Biga Belediyesi kültürel etkinlik adı altında 21 Aralık 2019’da gerçekleştirdiği Şevki Yılmaz programının ardından 2 yıl sonra yine neredeyse aynı tarihte benzer bir skandala imza attı. Biga Atatürk Kültür Merkezi’nde 24 Aralık 2021’de gerçekleşen programda konuşan Abdurrahman Uzun adlı kişi; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Efendiler yarın Cumhuriyet’i ilan ediyoruz’ sözlerini alaya aldı. Sözlerin söylendiği sırada Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan da salonda protokol sıralarındaydı.
 
‘Konferansa Davet’ isimli söyleşi ve imza gününde Biga izleyicisi ile buluşan Abdurrahman Uzun, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet’in ilanı ile ilgili yaptığı açıklamalar tepki topladı.
 
Abrurrahman Uzun adlı kişinin söylediği “Peki bu Avrupa birliği nasıl kuruldu? Bize anlatıyorlar ya, bir akşam Şansöyle’nin (Şansölye, Roma İmparatorluğu mirası üzerinde kurulmuş çeşitli ülkelerde değişik zamanlarda değişik anlamlarda kullanılmış bir görev isimlendirmesidir) kafası bozuldu. Oturmuş beyaz leblebi yiyordu. Dedi ki; arkadaşlar yarın Avrupa Birliğini ilan ediyoruz. Acaba öyle miydi? Bize öyle yaptılar ya. Bir akşam toplandılar, ‘beyler; yarın Cumhuriyeti ilan ediyoruz!’ Biz de dedik ki devrime bak! Ulan, ne yarını! Biz ta Çanakkale’den beri o Cumhuriyeti ilan etmek için can veriyoruz can. 5 sene, 6 sene, 8 senedir mücadele veriyoruz. Neyse! O dönem mecburi bir sıkıntı vardı, tamam dedik. Eyvallah.!” sözler ise Biga kamuoyunda tepki topladı.
 
Konu ile ilgili açıklama yayınlayan Atatürkçü Düşünce Derneği Biga Şube Başkanı Hasan Kırım yaptığı açıklamada; “Bunlar kabul edilebilir sözler değil. Bir ülkeyi yok olmaktan kurtaran, Türkiye Cumhuriyeti’ni inşa etmek için canla başla savaşan o insanlar, ne idüğü belli olmayan kişilerin ağızlarından çıkan sözlerle karşı karşıya getirilemezler. Bu ayıptır! Terbiyesizliktir. Ahlaksızlıktır.! Bu düzenbazlığa sessiz kalmayacağız. Salonda oturan ve bu sözleri alkışlayan Biga Belediye Başkanı, Biga’yı temsil ettiğini unutuyor. Bigalı’nın kültür sanat bütçesini Ata’sına saygısı olmayan şahıslara harcamanın akla mantığa uyan hiçbir cevabı olamaz. 2 yıl önce de Atatürk’e, kadınlara hakaret eden bir şahsın adı Atatürk olan bir kültür merkezinde ağırlandığını hala unutmuş değiliz. Bigalılar, kurucu lideriyle dalga geçen yöneticilerin bu gafletine zamanı geldiğinde en doğru cevabı vereceklerdir. Yazık!” ifadelerini kullandı.
 
HABER MERKEZİ
 
 


Kaynak: Biganın Sesi