Biga İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, Biga Kaymakamı Mustafa Can başkanlığında toplandı. “Koronavirüs (Covid-19) Salgınından Vatandaşları Korumak ve Salgının Yayılmasını Engellemek İçin Alınması Gereken Tedbirler” gündemiyle toplanan kurulda, Biga’da yapılacak Meclis Toplantılarında alınacak önlemler görüşüldü.
 
İçişleri Bakanlığı’nın 26.03.2020 tarih ve 5887 sayılı Genelgesi doğrultusunda 26/03/2020 tarih ve 2020/13 sayılı kurul kararı ile vatandaşların sağlık güvenliğinin korunması ve salgının yayılmasının önlenmesi amacıyla ilçe, belde belediyeleri ve mahalli idare birlikleri meclislerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ayı toplantılarının ertelenmesi yönünde karar alınmıştı.Yaşanan olumlu gelişmeler neticesinde söz konusu yerel yönetim birimleri meclislerinin Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından belirlenen kurallara uyulmakla birlikte belirtilen hususlara riayet edilmesi kaydı ile Haziran ayı toplantıları ile sonraki toplantılarının yapılmasına karar verildi. Kaymakamlıktan yapılan açıklamada meclis toplantılarında alınacak önlemler şu şekilde sıralandı: ?
 
a-Meclis toplantılarının yapılacağı yerin girişine/görünür bir yerine COVID-19 kapsamında alınması gereken önlemlerle ilgili afişler (el yıkama, maske kullanımı ve meclis toplantısı yapılacak yerin içinde uyulması gereken kurallar) asılacaktır.
 
b-Meclis toplantılarının yapılacağı yerlerin/binaların girişlerinde kişilerin ateşleri ölçülmelidir. 38 dereceden yüksek ateş ölçümlerinde, kişiler içeriye alınmayarak tıbbi maske ile sağlık kuruluşuna başvurması sağlanacaktır.
 
c-Meclis toplantılarının yapılacağı binaların ve meclis toplantı salonlarının dezenfeksiyonu sağlanmalıdır. Özellikle meclis toplantısı yapılacak yerde her toplantıdan önce bu işlem mutlaka yapılmalıdır.
 
d-Uygun yerlerde el antiseptiği bulundurulmalıdır.
 
e-Toplantı esnasında mesafe kuralına uygun şekilde oturum düzeni alınmalıdır.
 
f-Meclis toplantılarının yapılacağı yerlere/binalara muhakkak maske takılarak girilmeli ve toplantılar esnasında maske çıkarılmamalıdır.
 
g-Meclis toplantılarının yapılacağı binaların ve meclis toplantı salonlarının doğal havalandırması sağlanmalıdır.
 
h-Meclis toplantılarının yapıldığı yerlerde/binalarda ortak kullanım alanlarında (lavabo vb.) temizlik ve hijyen kurallarına uyulması sağlanmalıdır.
 
 
CAHİT MAVİLİ