SEPİCİ; “AK PARTİ DE GÖREVLER HALKA VE HAKKA HİZMET İÇİN VERİLİR”

SEPİCİ; “AK PARTİ DE GÖREVLER HALKA VE HAKKA HİZMET İÇİN VERİLİR”

GÖLETTE KORKUTAN KEŞİF…

GÖLETTE KORKUTAN KEŞİF…

7. ÇANAKKALE BİENALİ BAŞLADI

7. ÇANAKKALE BİENALİ BAŞLADI

150 YILLIK SERÜVEN FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

150 YILLIK SERÜVEN FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

BİGA ZAHİRECİLER YAPI KOOPERATİFİ’NİN GENEL KURULU YAPILDI

BİGA ZAHİRECİLER YAPI KOOPERATİFİ’NİN GENEL KURULU YAPILDI

TROYASIYLA ASSOSUYLA GELİBOLU YARIMADASIYLA ÇANAKKALE; AÇIK BİR MÜZE ADETA

 • Haber :
 • AK Parti Çanakkale Milletvekili ve Genel Merkez Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Jülide İskenderoğlu, “Müzeler Haftası” nedeniyle yayınladığı kutlama mesajında, binlerce yıllık tarihi geçmişi ile medeniyetlere ev sahipliği yapmış ülkemizde ve Çanakkale’mizde tarihe tanıklık etmek, gelecek nesillere geçmişi aktarmak anlamında müzelerin önemli bir görev üstlendiğini belirtti.
  Milletlerin geleceğe ancak tarihi geçmişleriyle ve bu tarihi geçmişe sahip çıkarak yürüyebileceklerinin altını çizen Jülide İskenderoğlu, kutlama mesajında şunlara yer verdi:
  “Troya’sıyla, Assos’uyla, Gelibolu Yarımadası’yla o kadar çok uygarlığın kesişme noktası ki Çanakkale, duvarları ve çatısı olmayan açık bir müze adeta.
  Ülkemizin hemen hemen her yöresinde tarih boyunca birçok medeniyet yaşamıştır.
  Bu medeniyetlerin kalıntıları, anıtları ve belgeleri müzelerimizde sergilenerek her neslin geçmiş hakkında bilgiler alması sağlanmaktadır. Yüzyıldan fazla bir geçmişi olan Türk Müzeciliği, ilk zamanlar yalnız İstanbul’da, Ankara’da ve belirli bir kesime seslenirken şimdi yurt düzeyine yayılmıştır. Bugün çağdaş batılı müzelerle boy ölçüşecek, onlarla rekabet edecek düzeye ulaşmıştır.
  2018 Troya Yılı kapsamında inşaatına başlanan Troya Müzesi’ni tamamlayarak hizmete açtık. Dünyanın en çok bilinen kültürel miras alanı Troya, sadece Çanakkale’de ve Türkiye’de değil tüm dünyada bir değer olarak Troya Yılı’na damgasını vurmuştur.
  Troya Müzesi, Kent Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Gelibolu Tarihi Yarımadası, Seramik Müzesi ve birçoğuyla birlikte Çanakkale’mizde hem tarih boyunca bu topraklarda yaşamış medeniyetlerin tarihlerini hem de kendi tarihimizi bugüne ve gelecek nesillerimize aktarmak, buradaki eşsiz tarihi mirasları korumak için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.
  Tarihimize, tarihi eserlerimize sahip çıkıyoruz. Çünkü biliyoruz ki müzeler; geçmişle bugün arasında köprü kuran, tarih içinde yolculuk yapmamızı sağlayan, insanlığın kültürel mirası ve uygarlık deneyimi konusunda bizlere ışık tutan önemli ve eşsiz mekanlardır.
  Bu duygu ve düşüncelerle Müzeler Haftası’nı kutluyor, tarih ve kültür mirasımızın korunması görevini başarıyla üstlenen müzelerimizin tüm çalışanlarını sevgiyle selamlıyorum.” dedi.
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz