Biga Ticaret ve Sanayi Odası 2023 yılı Ocak ayı Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Melih Akyıl’ın başkanlığında Oda hizmet binasında bulunan konferans salonunda meclis üyeleri ve meslek komite başkanlarının katılımıyla yapıldı.

Toplantının başında Meclis Başkanı Akyıl, TOBB ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nun girişimleriyle, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)’nin desteğiyle KGF tarafından kadın girişimcilere yönelik destek paketi ile ilgili meclis üyelerini bilgilendirdi. Akyıl konuşmasının devamında; yurtdışı fuar destekleri ve TOBB sektör meclisleri hakkında da bilgiler aktardı.
Toplantının son bölümünde söz alan Biga TSO Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Doğan tarafından Odanın 2022 Yılı Faaliyet Raporu meclise sunuldu ve oy birliği ile kabul edildi.

Doğan yaptığı konuşmasında; “Biga ekonomisi her geçen gün daha da gelişip büyüyor. Çanakkale ve ülke ekonomisine katkımız sürekli artıyor. Bunun en önemli kanıtlarından biri kurulan ve kapanan şirket istatistikleri.” dedi.
2022 yılını değerlendiren Doğan, “2022 yılında bir önceki yıla göre yeni kurulan firmalarımızın sayısı artarken kapanan firmaların sayısı azalmıştır. 2022 yılında yeni kurulan 120 firmanın 92’si şirket statüsünde. Gıda, tarım, hayvancılıktan perakendeciliğe, inşaattan tekstil, mobilya ve metal sektörüne, ulaştırma ve madencilikten depoculuk ve geri dönüşüme kadar olan firmalarımızın sektörel çeşitliliği ilçemiz ekonomisini güçlü ve canlı kılıyor.
Çanakkale 1915 Köprüsü açıldı. Böylesi önemli bir lojistik avantajın da devreye girmesiyle bölgemiz bambaşka bir dinamizm kazandı.12 Kasım’da meslek komiteleri ve meclis üyeliği seçimlerimizi, 17 Kasım’da da Yönetim Kurulu ve Meclis Başkanlık seçimlerimizi tamamladık. Demokrasilerde olması gerektiği gibi çok adaylı güzel bir yarış oldu.
Katılan arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, meclis çatısı altında değerli katkıları ile heyecanlarının devamını diliyoruz. Üyelerimizin teveccühleri ile 2022-2026 çalışma dönemi için yolumuza devam edecek olmaktan dolayı mutlu ve gururluyuz. Üyelerimizin güveni ve desteğinden dolayı şükranlarımı sunuyorum. Yönetim kurulundaki arkadaşlarımla birlikte bu güvene layık olmak için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

“DAHA ÇOK ÇALIŞMA ZAMANI”

Doğan, “Kaldığımız yerden daha çok çalışma zamanı. Sizlerin konularına çözüm bulmaya, üyelerimize en iyi hizmeti vermeye, Odamızı kurumsal olarak güçlendirmeye devam edeceğimizden şüpheniz olmasın. Üretime yönelik temel aldığımız bazı ekonomik göstergeler, bir süredir yavaşlamaya işaret ediyor. Enflasyon, maliyetler, özellikle AB ülkelerinde yaşanan talep daralması, sanayicilerimiz açısından kış dönemine dair belirsizlikler ve riskler barındırmaktadır.
Bizler açısından durum böyle iken, üretimin olmazsa olmazı çalışanlarımızın da yüksek enflasyon ortamının yarattığı gelir kaybı ile karşı karşıya kaldığını üzülerek görmekteyiz.
Son atılan adımlarla; çalışan ücretlerinden asgari ücret kadar olan kısmına vergi muafiyeti getirilmesinden büyük memnuniyet duymuştuk. Bugün itibari ile en büyük ekonomilerin dahi enflasyonla mücadele ettiği bir süreçte; TÜFE % 83,4 ÜFE % 151,5 ile en yüksek enflasyona sahip ülkelerin başında geliyoruz.
Böyle bir ortamda; büyük bir fedakarlıkla asgari ücrete yıllık toplamda % 80,8 gibi rekor bir artış yapılmasına rağmen; gelir vergisi tarifesinin ilk basamak tutarındaki artışın asgari ücret artışının çok gerisinde kalması, refah kaybını ne yazık ki önleyememiştir. Her geçen gün alım gücü azalmaya devam etmiştir.” dedi.
O nedenle, mutlaka vergi dilimleri asgari ücret artışı ölçüsünde yeniden belirlenmelidir. Tüm artan maliyetlerimize ve zorlaşan ticari koşullara rağmen, üretimin devamını sağlamak gayretindeki bizler, mutlu çalışanlarla yola devam etmek istiyoruz. Bu konuda da acil adım atılmasını bekliyoruz.” İfadelerini kullandı.

“2023 YILI BİR DEĞERE SAHİP”

Doğan, “2023 bizim için yeni bir yıl olmanın ötesinde bir değere sahip. Cumhuriyetimizin 100 yıllık birikim ve kazanımıyla, ülkemizi ve milletimizi daha nice 100 yıllara taşımasını diliyorum.
Bize bu güzel vatanı bahşeden Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bir kez daha kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi, saygıyla, sevgiyle, şükranla anıyoruz. Ruhları şad olsun.
Biga Ticaret ve Sanayi Odası olarak 5 yıldızlı hizmet veren odalar arasında hizmet vermeye, güven ve gururla çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz.
Bu duygu ve düşüncelerle, 2022 yılında yapılan çalışmalarımızdaki başarılarından dolayı tüm çalışma arkadaşlarımı kutlar; başarılarının devamını dilerim.” dedi.

Bahar Karakurt