Çanakkale il genelindeki 32 mesleki oda arasında ve yeni yılın da ilk genel kurulu olma özelliği de seçimli olağan genel kurula misafir ilgisi de büyüktü. Çanakkale’de rakip çıkmayan birkaç odadan biri olarak seçime giren İlhan Yavuz ve yönetimi genel kurulda oyların kullanılması ve saat 17:00’de sandıkların açılmasıyla yeniden görev başına geçti.
 Bir 7 kişi ve ayakta duran insanlar görseli olabilir
Toplantının divan başkanlığını Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan gerçekleştirdi. Divan başkan vekilliğine Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İbrahim Mutur, katip üyeliklere ise Biga Şoförler Odası Başkanı Sait Tanur, Biga Lokantacılar ve Köfteciler Esnaf Odası Başkanı Emin Aktaş, Karabiga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Atilla Özbahadır aday gösterildiler ve seçildiler.
 
Burada konuşan divan başkanı seçilen Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan; “32 mesleki odamız var. Ocak, Şubat, Mart ayları genel kurul dönemi. İnşallah hayırlısı ile, bugün gerçekleştirdiğimiz genel kurulun başlangıcı da sonu da tüm teşkilatımıza hayırlı olsun. Biga Kahveciler Odamıza yıllarca hizmet eden, kendisini amansız bir hastalık sonucu kaybettiğimiz değerli oda başkanımız Ahmet Ünal kardeşimizin ruhuna fatiha rica ediyorum. Yıllarca buraya emek vermiş kardeşimize Allah rahmet eylesin. Allah mekanını cennet eylesin inşallah. Sayın başkanım, Ahmet başkanla birlikte seçildiniz ve daha sonra görevi alıp, bugüne kadar onurla gururla görevinizi yaptınız. Bu konuda genel kurula teşekkür ederken ben bir şey ifade etmek istiyorum. 2 yılı aşkın bir dönemdir pandemi sürecini yaşıyoruz. Süreç içerisinde pandemi ile mücadele ederken bir de ülke olarak doğal afetler, yangınlar, sel felaketleri gibi birçok olumsuz  durum yaşadık. Ama şunu net olarak söyleyeyim. Kahveci esnaf ve sanatkarı pandemi döneminde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de alınan tedbirler yapılan uygulamalardan belki de en çok mağdur olan, en çok sıkıntı çeken kesim. Ben Lapseki’nin Şahinli Köyü’ndenim. Benim babam 55 yıl kahvecilik yaptı. Ağabeyim 30 yıldır kahveci. Bu sektörün içinden geliyorum. Biliyorum. Okul dönemlerinde bütün yaz tatillerinde kahve işinin ne olduğunu bilen biriyim. Mecburiyetten, olmadık nedenlerden dolayı kapandık. Açıldık. Kısıtlandık. Buna bağlı olarak oyun yasağı vardı. Müthiş bir süreç geçirdik. Öncelikle sizleri kahveci, çay ocağı, büfe, kafeterya işin yapan esnaf ve sanatkarlarımızı bu zorlu dönemde her şekilde devletimizin aldığı kararlara dimdik uyarak gereğini yaptığınızdan dolayı, fedakarlıklarınızdan dolayı ben esnaf teşkilatlarım adına sizlere saygılar sunuyorum. Bu süreç içerisinde çok iyi biliyorum. Biga Kahveciler Esnaf Odası, Çanakkale’de mesleki teşkil anlamında tek oda. Diğer kahveci meslektaşlarımız karma odalara kayıtlı. Bu sektörde en büyük çeken İlhan başkanım, yönetim kurulu ve denetim kurulu. Ben elinden gelen her şeyi yaptığını biliyorum. Bu yüzden kendisini de kutluyorum” ifadelerini kullandı.
 
