL EKONOMİDE 2019 BÜYÜME TAHMİNLERİNİ İKİNCİ KEZ AŞAĞI YÖNLÜ REVİZE EDİP YÜZDE 3.3’E ÇEKEN IMF, “DÜNYA EKONOMİSİNDE DURUM” RAPORUNDA, KÜRESEL EKONOMİK BÜYÜMENİN DENGESİNİN ZAYIFLADIĞINI, KİMİ ÜLKELERDE DE GERİLEME NOKTASINDA OLDUĞUNU SÖYLÜYOR.”
  Küresel borç yükü, bazı ülkelerde artık yönetilemez hale gelmiş durumda. Bir yandan küresel ticaret yavaşlarken, diğer yandan bazı ülkeler bu yavaşlamayı kalıcı kılacak ticari bariyerler koyma gayretinde. Brexit’in geleceğinden Çin ekonomisindeki yavaşlamaya kadar, menfi sonuçlar doğuracak belirsizlikler de işin çabası. Çağdaş dünyanın önemli bir parçası olarak bu olumsuz gelişmelerin yansımalarını elbette ülkemizde de görüyoruz. Geçtiğimiz yılın Haziran ayından bu yana gerek içsel dinamiklerle gerekse az önce bahsettiğim dışsal gelişmelerin etkileri ile maalesef inişli çıkışlı seyreden bir ekonomik panorama ve bunun üretim ekonomisine yansımaları ile uğraşıyoruz. Bu ekonomik daralma eğiliminin kalıcı hale gelmemesi, dengelenme sürecinin bir an önce yol kat etmesi için hızla tedbirler alınması gerektiğini sıklıkla dile getiriyoruz. Ve ekonomi yönetimi de bu anlayışla seçimlerden sonra gerekli adımların atılacağı konusunda epeydir mesaj veriyor.Ülkemiz ekonomisinin küresel piyasalarla uyumlu, dayanıklı ve çevik bir yapıya kavuşması hepimizin ortak temennisi. Bu nedenle bugün Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak tarafından Yeni Ekonomi Programı kapsamında açıklanan reform paketini ve yol haritasını çok önemli buluyorum. Yargı reformu başta olmak üzere sürdürülebilir büyüme ve istihdamı inşa edecek reform iradesinin takvimiyle birlikte açıklanmış olması, gelecek adına umut verici.Finans sektörünün reel ekonomiye daha fazla destek vermesini sağlayacak bir güçlendirme sürecine sokulması ve tasarrufların teşvik edilmesi gibi Türkiye ekonomisinin kırılganlığını azaltacak adımların hızlıca atılması çok kritik önemde. Sayın Bakanı’nın açıkladığı sanayide yerlileştirme programını, tarımda milli birlik projesini, turizm master planını ve ihracat ve lojistik master planlarını kentimiz için ayrıca önemli buluyorum. Bu süreçleri iyi takip etmek ve Çanakkale için en iyisini talep etmek durumundayız.Bir şehrin gerçekten gelişmiş olabilmesi için sadece ekonomisiyle değil, eğitim altyapısından insan kaynağına, kültürden spora kadar her disiplinde belli bir seviyenin üzerini yakalaması ve bunu sürdürülebilir kılması şart. Bu nedenle bu yıl bize Voleybol Sultanlar Ligi’nde güzel duygular yaşatan Çanakkale Belediyespor’un alt lige düşmesini üzüntüyle karşıladık. Buna karşılık Çan’ın kaynaklarıyla parlayarak bir üst lige yenilgisiz çıkan Kale 1957 bayan voleybol takımımızla gururlandık. Bu vesileyle, kentimizde düzenlenen kurumlar arası voleybol turnuvasında namağlup şampiyon olan ÇTSO Karma Voleybol takımımızı da gönülden bir kere daha tebrik ediyorum.İnşallah Çanakkale’miz bir yandan akıllı şehir stratejisiyle büyürken diğer yandan yakın gelecekte tüm önemli spor branşlarında güçlü temsilcilere sahip bir kent haline gelir. Değerli üyeler, Gündeme geçmeden önce bir anma ve bir uyarıda bulunmak istiyorum. Bundan 66 yıl önce Dumlupınar deniz faciasında hayatını kaybeden 81 şehidimizi saygı ve rahmetle anıyorum.
