Biga İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde görevli veteriner hekim ve veteriner sağlık çalışanlarından oluşan Hayvan Sağlığı ekibi, mesai mefhumu gözetmeksizin haftanın her günü Biga’nın her noktasında faaliyet göstererek eksiklikleri tespit ederek sorunları çözüme kavuşturuyor. Bir yandan salgın hastalıklara karşı aşılama çalışmalarını yürüten hayvan sağlığı ekipleri, diğer yandan hayvanların küpelenmesi ve kimliklendirilmesini de gerçekleştiriyor.
 
İlçe genelinde yürütülen çalışmaları değerlendiren Biga İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fevzi Atmaca, “Hayvan Sağlığı ekiplerimizin bir kısmı buzağı küpeleme ve ilk aşılama ring turuna devam ederken, diğer kısım rapel şap aşılamaları yaptılar. Aşılamalar esnasında doğumsal anomali olarak değerlendirilen omuz bölgesinde 5. bacağı olan buzağıya rastlanıldılar.
Müdürlük olarak söz konusu salgın sürecinde, güvenilir gıda ve sürdürülebilir hayvancılık için yoğun bir gayret gösterdik. Bakanlığımız bünyesindeki çalışmaların sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için ekiplerimiz 7 gün 24 saat çalışıyorlar. Tarım ve hayvancılık sektörlerinin üretime devam etmesi ve gıda güvenliğinin sağlanması adına Sayın Bakanımızın talimatları doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Halkımızdan gelen şikayet, öneri ve talepleri ekibimiz değerlendirerek en kısa sürede çözüme kavuşturuyor. Salgın hastalıklarla mücadelenin en önemli ayağını oluşturan aşılama faaliyetleri aralıksız devam ediyor. Hayvanların tanımlanması için küpeleme faaliyetleri titizlikle yürütülüyor. Salgın, her sektörde olduğu gibi tarım ve hayvancılık sektöründe de birçok risk faktörünü ortaya çıkarmış olmasına rağmen bizler tüm riskleri göğüsleyerek ülkemiz ve ilçemiz için fedakarca çalışmaya, devam ediyoruz. İlkemiz, sağlıklı üretim ve halk sağlığı için sağlıklı hayvanlardır” dedi.
 
 
Mehmet özdeş
 


Kaynak: Biganın Sesi