1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ, 318 METRELİK 
KULEDEN GÖRÜNTÜLENDİ

1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ, 318 METRELİK 
KULEDEN GÖRÜNTÜLENDİ

ÇANAKKALE ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİ EVİ’NİN AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ÇANAKKALE ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİ EVİ’NİN AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

BİGA KURTULUŞ GÜREŞLERİNDE BAŞPEHLİVAN İSMAİL BALABAN OLDU

BİGA KURTULUŞ GÜREŞLERİNDE BAŞPEHLİVAN İSMAİL BALABAN OLDU

ÇAN DEVLET HASTANESİ YENİ HİZMET BİNASI HASTA KABULÜNE BAŞLADI

ÇAN DEVLET HASTANESİ YENİ HİZMET BİNASI HASTA KABULÜNE BAŞLADI

BİGA TSO HEYETİNDEN ÇANAKKALE ZİYARETLERİ

BİGA TSO HEYETİNDEN ÇANAKKALE ZİYARETLERİ

PAŞAÇAYI KÖYÜ KARANTİNAYA ALINDI

 • Haber :
 • Biga Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 31.05.2021 tarihinde Biga Kaymakamı Mustafa Can başkanlığında toplanarak yeni kararlar alınmıştır
  .
  1.Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında İlçemizde alınması gereken tedbirlerin görüşülmesi
  2.Kurul üyelerinin istek ve önerileri. İlçemiz Paşaçayı köyünde son günlerde görülen Yeni Koronovirüs (Covid-19) vakalarındaki artışın önüne geçmek, hastalığın vatandaşlarımız arasında yayılımını engelleyerek toplum sağlığını korumak amacıyla, sözkonusu yerleşim biriminde 01/06/2021 Salı günü saat 00:00 dan itibaren 14 gün süre ile aşağıdaki kısıtlamaların uygulanmasına karar verilmiştir.
  1.Köye giriş ve çıkışlar aşağıda belirlenen istisnalar dışında yasaklanmıştır; A.Küçükbaş-Büyükbaş hayvanları otlatanlar, arıcılık faaliyetini yürütenler, B.Bitkisel hayvansal ürünlerin üretimi, sulaması, işlenmesi, ilaçlanması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar, C.Temel ihtiyaç malzemelerinin(ekmek,su,yaş meyve-sebze vb.)dağıtımında ve satışında çalışanlar, D.Kolluk kuvvetleri, sağlık personelleri, veterinerler, vefa sosyal destek çalışanları, teknik/arıza servisi görevlileri, E.Lojistik amaçlı yük taşıyanlar ve transit geçiş amaçlı yük ve yolcu taşıyanlar,
  2.İbadethanelerde COVİD-19 bulaşma riski artışı öngörüldüğü için;toplu olarak ibadet edilmesi kısıtlama süresi boyunca ertelenmiştir.
  3.Cenaze namazları (vakit namazlarından sonra kılınmasının örfi bir uygulama olduğu dikkate alınarak) bu süreçte namaz vakitlerinden önce belirlenecek uygun bir vakitte kılınacak,cenaze defin işlemlerinin mümkün mertebe kalabalık ortamlar oluşturulmadan yerine getirilmesi ve taziye ziyaretlerinin toplu bir şekilde yapılmaması hususunda vatandaşlar bilgilendirilecektir.
  4.Berber, kuaför, vb. işyerleri ile kahvehanelerin faaliyetleri kısıtlama süresi boyunca Durdurulacaktır.
  5.Bu yerleşim birimlerinde yaşayan vatandaşların maske kullanımı ve sosyal mesafe kuralına uyumu sağlanacak, vatandaşlarımızın kendi evlerinde kalmaları esası ile kısıtlama süresi boyunca ev ziyaretleri yasaklanacaktır.
  6.Köy minibüsleri,işçi servisleri vb. her türlü toplu taşıma araçlarının bu yerleşim birimlerine giriş-çıkışı kısıtlanacaktır.
  7.Biga Kaymakamlığı Vefa Sosyal Destek Biriminin beldede ikamet eden vatandaşlarımızın sağlık başta olmak üzere tüm temel ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli tüm tedbirlerin alınacak, ikametlerinden ayrılmalarına kısıtlama/yasaklama getirilen vatandaşlarımız 112, 155, 156 numaraları üzerinden ihtiyaçlarını bildirebilecek, bu çağrıların cevaplandırılması ve gerekli hizmetlerin üretilmesi için ihtiyaç duyulacak sayıda başta kolluk birimleri olmak üzere yeteri kadar kamu görevlisi / ekip ve araç görevlendirilecektir.
  8.Gerekli güvenlik önlemleri Biga İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından alınacaktır.
  9.Kısıtlama getirilen yerlerde tüm eğitim-öğretim faaliyetleri ertelenecektir. Kararlarımızla ile ilgili uygulamalarda herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine,kararlarımızın basın-yayın organlarıyla ve mutad ilan vasıtalarıyla ilan edilmesine,sıralı/sorumlu amirlerce tüm birimlerimizle koordinasyon ve işbirliği çerçevesinde hareket edilerek gerekli tedbirlerin alınmasına ve mağduriyete neden olunmamasına,alınan kararlara uymayanlara 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282.ve ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması hususlarına; Oybirliği ile karar verilmiştir.
  Burcu Uçmaz
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz