BİGA BORSASINA YILIN İLK ARPASI GELDİ

BİGA BORSASINA YILIN İLK ARPASI GELDİ

BAŞKAN SEPİCİ “HİÇ DURMADAN, HİÇ YORULMADAN AŞKINAN ÇALIŞMAYA DEVAM”

BAŞKAN SEPİCİ “HİÇ DURMADAN, HİÇ YORULMADAN AŞKINAN ÇALIŞMAYA DEVAM”

BİR ÇOCUK NEFES ALSIN, HAYATINI DOYASIYA YAŞASIN DİYE BÜTÜN BU ÇABAMIZ…

BİR ÇOCUK NEFES ALSIN, HAYATINI DOYASIYA YAŞASIN DİYE BÜTÜN BU ÇABAMIZ…

BAYRAMİÇ’TE KİRAZ HASADI BAŞLADI

BAYRAMİÇ’TE KİRAZ HASADI BAŞLADI

ÇAN’DA COVİD-19 TEDBİRLERİ VE PAZAR YERİ DENETİMİ

ÇAN’DA COVİD-19 TEDBİRLERİ VE PAZAR YERİ DENETİMİ

YEŞİM KARADAĞ; “2021 YILI TURİZMDE KAYIP YIL OLMAMALI”

 • Haber :
 • Gelecek Partisi Kültür ve Turizm Politika İzleme Kurulu Başkanı Yeşim Karadağ artan COVİD Vakaları, başlayacak olan turizm sezonunun sarkması ve Rusya’nın ülkemize olan uçuşları durdurması ile alakalı olarak değerlendirmelerde bulundu.
  Karadağ yaptığı açıklamada 2020 yılının turizm sektörü için oldukça zor geçti, 2020 yılını kaybettik en azından 2021 yılı için bir şeyler yapmalı ve bu yılı kayıp yıl olarak geçirmememiz gereklidir” dedi. Gelecek Partisi Kültür ve Turizm Politika İzleme Kurulu Başkanı Yeşim Karadağ artan COVİD Vakaları, başlayacak olan turizm sezonunun sarkması ve Rusya’nın ülkemize olan uçuşları durdurması ile alakalı olarak değerlendirmelerde bulundu. Karadağ yaptığı açıklamada 2020 yılının turizm sektörü için oldukça zor geçti, 2020 yılını kaybettik en azından 2021 yılı için bir şeyler yapmalı ve bu yılı kayıp yıl olarak geçirmememiz gereklidir” dedi.
  “2020’DE 15.9 MİLYON TURİST AĞIRLADIK BU SENE EN AZINDAN 30 MİLYON AĞIRLAMAMIZ ŞART”
  2021 Yılı turizmde kayıp yıl olmamalı diyen Yeşim Karadağ değerlendirmelerinde şu ifadelere yer verdi; “2020 Yılında 2019 yılına göre ziyaretçi sayısında %70 ‘e yakın bir azalış meydana gelmiş turizm gelirlerimizde ise %65’ i aşkın bir gelir kaybı yaşanmıştır. Bu bakımdan 2020 yılında yaşadığımız bu bunalım döneminin 2021 yılında yaşanmaması için ve en az 30 milyon turist hedefimize ulaşmak adına Kültür ve Turizm Bakanlığının COVİD açısından ülkemizin güvenli olduğuna dair bir tanıtım atağı başlatması gereklidir. Fakat mevcut koşullarda ülkemiz maalesef vaka sayısı baz alındığında diğer Avrupa ülkelerine göre güvenli değildir.”
  “BU AŞILAMA ÇALIŞMASI İLE YAZ SEZONUNA SAĞLIKLI GİREMEYİZ”
  Aşılama çalışmalarının günlük 40-50 binlere kadar düşmesinin turizm ve Türk Halkının sağlığı açısından iyi olmadığını değerlendiren Yeşim Karadağ; “Bunu üzülerek belirtmek durumundayım, Türkiye’ ye en çok turist yollayan ülkelere baktığımızda Rusya, İngiltere, Almanya gibi ülkeler ülkemize turist kapılarını kapatmış durumdalar ne yazık ki. Bu konuda aşılama hızımızın artması şiddetle önemlidir. Günlük aşı kapasitemizin 1 milyon olduğu düşünülürse günde 40-50 bin kişinin aşılanması ile ülkemizin yaz sezonuna sağlıklı bir şekilde girmesi söz konusu değildir. Bu gidişle 2021 yılının da kayıp olması kaçınılmazdır. Bu anamda Kültür ve Turizm Bakanlığının Sağlık Bakanlığı ile koordine olarak sektörün ve vatandaşlarımızın aşılanmasının hızlandırılması hususunda işbirliğini genişletmesi zaruridir” dedi.
