ÇANAKKALE İskele meydanında 15 Temmuz darbe girişiminin ardından devam eden Demokrasi nöbetinde vatandaşlara hitap eden AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Almanya’nın Köln kentinde gurbetçi vatandaşların darbe girişimine tepki göstermek için düzenlediği Demokrasi Mitinginde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferansla seslenmesinin Almanya Anayasa Mahkemesi kararıyla engellenmesine “Rezillik. Kabile devleti olsa bunu yapmaz” diyerek tepki gösterdi.

“Rezillik”
Çanakkale’de 15 Temmuz darbe girişiminin ardından iskele meydanında vatandaşların demokrasi nöbeti devam ediyor. Nöbete ellerinde Türk bayrakları ile gelen vatandaşlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sloganları atarak sevgi gösterilerinde bulundu. Demokrasi nöbetinin 17’nci gününde Gelibolu İlçesindeki programının ardından Çanakkale’ye gelen AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, partililer ile iskele meydanındaki alana geldi. Alanda AK Parti Çanakkale İl Başkanı Yeşim Karadağ, AK Parti Çanakkale Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Babacanoğlu, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Saime Aydoğan, AK Partili İlçe Belediye Başkanları ve partililer hazır bulundu.

“BİR GECEDE BU ÜLKENİN TARİHİ DEĞİŞTİ”
Alanda vatandaşlara hitap eden AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, bundan 17 gün önce bir grup teröristin askerin üniformasını kullanarak, başka ülkelerden aldığı talimatla FETÖ’nün, Pensilvanya’nın talimatıyla bu ülkeye ayar vermeye kalktığını söyledi. Bu ülkenin farklı ülkelere boyun eğeceğini zanneden o malum örgütün tankla, topla çıkıp üzerlerine yürüdüklerini belirterek sözlerine şöyle devam etti:
“Ancak hepinizin bildiği gibi Başkomutanımız ‘sokağa çıkın’ dedi. Bir an düşünmeden bu meydanlarda bir araya geldik. Allah’tan başka kimseden korkumuz yok. Aynı saatlerde Sayın Devlet Bahçeli Başbakanımızı aradı. ‘Ben devletin yanındayım’ dedi. Aynı şekilde diğer siyasi partilerimiz ‘bizlerde buradayız’ dediler. Her parti mecliste bir araya geldi. aynı bildiriye imza attı. Bütün oyunları bozdu. Çanakkale’mizde kime karşı savaşmışsak, adete yük vücut olduk. Omuz omuza olduk. Aynı savaşı tekrar verdik. Bir gecede bu ülkenin tarihi değişti. Bizim için 15 Temmuz asla 18 Mart’tan farklı bir tarih değildir. Bizim için 15 Temmuz 19 Mayıs’tan farklı bir tarih değildir. 23 Nisan’dan, 29 Ekim’den farklı bir tarih değildir. Saydığım tüm bu tarihler bu ülkenin egemenliği adına yapılan kavgaydı”

“KABİLE DEVLETİ OLSA BUNU YAPMAZ”
Almanya’da dün (Pazar) Türklerin düzenlediği Demokrasi Mitinginde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferansla bağlanmasının Almanya Anayasa Mahkemesi kararıyla engellenmesine de değinen Grup Başkanvekili Bülent Turan, alınan bu karardan dolayı Almanya’ya sert tepki gösterdi. Turan, “Oradaki vatandaşlarımız Türkler ayağa kalktılar. Hep beraber ‘biz Türkiye’nin egemenliğine sahip çıkıyoruz’ dediler. Çok güzel bir iş yaptılar. Ancak anlaşılır bir şey değil. Ne yaptı Almanya Anayasa Mahkemesi Cumhurbaşkanımızın oraya bağlanmasına karar vererek engelledi. Biz güldük. Rezillik. Kabile devleti olsa bunu yapmaz. Ne kadar sahte, ikiyüzlü olduklarını bir kez daha gördük. Hani sizin egemenlikle ilgili endişeniz yoktu. Hani Avrupa Birliği en medeni ülkelerdi. Hani siz İnsan Haklarına saygılıydınız. Hukukun üstünlüğü baş tacıydı. Onlarda bizimkiler gibi zor zamanda değil, rahat zamanda demokratlar. 7 düvele karşı nasıl ki şu karşı topraklarda hep beraber bedel ödemişsek, e olursa olsun. Bayrağımız düşürmemiş isek. Bugün Almanya’sı da, Amerika’sı da, Fransa’sı da kim ne derse desin. Bu milletin geleceğini ancak, bu millet tayin edecek. Bu ülkede hiç kimse bırakın darbeyi, darbenin d’sini ağzına alamayacak” dedi.
Konuşmanın ardından Grup Başkanvekili Bülent Turan, sahnede beraberindekiler ile elinde Türk bayrağı salladıktan sonra alandan ayrıldı. Vatandaşlar ise sabah kadar iskele meydanında demokrasi nöbeti için beklemeye devam etti.


Kaynak: Haber Merkezi