Basının demokratik ülkelerde 4’üncü güç olduğunun vurgulandığı açıklamaya Biga’da görev yapan gazetecilerin tamamına yakını katılım sağladı. Biga Gazeteciler Cemiyeti’nin kurulması ile ilgili öngörüşmenin yapıldığı toplantıda, geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden meslek büyüğümüz Ferit Kavas da unutulmadı.
 
Biga’da görev yapan basın emekçilerinin yayınladığı mesajda şu ifadeler kullanıldı:
 Bir 11 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava görseli olabilir
“Basın demokratik ülkelerde 4’üncü güçtür. İşini iyi yapan, amacı sadece vatandaşa doğru bilgi ulaştırmak olan, yapıcı eleştiride bulunan, eksikleri gören ve doğruları yazmaktan korkmayan medya, halkın ve yöneticilerin yararınadır. Objektif, basın meslek ilkelerine göre yayıncılık yapan, özgür ve halk yararına çalışan medya mensupları olarak ülkemizin gelişiminde, toplumsal adaletin sağlanmasında önemli bir rolümüz olduğunu kabul ediyoruz. Bu bilinçle işimizi iyi yapmaya çalışırken, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları gibi önemli kurumları yönetenlerin de eleştirilerden korkmaması ve hür yayın organlarından memnuniyet duymaları gerektiğini düşünüyoruz. Basın özgürlüğünü hepimizin, herkesin bu mantıkla savunması bir zorunluluktur.
 
Biga’da yer alan basın emekçileri olarak kamuoyunu bilgilendirme sorumluluğumuzun gereğini yerine getirebilmek için dayanışma içinde olmamızın gerekliliğiyle bir araya geldik. Bundan sonraki süreçte meslek etiğini korumak için her tür tehdit, baskı ve meslek onurunu hiçe sayan kişi ve kurumlara karşı dayanışma içinde olmaya karar verdik. Gazetecilik mesleğinin yaşaması, gazetecilik etiğiyle hazırlanan doğru haberlerin topluma ulaştırılması için mesleğimizi korumak zorundayız. Kişilerin ve kurumların keyfi uygulamalarına ve mesleğimize yönelik tehditlerine asla göz yummayacağız. Bu amaçla Biga’da uzun yıllardır görev yapan basın emekçileri olarak bugün, yani ’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde dayanışmamızı resmileştirme kararı aldık. Bu vesileyle yol haritamızı belirlemek üzere yeniden toplanacak ve hep birlikte hareket edeceğiz. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde, yılda bir defa yazılan mesajlardan daha fazlasına ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Herkesin bir gün, uğradığı haksızlıkla başa çıkabilmek ve hakkını arayabilmek için özgür ve doğru habercilikten yana bir gazeteye ihtiyacı olacaktır. Resmi, basın savcılığı tarafından denetlenen yayınlar aynı zamanda güvenilir yayınlardır. Bizler bu vesileyle bir araya geldik.
 
Başta geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden meslek büyüğümüz Ferit Kavas olmak üzere hayatını kaybeden tüm gazetecilere Allah’tan rahmet, ailelerine ve camiamıza baş sağlığı dileriz. Birlik ve dayanışma ruhuyla çıktığımız bu yolculuğun hem camiamıza hem de Bigamıza hayırlı olmasını dileriz.”
 
Mehmet özdeş
 


Kaynak: Biganın Sesi