Türk Metal Sendikası ile MESS, metal iş kolundaki çalışanları ilgilendiren grup toplu iş sözleşmesinde uzlaştı. Biga'da bulunan İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi A.Ş. bünyesinde çalışan metal işçileri, 2021-2023 dönemlerini kapsayan toplu iş sözleşmesini coşkuyla kutladı.
 
Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak'ın yoğun çabaları sonucunda ilk 6 ay için yüzde 27.44 zam, İkinci 6 ayda herkesin saat ücretine yüzde 30 olmak üzere toplam yüzde 57.44 zam müjdesini duyan işçiler toplu sevinç gösterisinde bulundu.
 
“TARİHİ SÖZLEŞMEMİZ TÜM ÜYELERİMİZE HAYIRLI OLSUN”
İÇDAŞ A.Ş.'de zaferi üyeleriyle birlikte coşkuyla kutlayan Türk Metal Sendikası Biga Şube Başkanı Osman Akkurt konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Genel başkanımız size verdiği sözü tuttu kardeşlerim. Kazandık evet biz kazandık. 1 eylül 2021 de başlayan zor ve sıkıntılı bir süreç yaşadık.mess’le yaklaşık 7 oturum gerçekleştirdik.sizlerin anketlerle ve temsilciler meclisi ile, bizlerin de başkanlar kurulu toplantıları ile hazırladığımız mart 2021-eylül 2021 ayları arası 6 aylık 8.81 enflasyona karşılık 29,57 lik taslağımızdan asla taviz vermedik.mess’in kazanılmış haklarımıza göz dikmesine izin vermedik.çünkü biz küresel salgın döneminde herkes evinde yatarken, kimse sokağa çıkamazken çarklar dönsün, ülkemiz ekonomisi batmasın diye tezgahlarımızın başında canımız pahasına ölümüne çalıştık.işverenlerimizin bunun için borçları var. Biz çok şey istemedik sadece hakkımız olanı istedik. ama işveren sendikası mess ne yaptı canı pahasına ölümüne çalışan emekçisini duymazdan, görmezden geldi.biz emekçilerde liderimizin önderimizin genel başkanımızın izinde işyerlerimizden, sanayi bölgelerimizden, kent meydanlarından haykırdık.bizleri görmezden gelen sesimizi duymayan mess’e 100 binden fazla türk metalli metal emekçisi ile kocaeli milli irade meydanından cevap verdik. Bıçak kemiğe dayandı, dardayız,zordayız.bundan sonra ne olacaksa olsun diyerek; eylemse eylem grevse grev dedik. Eylemse eylem grevse grev dedik. Kardeşlerim şuna yürekten inanın hiçbir hak, emek,ekmek mücadele edilmeden kazınılmaz.yaklaşık 5 aydır süren bu süreçte  biga şubesi olarak “çanakkale de türk metal de geçilmez” diyerek; karda, kışta, yağmurda, çamurda hakkımız olanı almak için sendikamızın aldığı tüm kararlara riayet ettiniz.sizlerle gurur duyuyorum.sizlerin yol arkadaşı şube başkanı olmaktan onur duyuyorum.bu süreçte mücadele gücünü esirgemeyen, emeğine, ekmeğine sahip çıkan biga şubesinin birliğini beraberliğini dosta düşmana gösteren sizlere kardeşlerime teşekkür ediyorum… Kardeşlerim siz bir ve beraber olmanızı sürdürebildiğiniz sürece teşkilatınıza, genel başkanınıza inanıp güvendiğiniz sürece işçiliğin ve sendikacılığın her kademesinde görev yapan, tırnakları ile kazıya kazıya buralara gelen sadece türk metalin değil tüm ülke çalışma hayatının umudu olan liderimiz, önderimiz, genel başkanımız pevrul kavlak sizin bir damla alın terinizi helak ettirmeyecektir.buna adınızın ali, ahmet, mehmet, osman olduğu gibi inanın güvenin. Evet kardeşlerim şimdi hepinizin merakla beklediği ana geldi sıra; neler kazandık. İlk 6 ay için işyeri ortalamamız olan 20,94’e  %10 + seyyanen 3.70 krş zamaldık. Zamlı saatlik işyeri ücret ortalamamız 26,73 tl oldu. İlk altı aylık ortalama zam oranımız % 27,67 İlk altı ayda ortalama brüt ücretimiz 8022 tl oldu.
İkinci altı ayda herkesin saatlik ücretine %30 zam yapılacak.yıllık ortalama ücrete gelen zam oranımız %65,97 Birinci yılın sonunda ortalama brüt ücretimiz 10.426 tl olacak. Bu % 30 zam enflasyon korumalı olup enflasyon %30’un altında kalırsa yine %30 alınacak, %30’dan fazla gerçekleşirse fazla oran kadar zam olacaktır. Sosyal haklara sözleşmenin birinci yılında %35  Kurban bayram yardımı birinci yıl %75 zamlı oloacak. 3. Dilim enflasyon 4.dilim anflasyon oranında zam olacak. 2022 ocak ayında tüm üyelerimize 400 tl erzak çeki 2023 yılı ocak ayında yine tüm üyelerimize 400 tl erzak çeki verilecektir. Son iki gece çok uzun oldu.ama hepsi size feda olsun.ananızın ak sütü gibi helal olsun. En iyi sözleşme masada bağıtlanan sözleşmedir diyerek yaklaşık 7 saat süren pazarlıklar sonunda kazınılmış haklarımızı koruyarak, yeni kazanımklar elde ederek ülkemizin ve iş yerimizinde bu sıkıntılı sürecine rağmen hak ettiğimizi alarak masadan anlaşarak kalktık. Hayırlı olsun. Allah ağız tadı ile yemeyi iş barışı içinde çalışmayı nasip etsin. Şimdi bize düşen görev daha çok üretip daha çok kazandıracağız ve bizde daha çok kazanacağız.” ifadelerini kullandı
YASEMİN ÖZDEŞ
 
 
 


Kaynak: Biganın Sesi