Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) üzerinden Verilen Belgelerin güvenli elektronik imza ile verilmesine ilişkin çalışmalar tamamlandı.
Bu kapsamda ilk olarak belge işlemleri 14.05.2020 tarihinde Ankara, 02.06.2020 tarihinde İzmir, 09.06.2020 tarihinde ise İstanbul Ticaret Sicili Müdürlüğü’nde hizmete alındı.
10.06.2020 tarihinden itibaren ise; Adana, Aksaray, Amasya, Söke, Ayvalık, Bandırma, Edremit, Gemlik, İznik, Çanakkale, Biga, Çorum, Edirne, Gaziantep, Nizip, Antakya, Yalvaç, Ödemiş, Kahramanmaraş, Develi, Kocaeli, Gebze, Ilgın, Mersin, Tarsus, Bodrum, Fethiye, Nevşehir, Samsun, Sinop, Boyabat, Çorlu, Çerkezköy, Of, Devrek Ticaret Sicili Müdürlüklerinde online belge verilmesi hizmete alındı. 12.06.2020 itibariyle de Bursa sisteme katıldı.
Biga Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Doğan yaptığı açıklamada, “Dünyamız artık digital çağla birlikte mekân ve insan gözetmeksizin pek çok çalışmayı yürütebilir bir sürece girdi. Korona virüs pandemisi ile bunun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördük. Pek çok iş ve hizmeti artık bilgisayarımızla yerimizden kalkmadan yönetebiliyoruz. Ticaret Sicili Müdürlüğümüz de artık güvenli elektronik imza ile 4 (dört) belgeyi online olarak işletmelerin alabilmesini hizmete açtı. Üyelerimiz MERSİS programı üzerinden bu belgeleri alabilecekler. Biga olarak 365 oda-borsa için uygulamanın yürütüldüğü, 39 odadan biriyiz. Üyelerimizin bilgisine sunarız.” dedi.
Biga Ticaret Sicili Müdürlüğü’ne kayıtlı işletmeler, https://mersis.gtb.gov.tr/Portal/KullaniciIslemleri/GirisIslemleri web sayfasına giriş yaparak, Ticaret Sicil Tasdiknamesi, Merkez Nakli Belgesi (TSY md.111), Şube Açılış Belgesi (TSY md.120), İflas ve Konkordato Belgesi konusunda belge taleplerini online olarak yaptıktan sonra belge, güvenli elektronik imza ile iş günlerinde ve çalışma saatleri içerisinde işletmeye gönderilecektir.  
 
CAHİT MAVİLİ