Biga Kahveciler Esnaf Odası Genel Sekreteri Halit Demirkol, yönetim kurulu faaliyet raporunu, denetim kurulu raporunu, gelir-gider tablosu okudu. Oylamaya sunulan raporlar oybirliğiyle onaylandı. Yönetim kurulu ve denetim kurulu yine oybirliğiyle ibra edildi. İbra oylamasının ardından kürsüye çıkan Biga Kahveciler Esnaf Odası Başkanı İlhan Yavuz, tüm üyelere teşekkür etti.
 
Yönetim kurulu tarafından hazırlanan yeni dönem çalışma programını da yine oda genel sekreteri Halit Demirkol okudu ve oylamaya sunuldu. Yeni dönem çalışma programı ve tahmini gelir-gider bütçesi Genel Kurul tarafından oybirliğiyle kabul edildi. Aylık ücretler ve huzur hakları okundu, oylamaya sunuldu ve genel kurul tarafından oybirliğiyle kabul edildi.
 
Dilek ve temennilerde Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan Genel Kurul’a hitaben kısa bir konuşma yaptı. Genel Kurul’a gelen mesajlar okundu. Ardından Biga Kahveciler Esnaf Odası yönetimi tarafından 35 yılı aşan üyelere plaket takdim edildi. Oda eski başkanlarından Muhittin Şen, İrfan Bakkal, Şevki Toğrul, Cahit Özçelik ve İsmail Kor plaketlerini aldılar.
 
Yeni yönetim kurulu; İlhan Yavuz (Başkan), Ali Akçak, Hasan Gür, Yakup Koca, Galip Akbaş, Hüseyin Tekin ve Mehmet Gül’den oluştu. Yedek lise ise Mustafa Özçelik, Melih Metin, Semih Balcı, Selman Uysal, Yücel Türkdal, Gültekin Özaydın ve Samet Akbalık’tan oluştu. Denetim kurulu asil üyeler; Hasan Akarsu, İsmail Aydın, Yalçın Uslu’dan oluşurken, denetim kurulu yedek üyeler ise Ahmet Çevik, Sercan Pekçetin ve Binnur Turan’dan oluştu.
 
Seçimli Olağan Genel Kurul’a Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Ak Parti Biga İlçe Başkanı Nihat Borazan, CHP Biga İlçe Başkanı Osman Öztürk, İyi Parti Biga İlçe Başkanı Mahmut Aydemir, MHP Biga İlçe Başkan Yardımcısı Ünal Öz, Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Ünal Özcan, Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İbrahim Mutur, Biga Şoförler Odası Başkanı Sait Tanur, Biga Lokantacılar ve Köfteciler Esnaf Odası Başkanı Emin Aktaş, Karabiga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Atilla Özbahadır, Biga Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkan Yardımcısı Mustafa Kurt, yönetim kurulu üyesi Mehmet Şevik, Doğnak Başkanı Mehmet Can, Doğnak Başkan Yardımcısı ve belediye meclis üyesi İbrahim Demircan, belediye meclis üyesi Alper Şen, belediye meclis üyesi Birol Özlenir, belediye meclis üyesi Zafer Demirbaş, Biga Sebze ve Meyveciler Gıda Pazarcıları Derneği Başkanı Hüseyin Sert, Çan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Emin Görgün, Gelibolu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Nalbant, Yenice Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Cengiz Erdem, Biga İlçe Tarım Müdürü Fevzi Atmaca, Biga Galatasaray Taraftar Derneği Başkanı Hakan Kar, Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Genel Sekreteri , Biga’nın önceki dönem belediye başkanı İsmail Işık, oda üyeleri ve misafirler katıldılar.
 Bir 5 kişi, ayakta duran insanlar ve şunu diyen bir yazı 'BIGA BİGA ODASI DIVA BİGA IVECİL MESA MESALE MEHMET CAY GARIP KAZAN' görseli olabilirBir 8 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan görseli olabilirBir bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan görseli olabilirBir 6 kişi ve ayakta duran insanlar görseli olabilir
Mehmet özdeş
 


Kaynak: Biganın Sesi