TSO’nun Mayıs ayı olağan Meclis toplantısı Oda hizmet binasında gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Melih Akyıl’ın yönettiği toplantıya Meclis üyeleri katıldı. Mayıs ayı Meclis toplantısında Kovid-19 sonrası alınması gereken ekonomik tedbirler de değerlendirildi.
 
Toplantının birinci gündem maddesinde Biga Ticaret ve Sanayi Odası’nın 2020 yılı Nisan ayı gelir-gider durumu, ikinci gündem maddesinde ise hesapları inceleme komisyonunun raporu görüşülerek meclis üyeleri tarafından oy birliği ile kabul edildi.
 
Toplantının son bölümünde ise Biga TSO Meclis Başkanı Melih Akyıl, Erol Şener’den boşalan meclis üyeliğine getirilen Mendires Şahin’e TOBB rozeti taktı ve hayırlı olsun dileklerinde bulundu.
 
Toplantıda 2020 yılı Nisan ayı içerisinde Oda tarafından gerçekleştirilen faaliyetler ile önümüzdeki dönemde gerçekleştirilmesi planlanan faaliyetler hakkında bilgi paylaşan Biga TSO Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Doğan; Vefa Çalışma Grubu, Oda tarafından yapılan yardım faaliyetleri, maske ve koruyucu kıyafet dağıtımı, Kovid-19 ile ilgili hükûmetin açıklamış olduğu Ekonomik İstikrar Kalkanı destek paketleri hakkında bilgiler vererek, başta Kısa Çalışma Ödeneği olmak üzere, krediler, KGF, İŞKUR ve kamu bankaları yapılan ziyaretler ve görüşmeler, Çanakkale milletvekilleri ve oda/borsa başkanları ile yapılan toplantı, TOBB Başkanı ve Hazine&Maliye Bakanı ile yapılan toplantılar ve toplantılarda görüşülen sicil affı, kira desteği mekanizması oluşturulması, buğday taban fiyatı, TMO alım politikaları, canlı Hayvan pazarı, mevsimlik işçiler, konkordato ilan etmiş işletmelerin konkordato tasdiki ile birlikte bankalarla yapılan anlaşma çerçevesinde mal varlıklarının belirlenen süre boyunca koruma altına alınması ve BDDK kararları, mücbir sebep kapsamının genişletilmesi, kamudan kesinleşen alacakların ödenmesi, KDV alacağı kadar koşulsuz/şartsız KGF kefaleti sağlanması, geçici verginin birinci taksitinin ikinciyle birleştirilmesi, KOVID-19’un iş kazası ve meslek hastalığı kapsamından çıkarılması, normalleşme döneminde esnek çalışmanın kolaylaştırılması, Kısa Çalışma Ödeneği’nin süresinin uzatılması ve koşullarının basitleştirilmesi ile ilgili bilgiler verdi.

Doğan Bigalı KOBİ’lerin bu süreçte 200 milyon TL’nin üzerinde kaynak kullandığını belirttiği konuşmasında, Kovid-19 salgını hayatı ve iş yapış modellerini hiç olmadığı kadar dijitalleştirdiğini ve bundan böyle e-ticaret ve e-ihracatı merkeze alan çalışmalara öncelik verilmesi gerektiğini ifade etti.
 
Şadan Doğan, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, fedakâr sağlık çalışanlarına, ilgili bakanlara, Halk Bankası, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Denizbank Biga Şubelerinin yönetici ve çalışanlarına ve özellikle de TOBB Başkanı ve yönetimine teşekkür etti.
 
YASEMİN ÖZDEŞ
 
 
 
 
 
 


Kaynak: Biganın Sesi