Biga İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, ilçe genelinde faaliyette bulunan serbest veteriner hekimler ve hayvan barınaklarında görevli veteriner hekimlere 'PETVET ve Ev Hayvanı Kimliklendirme' ile veteriner klinikleri, poliklinikleri ve hayvan hastaneleri, veteriner tıbbi ürün temin iznine sahip işletmelere de 'E-Reçete & İTS, ATS Sistemleri' konularında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
 
Biga Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda düzenlenen toplantıya Biga İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fevzi Atmaca ile serbest Veteriner Hekimler katıldı.
 
Toplantıda yapılan bilgilendirmeye göre Tarım ve Orman Bakanlığının Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınması yönetmeliği kapsamında İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ve serbest veteriner klinikleri aracılığıyla 2021 yılı içerisinde sahipli köpekler, 2022 yılı içerisinde de sahipli kedi ve gelincikler mikroçip uygulanarak kimliklendirilecek. Bu sayede evcil hayvanların sokağa atılmasının önüne geçilmesi amaçlanacak, kedi ve köpeğini sokağa atan şahıslara da idari para cezası uygulanacak. Toplantıda ayrıca, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın oluşturmuş olduğu PETVET veri tabanlı kayıt sistemi ile tüm sahipli kedi köpekler veri tabanına kaydedilerek; başta kuduz hastalığı olmak üzere zoonoz kaynaklı (hayvandan insana geçen) hastalıkların kontrol altına alınmasına değinildi. Bu uygulama ile sahipli kedi ve köpeklere pasaport düzenlenirken bu pasaporta sahip bilgileri, sahip değişiklikleri, aşılamaları ile cerrahi müdahaleleri gibi bilgiler işlenebilecek.E-reçete & İTS, ATS sistemlerinin uygulamaları ile ilgili olarak da veteriner hekimlerin sahada karşılaştıkları sorunların da görüşüldüğü toplantıda, karşılıklı soru cevaplardan sonra sona erdi.
 
Mehmet özdeş
 


Kaynak: Biganın Sesi