  “HALKIMIZA GEREKLİ DESTEK VERİLMELİ, 2 HAFTA TAM KAPANMA KARARI ALINMALI”
  Yeşim Karadağ açıklamalarının devamında 2 haftalık tam kapatma kararı alınması gerektiğini belirterek; “Maalesef artan COVİD vakaları ülkemizdeki her sektör gibi turizm sektörünü de derinden etkilemektedir. Kültür ve Turizm Bakanının Ocak ayında yaptığı açıklamada Nisan ayında turizm sezonunu açarız hedefi maalesef gerçekleşmedi. Ülkemiz COVİD vaka sayısında Dünya’da 2. Avrupa’da ise 1. hale gelmiş durumdadır. Gelecek Partisi olarak vatandaşlarımıza gerekli desteğin verilerek ülkemizde Ramazan ayının da fırsat bilinerek en az 2 hafta tam kapanma kararı alınmalıdır. Bu tam kapanma ile hedeflenen vaka sayılarına düşersek eğer Mayıs ayı ortası itibari ile turizm sezonu açılır ve bu anlamda 2021 yılı değerlendirilmiş olur” ifadelerini kullandı.
  “İSTİYORUZ Kİ KAMU YÖNETİMİNİN TAVRI VE YAKLAŞIMLARI DEĞİŞSİN”
  Gelecek Partili Yeşim Karadağ açıklamalarının devamında; “Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutladığımız turizm haftasını bu yıl yine buruk kutluyoruz. İstiyoruz ki bu yıl artık kamu yönetimin tavrı ve yaklaşımları da değişsin. Kamu yönetimi 2634 Sayılı yasa ile uğraşmayı bırakıp Türkiye’nin bacasız sanayisi olan turizm sektörünü canlandırma hamleleri yapmalıdır. Bu anlamda Dünya Turizm Haftasının kutlandığı bu hafta bitmeden hükümetin aşağıda belirtilen hususlarda turizmcilerin beklentilerinin karşılanmasını bekliyoruz;
  1-)Turizm sektöründe nisan ayında başlatılması planlanan sezon geciktiği için bu tüm sezonu etkileyecek olup kısa çalışma ödeneğinin yıl sonuna kadar uzatılması,
  2-) Konaklama vergisi, tanıtım ajansı katkı payı gibi yeni vergi türlerinin en az 2 turizm sezonu ertelenmesi,
  3-) Turizm sektöründe sicil affının bu yıla özel çıkartılması,
  4-) Krediler üzerindeki vergi gibi maliyet unsurlarının azaltılması, Kredi faiz oranlarının devlet destekli düşürülmesi,
  Kefaletsiz kredi sağlanması, Mevcut kredilerin ödeme vadesinin ötelenmesi, gibi tedbirler alınmalıdır.
  5-) Seyahat acentalarına pandemi dönemi boyunca hiçbir özel destek verilmemiştir. Verilenden desteklerden de koşullardan kaynaklı acentalarının sadece %10 faydalandı. Seyahat acentalarının nakit akışı durma noktasına gelmiş ve seyahat acentalarına özel olarak hibe desteği verilmesi zaruridir” ifadelerini kullandı.
  Haber Merkezi
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz