Tarihin belirlenmesi ile sürücü kurslarında uygulanacak hijyen kuralları da belirlendi.
 
Korona virüs salgını nedeniyle yaklaşık 2 ay önce okullarla birlikte sürücü kurslarında da eğitime ara verildi. Sürücü kurslarında, 1 Haziran'da kursiyerlere kapıların tekrar açılması için hazırlıklar yapıldı. Korona virüsle mücadele önlemleri kapsamında, kurslarda yeni dönemin başlayacağını anlatan yetkililer, eğitim sürecinin eskisi gibi olmayacağını dile getirdiler.
 
Dersliklerde ve eğitim araçlarında sosyal mesafenin korunmasına önem verileceğini kaydeden kurs yetkilileri, 12 Mart tarihinde bugüne kadar sürücü kursları olarak eğitimlere geçici süreliğine ara verdiklerini 1 Haziran Pazartesi günü tekrar başlayacaklarını belirttiler.
 
Önceliğin sağlık olduğunu ve bu anlayışla faaliyetlere devam edeceklerini belirten yetkililer, Bilim Kurulu'nun açıklamaları doğrultusunda eğitime başlayacaklarını söylediler.
 
Yeni dönem için yoğun hazırlık sürecinde olduklarını kaydeden yetkililer, "Hazırlıklarımız iki aşamalı sürüyor. Hem teorik hem direksiyon dersleri için alınan önlemler var. Teorik eğitimlerde derse gelen kursiyerlerimiz için maske ve eldiven temin edilecek. Eğitim bundan sonra eskisi gibi olmayacak. Kurumlarımıza sosyal mesafe anlayışı geldi. Normalde dersliklerimiz 20'şer kişilikken 10'ar kişiye düşürüldü. Dersliklerin girişinde sürücü adaylarına dezenfektanlar verilecek. Kursiyerler maskesiz ya da eldivensiz olamayacak. Temassız biçimde ateşlerini ölçüp daha sonra derse geçeceğiz" diye konuştu. 
 
Korona virüs nedeniyle daha önce kurslara başlayanların mağduriyet yaşadıklarını da dile getiren yetkililer, eğitimlerin kaldığı yerden devam edeceğini belirterek, "10 Mart'ta eğitime başlayan bir grubumuz vardı. Dersleri tahminen 20-24 Mart'a kadar teorik olarak sürecekti. Onun akabinde elektronik sınavları, direksiyon eğitimleri ve direksiyon sınavları şeklinde kursa devam edeceklerdi. Bu öğrencilerimizin eğitimleri yarım kaldı. Onlar kaldıkları yerden devam edecek. MEB tarafından sunulan elektronik hizmetler programı MEBBİS'e giriş yapacaklar ve eğitimlere tekrardan başlayacaklar" dedi.
 
1 Haziran'dan itibaren dersliklerde alınan önlemlerin yanı sıra eğitim araçlarında da yeni düzenlemelerin hayata geçirileceğini söyleyen yetkililer, her araçta hijyen kiti bulundurulmasının zorunlu olduğunu anlattı. Sürücü adaylarının kullanacağı araçlarda alınan diğer önlemler de şöyle sıralandı:
 
"Araçlarımızın bagajında daha önceden her araçta bulunması gereken standart ekipman vardı. Trafik seti, reflektör, ilk yardım çantası, yangın tüpü, kriko, stepne, bijon anahtarı gibi ekipmanlarımız bulunuyor ve sınav komisyonu bunları sınavda öğrencilere soruyordu. Artık buna ek olarak hijyen kiti adıyla bazı malzemelerin bulundurulması zorunlu hale getirildi. Hijyen kiti çantamızda eldiven, maske, ateş ölçer, streç filmi gibi malzemeler bulunuyor. Aracımızı kullanan sürücü adaylarının direksiyon, vites kolu, el freni ve sinyal kollarına direkt temas etmemesi için önlem alıyoruz. Her kursiyerin ardından bu gibi yerler streç filmi ile yeniden kaplanıyor. Öğrenci tıpkı teorik eğitimlerde olduğu gibi derse başlamadan önce usta öğretici tarafından ateş ölçerle ateşi ölçülüp daha sonra eğitime başlayacak."
 
CAHİT MAVİLİ
 
 


Kaynak: Biganın Sesi