Türkiye, Kanada ve Peru’nun önerileriyle, 11 Ekim Günü Birleşmiş Milletlere üye ülkeler tarafından alınan kararla, dünyanın dört bir tarafında kız çocuklarının cinsiyetlerinden ötürü maruz kaldığı eşitsizlik konusundaki farkındalığın artırılması amacıyla 2012 yılından itibaren “11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü” olarak kutlanmaya başlandı.
 
SOSYAL MEDYA HESABINDAN PAYLAŞIMDA BULUNDU
 
İlk kez 11 Ekim 2012 günü kutlanmaya başlanan Dünya Kız Çocukları Günü ile ilgili dünyada milyonlarca ebeveyn, bu mutlu günde kızlarının ve kız çocuklarının bu mutlu gününü kutluyor. CHP Biga İlçe Başkanı Osman Öztürk te bu anlamlı günü kutlayanlar arasındaydı. Başkan Öztürk, sosyal medya hesabından 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü dolayısıyla yaptığı paylaşımda, “2012’de Birleşmiş Milletler tarafından uygulanmaya başlanan ve her yıl 11 Ekim’de dünya çapında kutlanan, şüphesiz ki farkındalığı tam anlamıyla taşıyan 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü kutlu olsun.
Kutlu kelimesini içtenlikle söylemeyi çok isterdik, ancak;
İnsanların mental ve fiziki şiddete maruz kalmaları, toplumların tüm kesimleri tarafından şiddetle reddedilen bir durum. Bunun yanı sıra son yıllarda ülkemizde iyileşmeyen,beraberinde hiçbir çaba gösterilmeyen bir kanayan yara haline gelen genç yaşta evlendirilme,kadına şiddet ve gücü yeten hukuku sağlar mantalitesi bu sorunu kangren haline getirmiştir.
Ne yazık ki; Kızının gözleri önünde acımasızca öldürülen annemizin,çöp konteynırında üstüne beton dökülüp yakılmış halde bulunan kardeşimizin,bir saplantı uğruna can veren genç kızlarımızın vebali hepimizin boynuna olmakla birlikte, “Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer. Perdesiz ev ya satılıktır ya kiralıktır.” sözlerini cezasız bırakan ve görmezden gelen zihniyetin suçudur.
Namus temizlemek kadın üzerinden yürütülebilecek bir eylem değil,zihin temizlenmesi ile sonuca bağlanabilecek bir olgudur.
Bu alanda verilebilecek her mücadele,berrak zihinlerin teminatı; güneşin toprakla temasından doğacak yeni bir filiz olacaktır.
11 Ekim Dünya Kız Çocukları Gününü bir gün kutlayabilmek dileğiyle…” ifadelerini kullandı.
 
MEHMET ÖZDEŞ
 


Kaynak: Biganın Sesi