Toplantıda Biga İlçe Özel İdare Müdürlüğü'nün 1 yılda yaptığı çalışmalar, Biga'daki kırmızı ışıklarda yazılan cezalar, Ankara'ya yapılacak ziyaret, coğrafi işaret çalışması, aşevi, engelsiz yaşam merkezi, Karabiga kavşağına trafik işaretleri konulması, İlyas Bayram Stadyumu, Granikos Muharebe Alanı çalışması, demiryolu konusu, Biga Üniversitesi konuları başta olmak üzere çok sayıda konu gündeme geldi.
 
Biga İlçe Özel İdare Müdürü İsmail Satılmış ve Biga Köylere Hizmet Götürme Birliği Encümenleri Ak Parti İl Genel Meclis Üyesi Bülent Korkmaz, Ak Parti İl Genel Meclis Üyesi Saim Yılmaz, Hacıhüseyinyaylası Köyü Muhtarı Zeki Bülbül ve Bakacak Çiftliği Köyü Muhtarı Metin Saygılı da toplantıda yer aldılar.
Biga Kaymakamı Erdinç Dolu toplantıda özetle şunları söyledi:
 
BİGA ÜNİVERSİTESİ
 
Biga Üniversitesi konusunda Biga kamu idaresi ve sivil toplum kuruluşları son sivil toplum platformu toplantılarından sonra ilerleme kaydettiler. İletişim Fakültesi'nin onayı ÇOMÜ Rektörlüğü'nden geçti. Biga'ya bir yeni fakülte için de çalışmalar sürüyor. Daha fazla detay vermem doğru olmaz. Biga Meslek Yüksek Okulu'nda mobilyacılık bölümü açılamıyordu. O konuda da ilerleme kaydettik. Okul müdürümüzden bilgi alabilirsiniz.
 
GRANİKOS MUHAREBE ALANI
 
Granikos Muharebe Alanı, Biga'nın dünyaya açılan kapısı olacak. Prof. Dr. Mesut Uyar hocanın ilgili olması da çok önemli. Granikos Muharebe Alanı bulunduğunda herkes kazanacak. Kemer için de, Nilüfer gölü için de çalışmalar devam ediyor.
 
 
DEMİRYOLU
Demiryolu projesi bizim için çok önemli bir hedef. Bu konuda gerekli temasları kuracağız. Ankara'da da ileteceğimiz konular arasında yer alıyor. Biga için önemli bir vizyon.
KÖYLERE HİZMET GÖTÜRME BİRLİĞİ
 
Asfalt yollara nazaran beton yollar daha sağlam ve daha ekonomik. O nedenle tüm Çanakkale'de İl Özel İdaresi köylerin yollarını beton yol olarak planlıyor. İleriki dönem hedefleri arasında ise beton yolların üzerine sıcak asfalt dökülerek yollarımız daha kaliteli ve sağlam bir hale gelecekler. Beton işinde üretimi özel idare imkanlarıyla gerçekleştiriyoruz. Döküm işini ihale ediyoruz. Beton yolların 10-15 yıl ömrü var. Ayrıca geçtiğimiz yıl Biga İlçe Özel İdaresi olarak 14 km beton asfalt, 1 foseptik ve kanalizasyon, 3 köye su şebekesi, 1 köye su isale hattı, 14 su deposu, grup içme suyu isale hattı, 15 bin metrekare parke taşı döşendi. 56 adet iş için toplamda 12 milyon 810 bin liralık yatırım yapıldı.
KIRMIZI IŞIKTA YAZILAN CEZALAR
Eğer bizim vereceğimiz bir karar ise kırmızı ışıklardaki numaratörlerin yeniden gelmesine Biga İlçe Trafik Komisyonu'nda karar veririz. Eğer Karayollarıyla ilgili bir karar ise Karayolları Bölge Müdürümüzü ziyaret edeceğiz. Orada Karabiga kavşağına trafik ışıklarının yapılması, üniversite üst geçidi, Can Hastanesi önündeki kavşakta yaşanan yoğunluk gibi konuları gündeme getireceğiz. Bu numaratör konusunu da orada gündeme getiririz.
ANKARA ZİYARETİ GÜNDEMİ
 
Belediye Başkanımız, Ticaret Odası Başkanımız gibi bir heyetle Ankara'da Grup Başkanvekilimizi ziyaret edeceğiz. Orada Biga'ya 2000 kişilik yeni bir kapalı spor salonu yapılması, 18 Eylül Stadı'nın bakım ve onarımının yapılarak yeniden kullanıma açılması, İlyas Bayram Stadyumu'ndaki bozulan atletizm pistinin yerine tartan pist yapılması, demiryolu ağır, Karabiga Limanı, yat limanı gibi konuları gündeme getireceğiz. Yaklaşık maliyetleri çıkarttık.
 
ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ
 
Benim en büyük isteklerimden biri de engelsiz yaşam merkezi. Biga ve köylerdeki engelli vatandaşlarımızla ilgili envanter çalışmamızı tamamladık. Durumumuzu bilmeden çözüm üretmek mümkün değil. Bununla ilgili finansman sorunumuzu da büyük ölçüde çözdük. Bundan sonra gerekli adımları sırayla atacağız. Kars'ta engelsiz yaşam merkezi kurmuştuk. Ancak üzerinden çok zaman geçti. İstekler ve beklentiler değişti. İmkanlar arttı. Çevremizdeki il veya ilçelerde olan engelsiz yaşam merkezlerini inceleyeceğim. Ona göre bir yol çizeceğiz. Ayrıca mobil hizmet aracı için de Japon hibeleri konusunda başvuru dosyası hazırlıyoruz. Mobil hizmet aracının da temin edilmesiyle daha güçlü bir çalışmayı başlatmış olacağız.
 
AŞEVİ PROJESİ
 
Maddi durumu olmayan, yemek yapma kabiliyetini yitirmiş 400 vatandaşımıza sıcak yemek götürmek için bir aşevi projemiz vardı. Aile Bakanlığımıza sunduk. Onayı geldi. En kısa zamanda başlayacağız. Biga'da yemekleri hazırlayıp, paketleyip köylerdeki ve merkezdeki vatandaşlarımıza direkt olarak ulaştıracağız. Hanelere sıcak yemek girecek.
 
BİGA GENÇLİK MERKEZİ SALONU
 
İçdaş'ın bahçesindeki antreman salonunu yeniden düzenleyeceğiz. Gençlik Merkezi'ndeki güreş antremanlarını oraya aldığımızda o salonu da kullanabileceğiz.
 
KARABİGA YOLU SICAK ASFALT
 
Karabiga yolunun sıcak asfalt işini alan müteahhit asfalt döküm zamanı geldiğinde sıcak asfalt işine başlayacak. Daha önce başlayacaktı ancak şartlar müsade etmedi. Şimdi Havdan ocağına plenti tesisi kurdu müteahhit. Havalar yumuşayınca çalışmalara başlayacak. Tesisi ziyaret ettim. Hiçbir problem görünmüyor. Müteahhidin para sorunu da yok.
Bir 10 kişi, oturan insanlar, ayakta duran insanlar, masa ve iç mekan görseli olabilir
 
COĞRAFİ İŞARET
 
Coğrafi işaretlerle ilgili para yatırıldı. Bu hafta da kalan ödeme yapılacak. Belgeler hazırlandı. Çalışma tamamlandı. Şimdilik Biga incisi (pirinç), peynir tatlısı ve nohut kahvesi için başvuru yapacağız. Selvi biberi için de bir çalışma yapıyoruz. Selvi biberi ekilip hasat edildikten sonra numune olarak gönderilecek. Numunenin incelenmesinden sonra gerekli başvuru çalışmalarına başlayacağız. Bu yıl başvuruyu yapmak istiyoruz. Ben ilk geldiğimde uzun süredir konuşulan konular arasındaydı bu coğrafi işaret konusu da. Çözüme kavuşuyor olması önemli. En azından yol almak önemli.
 
AKADEMİK BAŞARIYI ARTTIRMA PROJESİ
 
Akademik Başarıyı Arttırma Projemiz başladı. Öğrencilerimiz, öğretmenler gözetiminde her ay 2 deneme sınavına giriyorlar. Öğrenci koçluğu sistemi getirdik. 8-12'nci sınıflarla uyguluyoruz. Ben bu sistemin başarıyı arttıracağına inanıyorum. Daha önce başka bir ilçede uyguladık ve başarıyı yakaladık. 5 öğrenci fen lisesi kazanıyordu, 25 öğrenciye çıkmıştı rakam. Biga'da da aynı ivmeyi görüyoruz. Bu konuda gelecek daha kurumsal bir çalışma yürütmeyi planlıyoruz.
 


Kaynak: Biganın Sesi