Tarım alanında üretici ve firmaları bir araya getiren Güney Marmara Bölgesinin en kapsamlı tarım fuarı olan Biga Tarım ve Hayvancılık Teknolojileri Fuarı 16. kez kapılarını açtı. Biga Ticaret ve Sanayi Odası’nın öncülüğünde, Biga Belediyesi ve STK’ların katılımıyla gerçekleştirilen Biga Fuarı açılış töreni gerçekleştirildi. Saygı Duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı okundu. Biga Kapalı Pazar yerinde düzenlenen Fuar açılışına, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan,  AK Parti Milletvekili Jülide İskenderoğlu, CHP Milletvekili Özgür Ceylan, Vali İlhami Aktaş, Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, ÇOMÜ Rektör Prof. Dr. Sedat Murat, daire amirleri, oda başkanları, STK Temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
 
Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan, Biga fuarına katılan destek veren her kurum kuruluş ve STK’lara teşekkür ederek, “Biga’da Sivil toplum kuruluşları, dernekler, kamu,  yerel yönetimler başta olmak üzere kentin tüm dinamikleri olarak konu Biga olduğunda aynı masa etrafında bir araya gelebilmeyi her zaman başardık. Bugün bu fuarın geldiği nokta bunu açıkça gösteriyor. Biga olarak ilk başladığımız günden bu yana büyük ilerlemeler kaydettik. Şimdiden müjdesini vermek istedim. Önümüzdeki Şubat ayında ceviz ve badem konusunda Türkiye çapında tüm paydaşlarımızın katılacağı bir festival düzenleyeceğiz. Biga’nın tüm dinamikleri olarak, uygun koşulları sağlayabilirsek biraz önce de ifade ettiğim gibi ikinci bir fuarı yapabilecek durumdayız. Biga’nın ekonomik dönüşümüne katkı sağlayan fuarımın başladığı günden bu yana ciddi yol kat ettik. Bu fuara katkı veren, değer veren herkese teşekkür ediyorum. Türkiye’mizin 2023’e uygun olarak yatırımın artması, ihracat hacminin büyümesi, özet olarak ülkemizin kalkınması vatandaşlarımızın daha rahat bir ortamda faaliyetlerini sürdürerek gelişmiş ülke standartlarına ulaşmak için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.
 
Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ise, Biga’nın sadece tarım ve Hayvancılıkta değil, her alanda geliştiğini belirterek, şunları söyledi:
 
“Özellikle Eylül ayı geldiği zaman Biga bir başka oluyor. 5 Eylül’den başlayıp 18 Eylül’e kadar Biga’mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yıldönümü etkinliklerini tüm Bigalı hemşehrilerimizle doya doya gerçekleştirdik. Bu toprakları bize vatan kılan aziz şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve minnetle andık. Biga’mıza, Biga Yarımadasına ismini veren, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, geçmiş tarihi, kültürü ile çok değerli olan bir şehir. Birçok ile veya ilçeye gittiğimiz zaman orada bir şey öne çıkmıştır.  Bu da ya hayvancılıktır, ya tarımdır, ya da turizmdir. Ama Biga’da tarım var, hayvancılık var, sanayi var, balıkçılık var ve Allah’a şükür olmayan hiçbir şey yok. Onun için geçmiş tarihimiz ve kültürümüzden aldığımız deneyimle Biga’yı bugün getirdiğimiz noktayı hep birlikte yaşıyoruz. Ben bu bayrağı bugüne kadar taşıyan ve fuarımızın bu günlere kadar gelmesinde emeği olan, 16 yıldır emek sarf eden tüm paydaşlara teşekkür ediyorum. Yerel yönetim olarak tarımla alakalı bölgemizde topraklarımızı ve lojistiği de değerlendirdiğimiz zaman, topraklarımızı çok iyi kullanmadığımızı açık ve net olarak görüyoruz.  Bunu da hem Valimiz hem de Grup Başkan Vekilimizin desteği ile bölgemizde kapalı seracılık, kapalı üretimle alakalı çalışmalara başladık. Neticelendiğinde inşallah Biga’da sadece çeltik, domates, biber gibi ürünlerin haricinde, çiçekçilik başta olmak üzere sera üretiminin de başta olduğunu göreceğiz. Yine hayvancılığı geliştirmek ve Biga’mızı markalaştırmak anlamında da Biga Belediyemiz Göktepe Köyümüzün olduğu bölgede 155 bin metrekare mera alanını belediyemize tahsis ederek orada hem hayvan pazarımızı modernize edeceğiz, hem de et entegre tesisimizle Biga etinin markalaşmasının da önünü açmış olacağız.”
 
Bahar Karakurt