Çanakkale Savaşları'nın yaşandığı Tarihi Gelibolu Yarımadasındaki Alçıtepe köyünde 1915 Hilal-i Ahmet Hastane Sergisi arkasında, 1915 Siper Canlandırması projesiyle, Çanakkale Kara Savaşları'nda düşmana geçit vermeyen vermeyerek büyük tarih yazan kahraman Mehmetçiğin anı ve günlükleri ve dönem fotoğrafları seçilerek siperlerden yaşanan 1 gün anlatılacak. 
Siperler 235 metre uzunluğunda ve 12 bölümden oluşuyor.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığınca, Çanakkale Savaşları'nın yaşandığı Tarihi Gelibolu Yarımadası'na gelen ziyaretçilere 107 yıl önce kahraman Mehmetçiğin düşmana geçit vermeyerek tarihi destan yazdığı Çanakkale Ruhu'nu anlatmak için çalışmalara devam ediyor.

Tarihi Gelibolu Yarımadasındaki Alçıtepe köyünde 1915 Hilal-i Ahmet Hastane Sergisi arkasında, 1915 Siper Canlandırması projesiyle, Çanakkale Kara Savaşları'nda düşmana geçit vermeyen vermeyerek büyük tarih yazan kahraman Mehmetçiğin anı ve günlükleri ve dönem fotoğrafları seçilerek siperlerden yaşanan 1 gün anlatılacak.

Çanakkale Savaşlarından kalma görsel, fotoğraf, siper görüntüleri ve harp ceride ve raporlarına bakılarak oluşturan senaryo kapsamında o dönemin canlandırması yapılacak. Canlandırma siperleri 235 metre uzunluğunda ve 12 bölümden oluşuyor.

Osmanlı Ordusu ile İtilaf Devletleri askerlerinin siperleri arasında kalan insansız alanda yapılacak canlandırmayı ziyaretçiler siper çuvallarının arkasından dürbünle izleyebilecek.Siperin ucunda tabur komutanının, her an harekete geçmeye hazır bekleyen askerlerin canlandırması yapılacak. Bu bölümde makineli tüfek kullanan askerler tasvir edilecek.
Siper alanında toprak kaymasını engellemek için ahşap kazıklar ve düşmandan gizlenmek için yapılmış ağaç dalları, çuval ya da çadır bezleri kamufle edilmiş bir alan ile cephanelik bulunacak.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Alçıtepe köyünde 1915 Hilal-i Ahmet Hastane Sergisi arkasında, çalışmaları devam eden 1915 Siper Canlandırması projesini yerinde inceledi. Siperler içinde gezen Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, çalışmalar hakkında bilgi aldıktan sonra yaptığı açıklamada, Çanakkale ruhunun doğduğu bu topraklarda 8,5 aylık süreçte siperlerin çok önemli bir yer tuttuğunu belirtti.
Siperlerin, Mehmetçiğin yeri geldiğinde çatıştığı, ileri atıldığı, hücum ettiği, kimi zaman dinlenip uyuduğu, yemek yediği, günlerce içinden çıkmadığı, "Çanakkale geçilmez" destanının yazıldığı alanlardan olduğunu belirten Kaşdemir, “Burası, dünyada siper savaşlarının en çetin yaşandığı muharebe alanlarından biri. Birinci Dünya Savaşı döneminde bir siperin yüksekliği ve genişliği 2 metre civarında. Biz Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı olarak bu siper canlandırma işinde yaklaşık 235 metrelik bir çalışma yaptık. 12 bölümden oluşan bu çalışmada Mehmetçiğin dinlenme, yemek pişirme, uyuma, gözetleme, hücum etme anlarını, birçok faaliyeti burada canlandırılmış olacak” dedi.

 


Kaynak: Haber Merkezi