Özel Biga Can Hastanesi Cumartesi Günleri Hizmet Vermeye Devam Ediyor

Özel Biga Can Hastanesi Cumartesi Günleri Hizmet Vermeye Devam Ediyor

BİGA’DA 7 KÖY KARANTİNAYA ALINDI

BİGA’DA 7 KÖY KARANTİNAYA ALINDI

KPSS ORTAÖĞRETİM SINAVINA BİGA’DA 770 ÖĞRENCİ GİRDİ

KPSS ORTAÖĞRETİM SINAVINA BİGA’DA 770 ÖĞRENCİ GİRDİ

BAŞKAN ERDOĞAN VE MÜDÜR TUNÇ TREKKİNG YOLUNDALAR

BAŞKAN ERDOĞAN VE MÜDÜR TUNÇ TREKKİNG YOLUNDALAR

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ BİGA’DA KUTLANDI

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ BİGA’DA KUTLANDI

MÜDÜR AVCI; ‘ATATÜRK’ÜN 19 MAYIS’I ARMAĞAN ETTİĞİ GENÇLERE BÜYÜK GÖREVLER DÜŞMEKTEDİR’

 • Haber :
 • 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100.yıl etkinlikleri içerisindeki Biga İlyas Bayram Stadı’nda düzenlenen törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Biga İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Celal Avcı yaptığı konuşmasında şunları söyledi;
  “Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkanım, Protokolün değerli üyeleri, değerli Biga halkı, değerli basın mensupları ve geleceğimizin teminatı olan sevgili gençler;19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı 100. etkinlikleri kutlama programına hepiniz hoş geldiniz.
  Birinci Dünya Savaşı sona ermiş. İttifak Devletleriyle beraber savaşı kaybeden Osmanlı İmparatorluğu itilaf Devletleriyle Mondros Ateşkes Antlaşması’nı imzalamak zorunda kalmıştır. Bu Ateşkes Antlaşmasından sonra elimizde kalan son vatan toprakları birer birer işgal edilmeye başlanmıştır.
  Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir” diyerek tam yüzyıl önce 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemiz olan Kurtuluş Savaşının başlangıcı olmuştur.
  Bu tarih ile birlikte Türk Milleti, kendi makus talihini tersine döndürmeye başlayarak, esaret altında var olunamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın ilelebet işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştır.
  19 Mayıs 1919 ‘da Samsun’da başlayan bağımsızlık mücadelesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla birlikte kısa sürede dalga dalga tüm yurda yayılmıştır.
  Sevgili Gençler
  Milli mücadeledeki inanç, birlik, beraberliğin her zaman örnek alınarak, aynı kararlılıkla sürdürülmesi ülkemizin başarıya ulaşmasında en büyük etken olacaktır.
  Bayrağımızın hür olarak vatan toprakları üzerinde dalgalanması için, özgürlüğümüz için çok bedeller ödenmiştir, hala bu bedeller ödenmeye devam edilmektedir.
  Temelleri yine o günlerde atılan “milli egemenlik” ilkesi ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanarak, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir.
  Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız millet iradesidir. Bunun yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği gençlere büyük görevler düşmektedir.
  Sevgili Gençler;
  Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur. Şuna inancımız tamdır. Birlik, beraberlik içinde birbirine sevgi ile yaklaşan, iyi eğitim almış, teknolojik kabiliyetlerle donatılmış Türk genci ülkemizi en iyi şekilde geleceğe taşıyacaktır.
  Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşında şöyle diyor;
  Bastığın yerleri toprak diyerek geçme, tanı!
  Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.
  Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır atanı!
  Verme, dünyaları aslanda, bu cennet vatanı.
  Yine başka bir şiirinde de bizlere şöyle sesleniyor:
  Sahipsiz vatanın batması haktır,
  Sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır.
  Sevgi, saygı, hoşgörü ve uzlaşma ortamı içinde üstesinden gelinemeyecek bir sorunun bulunmadığını unutmamamız gerekiyor. Birlik ve bütünlüğümüze yönelik her türlü saldırı veya tehdit karşısında daha fazla kenetlenerek hiç kimsenin, hangi amaçla ve ne şekilde olursa olsun, huzur ve güvenliğimizi bozmasına fırsat vermemeliyiz.
  Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. Bayramınız kutlu olsun” dedi.
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz