Ayçiçek yağıyla ilgili söylentilerin ardından ortaya çıkan yağ kuyrukları, ilgili bakanlıklar ve belediyeleri harekete geçirdi. Ticaret Bakanlığı fiyatları, Maliye Bakanlığı ise, zabıtalarla birlikte stokları denetlemeye başladı. Bakanlık yetkilileri spekülasyonla birlikte 100 liraya satılan yağın bir anda 200 liradan satılmaya başlandığı bilgisini paylaştı.
 
Yağ stoklarının azalması, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle gemilerin de gelememesi gerekçesiyle yağda sıkıntı yaşanacağına dair söylentilerin ardından ortaya çıkan yağ kuyrukları da beraberinde denetimleri getirdi.
 
Bugün de Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, Biga'daki marketlerde fahiş fiyat uygulamaları ve temel tüketim ürünlerinde stokçuluk denetimi yaptı.
 
Biga Kaymakamı Erdinç Dolu'ya Biga İlçe Emniyet Müdürü Emre Bolat, Biga İlçe Tarım Müdürü Fevzi Atmaca, Gıda Kontrol Ekipleri ve zabıta personelleri eşlik ettiler. Biga'da faaliyet gösteren yerel ve zincir marketlerde gerçekleşen denetimlerde fahiş fiyat uygulamaları, başta yağ olmak üzere temel tüketim ürünlerinde stokçuluk denetimi yapıldı.
 
Edinilen bilgiye göre, denetimlerde raflarda yağ olup olmadığı, raftaki etiket ile kasa çıkışlarının birbirine uyup uymadığı ve depolarda yağ saklanıp saklanmadığı incelendi. Denetim yapılan marketlerin raflarında yeterli miktarda yağ bulunduğu gözlenirken depolarda da anormal ürün stoğunun bulunmadığı tespit edildi.
 
Yasemin özdeş
 


Kaynak: Biganın Sesi