Geçtiğimiz Mayıs ayında hasta kabulüne başlayan Gökçeada Devlet Hastanesi, resmi törenle hizmete açıldı. Kapasitesi de arttırılan Devlet Hastanesinin açılış töreninde konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan; “Yoğun bakım, adamızın en büyük sorunuydu, bu sorunu çözmenin gururunu yaşıyoruz” dedi.
 
25 Mayıs 2022 tarihinde hasta kabulüne başlayan Gökçeada Devlet Hastanesi için resmi açılış töreni gerçekleştirildi. Açılış törenine AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, İl Başkanı Naim Makas, İl Genel Meclis Başkanı Nejat Önder ve davetliler katıldılar. Resmi açılış töreninde konuşma yapan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan; 21 milyon lira ihale bedeliyle tamamlanan hastanenin 30 yatağa sahip olduğunu söyledi. AK Parti hükümetlerinin sağlık alanında önemli yatırımlara imza attığını hatırlatan Turan, bunun en yakın ve en yeni örneğinin Gökçeada'daki hastane olduğunu ifade etti.
 
“4 ADET YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ HİZMETE GİRDİ”
 
Gökçeada Devlet Hastanesi'nin 6 bin 200 metrekare kapalı alana sahip olduğunu dile getiren Turan; "Bugün 30 yataklı çok kıymetli bir esere kavuştuk. Eski hastanemizin teknik şartları oldukça kötüydü ve 15 yataklıydı. Şu an 2 katı ve 30 yatak hastanemiz oldu. Yoğun bakım, adamızın en büyük sorunuydu. Yani olağanüstü bir kriz halinde, kaza halinde, yoğun bakım olmadığı için her hastamızın ana kıtaya gitmeye çalışması bir zaman kaybıydı. Hastamız için ise bir riskti. Şu an bu hastanemizde ilk kez olmak üzere 4 yoğun bakım ünitemiz var. Bu çok kıymetli bir adım. Kaldı ki ihtiyaca göre dördünün de arttırılması imkanı var” dedi.
 
"SAĞLIK ÇALIŞANLARININ LOJMAN SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ"
 
Bülent Turan, sağlık çalışanları için lojman konusunda da önemli bir adım attıklarını belirterek; “19 adet lojmanımızı sağlık çalışanlarımız için hazırlayarak hastanemizin daha da kıymetli olmasını sağladık. İç hastalıkları, genel cerrahi, aile hekimliği, çocuk doktoru, kadın doğum doktoru, anestezi gibi 7 uzmanımızın, 5 pratisyenimizin olduğu çok kıymetli bir hastanemiz oldu. 2 diş polikliniğimiz, 1 ameliyathanemiz, 1 laboratuarımız, 5 diyaliz ünitemiz, 4 yoğun bakım ünitemiz olmak üzere çok kıymetli bir hastanemiz oldu. Çanakkale'de yıl 2002, adamız dahil kentteki tüm ilçelerimizde toplam 3 ambulansımız vardı. İl Müdürümüze sordum, tüm Çanakkale'de kayıtlara baktık, 3 ambulans. Şu anda Çanakkale'de toplam 57 ambulans var. Havası ayrı, karası ayrı, denizi ayrı, paletli kar ambulansı ayrı” dedi.
 
METROPOLİT SYKİS’E ZİYARET
 
Konuşmaların ardından hastanenin açılışı gerçekleştirildi. Hastaneyi inceleyen heyet daha sonra AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan öncülüğünde Gökçeada ve Bozcaada Metropoliti Kyrillos Sykis’e ziyarette bulundular. Ziyarette dostluk mesajları veren Bülent Turan; “Biz burada beraber yaşamaktan keyif alıyoruz. 'Farklılıklarımız zenginliklerimizdir.' diyoruz. Aynı farklılıkların zenginlik olduğunu tüm diğer ülkelerden de istiyoruz. Avrupa Birliği kültürünün bu olduğunu düşünüyoruz. Avrupa Birliği ülkesi olmanın gereği bu olması diye düşünüyoruz. Ben bu konuda tüm makamları hassas olmaya davet ediyorum” dedi.
 
KAMU YATIRIMLARI İNCELENDİ
Gökçeada Devlet Hastanesi açılış töreni için adaya giden heyet daha sonra ilçedeki kamu yatırımlarını inceledi. Gökçeada’da yapılan Aile Sağlığı ve Toplum Sağlığı Merkezi, 4-6 Yaş Kur'an Kursunun ziyaretinin ardından yapımı devam eden yeni Adliye binası, Karayolları Şantiye Alanı'nı yerinde incelendi.
 
HABER MERKEZİ
 
 


Kaynak: Haber Merkezi