Tarım ve Orman Bakanlığınca Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik ile yürürlüğe giren uygulamayla evde yaşayan kedi, köpek ve gelinciklere çip takma zorunluluğu getirildi.
 
Bu uygulamayla Ev Hayvanı Kayıt Sistemi'ne (PETVET) hayvanın adı, pasaport numarası, türü, ırkı, cinsiyeti, rengi, doğum tarihi, hayvan sahibinin adı, bulunduğu il ve ilçe, acil durumda ulaşılabilecek kişi gibi bilgiler kayıt altına alınıyor. Kimliklendirme işlemi 31 Aralık 2022 tarihinde son bulacak. 
 
BİGA’DA 150 ADET ÇİP TAKILACAK
 
Biga İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Pazartesi günü kurumda ücretli olarak 150 adet çip takılacağını duyurdu.
 
Biga İlçe tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik kapsamında; ev hayvanı sahiplerinin kedi, köpek ve gelinciklerine kimlik çıkartarak doğum, ölüm, kayıp ve sahip değişikliğini bakanlık il/ilçe müdürlüklerine bildirmeleri zorunludur.
Kimliklendirme maksadıyla mikroçip takma işlemleri, protokol gereği izinli Serbest Veteriner Hekimi kliniklerinde ve 26.12.2022 pazartesi günü saat 17.00'ye kadar kurumumuzda ü???????????? ???????????? yapılacaktır.” ifadelerine yer verildi.
 
Biga İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fevzi Atmaca, “Şu an itibari ile elimizde 150 adet çip mevcut, bitene kadar takılacak, çip bitmesi yani yetmemesi durumunda ise hayvan sahiplerinin yazılı olarak başvuruları alınarak yılbaşından sonra çip geldiğinde takma işlemi devam edecek.” Dedi.
 
Bahar Karakurt