  Bu denizlerde yeterince acı yaşandı, artık başka dramlara tahammülümüz yok. Bu nedenle havalar ısınırken yeniden yoğunlaşmaya başlayan Yunanistan’a yasa dışı göç konusunda tüm yetkilileri gerekli güvenlik önlemlerini almaya davet ediyorum. Şimdi müsaadenizle gündeme geçiyorum.Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu adına Nisan ayı olağan Meclis konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “Sayın Meclis Başkanım, Değerli Meclis Üyeleri, Formamız ile şampiyonluk kazanıp bizi sevindiren, üyelerimizden oluşan kıymetli voleybolcularımız ve değerli koçları, Kıymetli basın mensupları, Nisan ayı Meclis toplantısına hoş geldiniz diyor, şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına sizleri saygı ile selamlıyorum.Demokrasinin temel dinamiklerinden biri olan yerel seçimleri geride bıraktık. Seçim öncesi de vurguladığımız gibi; daha doğrusu geride bırakmak, artık önümüze bakmak istiyoruz. Hepimiz bir vatandaş olarak sağduyu ile görevimizi yaptık ve sandık başına gittik, Halkın özgür iradesi ile çıkan sonuçlara da saygı göstererek seçim atmosferinden çıkmamız, hızla işimize gücümüze dönmemiz gerekiyor. 31 Mart’ta yapılan seçimler sonucunda tüm seçilenleri kutluyor, siyasi kimliklerini partilerinde bırakıp, gündelik siyasetten uzaklaşarak katılımcılığı esas alan şeffaf ve hesap verebilir bir hizmet anlayışı ile çalışmalarını bekliyoruz. Sadece beklemiyoruz tabi en yakın da takipçileri olacağız.
  “BİZLERE, YANİ İŞ ALEMİNE GÖRE EN ACİL ÇÖZÜM BEKLEYEN KONU EKONOMİK İSTİKRARDIR ÖNÜMÜZDE SEÇİMSİZ, SİYASETEN BERRAK OLAN BİR 4 YIL VAR. BU 4 YILI ÇOK İYİ KULLANMAMIZ GEREKTİĞİNE İNANIYORUM. BİZ ÜRETMEK, SATMAK, İHRACAT YAPMAK İSTİYORUZ, YENİ YATIRIMLAR İÇİN GÜVEN ORTAMI İSTİYORUZ. ÜLKEMİZİN SÜRDÜREBİLİR BÜYÜME YOLCULUĞUNDA ÇANAKKALE’DEN KOŞMAK İSTİYORUZ.”
  Bu salonda bunları istemeyen kimse yoktur, biz gerçekten istiyoruz Bundan eminim. Ancak ; kamu da istiyor mu ? bürokratlarımız istiyor mu? bizleri temsil eden seçilmişlerimiz istiyor mu? ayağımıza pranga gibi dolanan yönetmeliklerimiz kanunlarımız istiyor mu ? bankalarımız istiyor mu? Ne yazık ki bunlardan şüphemiz var.Ülkemizin 2023 hedefleri var. İlk 4 madde şu şekilde: – Dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi arasına girmek, -Yıllık Gayri Safi Yurt İçi Hasılayı 2 trilyon dolara çıkarmak, -Kişi başına düşen milli geliri 20 bin doların üzerine çıkarmak, -500 milyar dolar ihracat yapmak Şimdi sizlere soruyorum. Bu büyüme ve kalkınma hedeflerine üretmeden ulaşabilmemiz mümkün mü? Değil. Peki, üretelim dediğimizde önümüz açık mı ? o da değil. Bankalarımız finansmana erişimde nasıl zorluk çıkarırız diye uğraşıyor. Krediler tüketime yönelik. Sanayi elektrik tarifesi adeta “üretmeyin, evinizde televizyon seyredin” der gibi. Geçmiş dönemdeki en ucuz enerji sanayi tesislerinin enerjisiydi. Bu normal enerjiden %20 civarında daha ucuzdu. Ticari işletmeler %5 ile %10 arasında daha ucuzdu. En pahalı enerji konut enerjisiydi ama şuanda en ucuz enerji konut enerjisi yani en ucuz elektrik gerçekten televizyon seyretmek için kullanılıyor arkadaşlar.
  Gerçi bugün Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın açıklamalarını dinledim. İnşallah iş aleminin önünü açacak uygulamalar gelecektir. Bu konuda birçoğu hakkında makro da olsa görüşlerini bildirdi Sayın Bakan. İnşallah uygulamada da bu pratikliği görürsek önümüz daha aydınlık olacaktır.
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz