Biga’nın Sesi Gazetemizi ofisimizde ziyaret eden Başkan Mutur; “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nüzü kutlarım. Toplumumuz için çok önemli bir görevi gerçekleştiriyorsunuz” ifadelerini kullandı. Yazı işleri Müdürü Mehmet Özdeş  ile sohbet eden Başkan Mutur, seçim süreciyle ilgili de soruları yanıtladı.
 
Gazeteciliğin toplumsal bir görev olduğunu ve zorlu şartlar altında yürütüldüğünü ifade eden Başkan Mutur; “Gazetecilerin toplumsal sorumluluğu çok değerli. Sosyal medya evet önemli ama tek başına yeterli değil. Gazetecilik gibi meslek etiği olan, kuralları olan, denetlenebilir olan ve hukuksal ve vergisel anlamda karşılığı olan kurumlar, doğru bilginin yayılabilmesi için önemlidir. Günümüzün en büyük sorunların biri, teyit edilmemiş ve hiçbir mesleki süzgeçten geçmemiş bilgilerin çok hızlı bir şekilde yayılması olarak gösterebilirim. Sadece bu yüzden aileler dağılıyor, intiharlar yaşanabiliyor, toplumsal kaos oluşabiliyor. Bu yüzden sizlerin varlığı, bizler gibi mesleki odaların temsilcileri için de çok önemli. Bir kez daha sizlerin bu özel gününüzü kutluyorum” dedi.
 
Önümüzdeki günlerde adaylık açıklaması yapacaklarını ifade eden Başkan Mutur; “Ekonominin temel yapı taşını esnaflar oluşturuyor. Bizler Çanakkale’nin en büyük mesleki odası olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Çözüm odaklı ve kimseyle kavga etmeden yürüttüğümüz görevimizi iki dönemdir layıkıyla yapmaya özen gösteriyoruz. Odamızı Bigalı esnaflarımıza yakışacak şekilde düzenledik. Bigamıza bir toplantı odası kazandırdık. Esnafımızı en yüksek düzeyde hem birliğimizde ve Ankara’da temsil ettik. Esnaflarımızın sorunlarını ve bu sorunların çözümlerini yine bu sorunları yaşayan esnaflarımızla birlikte konuştuk. Bu sorunları ve çözüm önerilerimizi hem birliğimize, hem konfederasyonumuza hem de bakanlıklarımıza birinci elden ulaştırdık. Mesleki fuarlara katılım sağladık. Üyelerimizin Çanakkale’de kutlanan Ahilik Haftası etkinliklerinin Biga’da da kutlanmasını sağladık. Daha önce oda kayıt, sicil kayıt işlemleri Biga’dan yapılamıyordu. Evrak işleri için Çanakkale’ye gidilmesi gerekiyordu. Hem zaman hem de para israfı olan bu uygulamayı sonlandırdık ve tüm işlemlerin Biga’da yapılmasını sağladık. Çanakkale Şehitlikleri’ni ziyaret etmelerini sağladık. İki dönemdir çıraklık ve kalfalık dönemlerimizi tamamladık. Şimdi sıra ustalık dönemimizde. Ekibimize katılan yeni arkadaşlarımızla birlikte yol alacağız yeni dönemde. Aramıza heyecanlı ve istekli arkadaşlarımız katıldılar. Onların heyecanı, bizim tecrübemizle birleşince çok güzel işler yapmaya devam edeceğiz. Ben sizlerin aracılığınızla belirtmek istiyorum ki; Bizle birlikte yol yürüyen, bizimle birlikte Biga’daki esnaflarımıza hizmet etme onuru yaşayan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bundan sonra bizle birlikte bu mücadeleyi sürdürecek yoldaşlarıma da başarılar diliyorum. Bizler esnafımızın her zaman yanında olduk. Bundan sonra da yanında olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
 
Mehmet özdeş
 


Kaynak: Biganın Sesi