İLÇEMİZDE ÇELTİK KOMİSYON TOPLANTISI YAPILDI

İLÇEMİZDE ÇELTİK KOMİSYON TOPLANTISI YAPILDI

MÜDÜR AVCI; ‘ATATÜRK’ÜN 19 MAYIS’I ARMAĞAN ETTİĞİ GENÇLERE BÜYÜK GÖREVLER DÜŞMEKTEDİR’

MÜDÜR AVCI; ‘ATATÜRK’ÜN 19 MAYIS’I ARMAĞAN ETTİĞİ GENÇLERE BÜYÜK GÖREVLER DÜŞMEKTEDİR’

MÜDÜR BİLEN; OKUL MÜDÜR VE MÜDÜR YARDIMCILARINA İFTAR VERDİ

MÜDÜR BİLEN; OKUL MÜDÜR VE MÜDÜR YARDIMCILARINA İFTAR VERDİ

ÇANAKKALE MERKEZ SPOR SALONU VE ANTRENMAN SALONLARININ YAPIMINA BAŞLANDI

ÇANAKKALE MERKEZ SPOR SALONU VE ANTRENMAN SALONLARININ YAPIMINA BAŞLANDI

Ramazan çocuk ve oyun

Ramazan çocuk ve oyun

KOBİ’LERE VE GİRİŞİMCİLERE SAĞLANAN DESTEKLER VE FİNANS OLANAKLARI TOPLANTISI ÇANAKKALE TİCARET BORSASI’NDA YAPILDI

 • Haber :
 • Çanakkaleli KOBİ’lere ve girişimcilere yönelik, TOSYÖV, KOSGEB, Kredi Garanti Fonu, Çanakkale Ticaret Borsası işbirliğinde, DenizBank, KobiEfor Dergisi ve LOGO Yazılım çözüm ortaklığında, “KOBİ’lere ve Girişimcilere Sağlanan Destekler ve Finans Olanakları” toplantısı 27.02.2019 tarihinde Çanakkale Ticaret Borsası Konferans Salonunda düzenlendi.
  Programın amacı Türk ekonomisinin can damarı olan KOBİ’lerin, kendilerine sağlanan destekler, finans olanakları konusunda, ilgili resmi ve özel sektör yetkilileri tarafından bilgilendirilmesidir. Bölge ekonomisine değer katan KOBİ’ler, “KOBİ’lere ve Girişimcilere Sağlanan Destekler ve Finans Olanakları” konulu toplantıda bir araya gelerek Türkiye ekonomisinin gelecek vizyonuna ışık tutması hedeflenmiştir.
  Toplantının açılış konuşmalarını Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Sefer Kaya Üzen, TOSYÖV Başkanı Sn. Ş. Nezih Kuleyin, Denizbank KOBİ Bankacılığı Satış ve Performans Yönetimi Grup Müdürü Sn. Tayfur Geler ve Çanakkale Valisi Sn.Orhan Tavlı gerçekleştirdi.Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Sefer Kaya Üzen yaptığı konuşmada, toplantının başarılı ve verimli olmasını temenni ederek sözlerine başladı. Üzen, “Ülkemiz ekonomisi 2018 yılı bitiminde ve 2019 yılına büyük beklentiler ve zorluklar içinde girdi. Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında başlayan dış kaynaklı döviz hareketliliği piyasaları etkiledi. Henüz daha 2018 yılı 4. Çeyrek büyüme rakamlarımız açıklanmadı. Ancak sanayideki kapasite kullanım oranlarına baktığımızda büyüme rakamlarımızın özellikle sanayi sektöründe imalat sektöründe beklentilerin altında geleceğini söylemek mümkün. Ancak bizler işadamları ve iş dünyası kuruluşlarının temsilcileri olarak bu sıkıntıları kolayca aşmanın en sağlıklı ve en sürdürülebilir yönteminin KOBİ’leri desteklemek olduğuna inanıyoruz. Çünkü ülkemizin en büyük istihdam kapısı KOBİ’ler. İhracatımızı, istihdamımızı, büyümemizi, kalkınmamızı sırtlayan taşıyan KOBİ’ler. Türk özel sektörünün en dinamik ve şoklara dayanıklı şirketleri kuruluşları KOBİ’ler. Anadolu’yu baştanbaşa büyük bir fedakârlıkla kendilerine özgü üretim ve yatırım modelleriyle kalkındıran KOBİ’ler.
