BİGA FUAR TERTİP KOMİTE TOPLANTISI YAPILDI BİGA FUARI 9 EKİM’DE AÇILIYOR..!

BİGA FUAR TERTİP KOMİTE TOPLANTISI YAPILDI BİGA FUARI 9 EKİM’DE AÇILIYOR..!

MÜHENDİS OLMAYA ADIM ADIM PROJESİ GERÇEKLEŞTİ

MÜHENDİS OLMAYA ADIM ADIM PROJESİ GERÇEKLEŞTİ

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE SIFIR TOLERANS

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE SIFIR TOLERANS

BAŞKAN SOKULLU; “KREDİ DAĞITMAYA DEVAM EDİYORUZ”

BAŞKAN SOKULLU; “KREDİ DAĞITMAYA DEVAM EDİYORUZ”

AYSU BEBEK-ÇOCUK MAĞAZASI AÇILDI

AYSU BEBEK-ÇOCUK MAĞAZASI AÇILDI

İDA DAYANIŞMA DERNEĞİ; 5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Haber :
 • Haziran 1972 yılında Stokholm’de Toplanan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda alınan bir kararla her yılın 5 Haziran’ı Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi.
  Kutlama sözcüğü, daha çok iyiye, güzele, başarıya dönük sevinçleri ifade eder. Oysa çevreye dair çözülemeyen sorunlar her yıl daha da artarak endişe verici boyutlara ulaşmış bulunuyor. Geniş resim hiç iç açıcı değil maalesef. Dünyanın ateşi giderek yükseliyor. Karbon artış grafiği, özellikle son 50 yılda tamamen yukarı doğru ivmelenmiş bulunuyor. Karbon salımı bilim insanlarının ifadeleriyle, geri dönülmez eşik sayılan 400 ppm sınırını aşmış, durumda,415 ppm’lerde seyrediyor ve bunda insanın sorumluluğu oldukça fazla.
  Ülkeler, toplumlar ve bizzat insanın kendisi, üretim biçimleri, tüketim alışkanlıkları, yaşam tarzlarıyla küresel ısınmaya katkı verirken, sanayide, ulaşımda, enerjide, mimaride, tarımda vb. başta gelişmiş ülkeler olmak üzere ısınma nedeniyle oluşan iklim değişikliğinin ve yarattığı sonuçların nedenidirler.
  Rio Sözleşmeleri, Kyoto Protokolü, Paris Antlaşması, COP24 e kadar süregelmiş Konferanslardan önlem içerikli sonuçlara ne yazık ulaşılamamıştır. Olağanüstü atmosfer olaylarından, kasırgalardan, buzullardan, yükselen denizlerden, kuraklıktan, çölleşmeden sellerden…İlk etkilenen ise hep yoksul ülkeler ve o ülkelerin başta çocukları, kadınları olurken, ülke ekonomileri de birer birer çökmektedir. Karbon salımını önemsemeksizin doğayı, onun nimetlerini alabildiğine hoyratça tarumar ederek zenginleşenlerin, gezegendeki tahribatları bugün uzaydan bile görünür durumdadır. Ancak, tüm insanlığa kesilen faturanın, en ilk mağdurlarına ayrılan fonlar, en zenginlerin vicdan azaplarının kendilerince uygun buldukları karşılığı kadardır.Geç kalınmış önlemler kapsamında, düşük karbonlu toplumlara ve ekonomilere geçiş kaçınılmaz olup, özellikle enerjide fosil yakıtlardan geri çekilme ve yenilenebilir kaynaklardan üretim kendini dayatmıştır. Batıdan gelişen bir enerji dönüşümü ilk adımlar olarak umut verici olmakla birlikte, hala fosilde direnenlerin direncini kırmak kolay olmayacak gibi.. Ülkemizin karar vericilerinden biliyoruz ki; giderek artan fosil yakıt (petrol, doğalgaz, kömür) ithalatı her geçen yıl artarken, dışa bağımlılık sürdürülemez boyutlardadır. Üstelik yenilenebilir enerji kaynakları bakımından önemli bir potansiyele sahip iken.
  Durum, yaşadığımız kent; Doğal, tarihsel, kültürel değerler zengini Çanakkale’miz için de maalesef hiç iç açıcı olmadığı gibi, tüm bu değerleri adeta yok sayan karar vericilerin, başta termik santral istilası olmak üzere, dünya mirası Kaz dağlarına uzanan siyanürlü altın madenciliğinin tehdidi altındadır. Binlerce yıldır korunagelmiş, mitolojisiyle Troya ve onun ayrılmaz mekanı Homeros’un ifadesiyle ”Bin Pınarlı İda”bu tehdidin en başat hedeflerinde olup, İda’dan beslenen ve binlerce insanın yaşamını sağlayan su kaynaklarımız, ormanlarımız bugün yok olmanın eşiğindedir.
  Elbette, yaşamı savunmak, biz yaşam savunucularının en meşru anayasal hakkıdır..
  Ve İDA Dayanışma Derneğimiz bu hakkın sonuna kadar kullanıcısıdır..5 Haziran 2019 Dünya Çevre Günü Kutlamalarının bu yılki ev sahibi ÇİN olup,bu yılın teması ”Hava Kirliliğidir.. Mesajı da ”Bir şey Yap” Hep birlikte bir şey yapmak üzere…
  İDA Dayanışma Derneği
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz