Ülkeden ve dünyadan koroların bir araya geldiği ve ülkenin en kapsamlı koro festivali olan, Çanakkale Uluslararası Koro Festivali bu yıl “Çokça Ses Çokça Biz” temasıyla 6. kez, akademik ve sosyal yönleriyle, salon konserleri, açık hava konserleri, Troya Müzesi konserleri ve çeşitli aktivitelerle gerçekleştirildi.
 
Çanakkale Valiliği, Çanakkale Belediyesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi desteği ile gerçekleştirilen festivalin organizasyonuna; Müzik Eğitimi Anabilim Dalının yanı sıra üniversitemizin çeşitli bölümlerindeki öğrencilerinden oluşan ÇOMÜ Polifonik Korolar Topluluğu ve Polifonik Sanat ve Korolar Derneği de katkı sundu.
 
Festival hakkında bilgi veren Festival Genel Yönetmeni ve ÇOMÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı Öğr. Gör. Mete Gökçe:
 
“Pandemi nedeniyle dünyada koro müziği sessiz bir bekleyişe girdi ve bizler de bu süreçte organizasyonumuza ara verdik. Bugün yeniden birlikteyiz; sağlıklı olmaya, yeniden birlikte ses olmaya çok ihtiyacımız var. “Çokça Ses Çokça Biz” temasıyla çıktığımız bu yolda Türkiye’den ve yurtdışından gelen korolarımızla birlikte koro müziğinin şifasını, güzelliklerini yaymak için bir araya geldik. Çanakkale Uluslararası Koro Festivalinin hedefi koro müziğinin akademik, toplumsal yönünü paylaşmak ve geliştirmektir. Bu vesileyle 6. kez bir araya geldik. Korolarımız bu yıl Troya Müzesinin büyülü ortamında ilk kez parçalarını seslendirdiler” diyerek festivalde emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.
 
Çanakkale halkının yoğun ilgi gösterdiği festivalde 12 yurt içi, 9 yurt dışı olmak üzere toplamda 21 koro 5 gün boyunca; ÇOMÜ İÇDAŞ Kara Yusuf Kongre Merkezi, Morabbin Parkı ve Troya Müzesinde performanslarını sergilediler.
 
HABER MERKEZİ
 
 


Kaynak: Haber Merkezi