Bir 15 kişi ve ayakta duran insanlar görseli olabilirBir 3 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan görseli olabilir
 
Toplantıda 1'nci Meslek Komitesi'nin teklifi ile Yönetim Kurulu'nun teklifi görüşüldü. Gergin geçen görüşmeler sonunda pide fiyatları belirlenirken; komite üyesi Nurettin Yılmaz tepki gösterdi.
 
Çanakkale il genelinde 7 Mart 2022 tarihi itibariyle fırıncıların maliyetleri de düşünülerek 210 gram ekmek fiyatlarına 50 kuruş zam yapılarak 3 liradan satılmaya başlanmasına karar verilmişti. Aynı toplantıda Çanakkale Esnaf Odaları Birliği bu yıl Ramazan Pide fiyatlarının geçen yıl ki gibi 5 liradan satılması konusunda görüş birliğine varmış, ancak karar almamıştı. Yumurtalı pide fiyatları ise 7 liradan satılacaktı.
 
FIRINCILAR MALİYETLERİ KARŞILAYAMAYINCA ZAM YAPILDI
 
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası ile Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Birliğine kayıtlı fırıncılar son bir ayda artan maliyetler nedeniyle iyice zarar etmeye başladılar. Bunun üzerine Ramazan Pidesinin fiyatlarının görüşüldüğü dünkü toplantıda fiyatlar yeniden ele alındı.
 
ÇEVRE İLLER İLE AYNI FİYATA ÇEKİLDİ
 
Çanakkale’ye komşu birçok ilde Ramazan Pidesinin fiyatlarına zam yapılması sonrasında Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Birliği, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası yönetimleri üyelerinden gelen talep karşısında ısrarcı olamadı. Fırıncıların son bir ayda artan maliyetlerinin yanı sıra vatandaşlarında da durumu gözetilerek fiyatlarda kesin karar alındı.
 
SADE PİDE 6, YUMURTALI 7,50 LİRA
 
Alınan kararla birlikte fırıncılar için 350 gram Pide 6 liradan, 350 gram Yumurtalı Pide ise 7 lira 50 kuruştan satılmasına karar verildi.
 
BİGA TSO’DA ZAM KARARI TARIŞMALI GEÇTİ
 
Çanakkale’de yapılan zamlar sonrasında Biga TSO’da üyelerinden gelen talebi görüştü. Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği'nin Ramazan ayı öncesi pide fiyatlarını belirlemesinin ardından Biga Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi de olağanüstü toplanarak uyulması gereken azami pide fiyat tarifesini görüştü. Tek gündem maddesinin olduğu toplantıyı Biga TSO Meclis Başkanı Melih Akyıl yönetti.
 
“MALİYETLERİMİZ YÜZDE 137,8 ARTTI, SORUN YAŞIYORUZ”
 
Toplantı gergin geçerken, 1'nci Meslek Komitesi olan Gıda Maddeleri İmalatı Meslek Komitesi üyesi Nurettin Yılmaz maliyetlerin yüzde 137,8 arttığını ve istedikleri zam oranının ise yüzde 68 olduğunu söyledi. 1'nci Meslek Komitesi adına konuşan Nurettin Yılmaz; "Un, mazot, elektrik, asgari ücret, yakıt, susam ve yumurta maliyetlerimiz yüzde 137,8 arttı. Buna rağmen yüzde 68 oranında zam yapılmasını talep ediyoruz. Zor durumdayız. Ekonomik anlamda sorun yaşıyoruz. 330 gram pide 6 lira, 330 gram yumurtalı pide ise 7 lira 50 kuruş olsun" ifadelerini kullandı.
 
Esnaf odalarına kayıtlı fırıncılarla, Biga TSO üyesi fırıncılar arasında fiyat farkı oluşacağı eleştirilerine ise Yılmaz; "Biz burada bu kararı alırsak, bu fiyat üzerinden düzenleme yapılacaktır" şeklinde yanıt verdi. Gerçekleşen görüşmelerde ise 17 meclis üyesinin 14'ünün oyuyla ve oyçokluğuyla karar aynı şekliyle kabul edildi. 3 meclis üyesi ise ret oyu kullandı. Karar sonrası tepki gösteren Nurettin Gül, toplantının yapıldığı salondan ayrıldı.
 Fotoğraf açıklaması yok.Bir 4 kişi, oturan insanlar ve şunu diyen bir yazı '2022 YILI RAMAZAN PİDESİ AZAMİ FİYAT TARİFESİ 1.MESLEK KOMİTESİ'NİN TALEBİ 330 Gr. Sade Pide YÖNETİ°M KURULU'NUN 6,00 TL 350 Gr. Sade Pide 330 Gr. Susamlı Yumurtalı GÖRÜŞU 7,50TL TL 350 Gr. Yumurtalı 6,00 TL 7,50 TL Çanakkale Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği' ne bağlı il çapındaki tüm esnaf odalarında Ramazan ayında 350 Gr. Sade Pide azami fiyat tarifesi 6.00 TL den sanılabilmesine olanak sağlayacak şekilde verildi.' görseli olabilirBir 13 kişi, ayakta duran insanlar, masa ve iç mekan görseli olabilirBir 5 kişi görseli olabilir
MEHMET ÖZDEŞ
 


Kaynak: Biganın Sesi