  “Bugün geldiğimiz noktada ise KOBİ’lerimizin desteklenmesi, KOBİ’lere rehberlik edilmesi, dünyada yeni gelişen teknoloji ve üretim modellerine uyum sağlamaları için danışmanlık yapılması çok büyük önem arz etmektedir. İşte bugün burada ele almamız gereken önemli hususun da bu olduğuna inanıyorum. Başarılı üretken ve çalışkan KOBİ’lerin desteklenmesi ve iç piyasadan dünya piyasalarına açılmaları için en radikal adımları atmamız gerekmektedir. KOBİ’lerimizin kabuğunu kırması, dünya ile yarışabilmesi ve önümüzdeki yılların stratejilerini belirleyebilmesi için bu yapılanmaya çok büyük ihtiyaç var” dedi.
  Sözlerine iki husus ile devam eden Başkan Üzen, Devletimiz tarafından son dönemde KOBİ’lere çok farklı konularda ve çok geniş destekler verilmektedir. Ar-ge’den istihdama, yatırımdan ihracata fuarlara kadar çok farklı konu ve alanlarda destek vermektedir. Ancak burada en temel sorun şu. KOBİ’lerimizin bu desteklerin başvuru bürokrasisini aşmaları ve izlemeleri, desteklerin kapsamını bilmeleri kolay olmamaktadır. Üretimi, ihracatı ve istihdamı yüklenen KOBİ’lerimizin proje üretme ve danışmanlık hizmetlerine ihtiyacı vardır. Son dönemde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın KOBİ’lere gençlere özellikle girişimcilik alanında mentörlük desteği başlatması, yol göstermesinin çok önemli bir adım olacağına inanıyorum. KOBİ’lerimizin dışarıya açılmasında ve dünya piyasalarına entegre olmasında bu mentörlüğün önemli bir adım olacağına inanıyorum. Bu desteğin kısa sürede hayata geçirilmesinin önemli olduğunu vurgulamak istiyorum”dedi.
  İkinci husus ise son dönemde yaşadığımız döviz dalgalanmasından çıkardığımız en önemli sonuç ülkemizin ihracatını desteklemesi, cari açığını küçültmesidir. Geçtiğimiz yıl turizmde rekor kırmamıza rağmen cari açık rakamı ekonomimizin en temel sorunlarından birisi. Burada ise en temel ihtiyacımız ihracatımızın büyümesi. İhracatımız son dört yılda 160 Milyar dolar civarında kaldı. Bu rakamı özellikle tarımsal üretimle büyütmemiz mümkün. Çünkü tarımın girdileri tamamen yerli. Katma değer oranı yüksek. Yerli katkı oranı yüksek. Türkiye Avrupa’da tarımsal üretimde en büyük hasılaya sahip. Bu nedenle özellikle ihracatımıza yönelik olarak tarım KOBİ’lerinin, tarımsal sanayimizin desteklenmesinin önemini vurgulamak altını çizmek istiyorum. Çünkü Türkiye iç piyasadaki tüketime yönelik büyüme modelinden Çin, Almanya, Kore, Japonya gibi ülkelerin izlediği ihracata dayanan bir büyüme modeline doğru geçiş yapmalıdır. KOBİ’lerimizin bu konuda önemli bir potansiyeli olduğuna inanıyorum. Ve yine Anadolu’daki üniversitelere KOBİ’lerimizin desteklenmesinde, yol gösterilmesinde çok önemli görevler düştüğüne inandığını belirtti.
  Kentimiz, kültürümüz, tarihimiz, coğrafyamız, ürün çeşitliliğimiz ve tarımsal sanayi üretimimiz ile bir dünya markası haline geldiğini belirten Başkan Üzen, İlimize değer katacak olan Boğaz Köprüsü, Ezine Gıda İhtisas OSB ve Teknokent gibi makro boyuttaki yatırımlardan bahsetti. Ve bu marka projelerimiz ile ilgili olarak Sayın Valimiz başta olmak üzere Grup Başkan Vekilimiz Sayın Bülent Turan’a, Vekilimiz Sayın Jülide İskenderoğlu’na ve Ezine Kaymakamımız Ali İkram Tuna’ya teşekkürlerini sunarak, sözlerine son verdi.
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz