Çanakkale’nin Ezine ilçesinde İbrahim Ersan (86), çiftçiliği bıraktıktan sonra 2020 yılında 37 yıl boyunca kullandığı 1963 model traktörünü sattı. Babası İbrahim Ersan’ın üzüldüğünü gören oğlu Ramazan Ersan (40), babasının ilk göz ağrısı traktörünü 3 yıl sonra satın alıp, kendisine hediye etti.

Ezine ilçesinde yaşayan İbrahim Ersan, 2020 yılında çiftçiliği bıraktı. 37 yıl boyunca kendisine ait olan 1963 model 17 AF 681 plakalı traktöründen başka traktör kullanmadı. 3 yıl önce çiftçiliği bıraktıktan sonra traktörünü 25 bin TL’ye sattı. 37 yıllık traktörü ile çiftçilik yaptığı sıradaki bütün anıları giden İbrahim Ersan üzüntüsünü belli etmese de, oğlu Ramazan Ersan babasının üzüldüğünü görünce, sattığı traktörü alıp, kendisine hediye etti.

İbrahim Ersan, karşısında sattığı traktörü görünce büyük mutluluk yaşayarak, kendisine bu mutluluğu yaşatan oğlu Ramazan Ersan’a teşekkür ederek, “Çok sevindim. Oğlum baba malı traktörü geri almış. Gözümün önünde duruyor. Bu traktör ile çok anım var. 37 yıl boyunca ne yaptıysam, ne kazandıysam bu traktör ile yaptım. Oğlumun arkadaşları traktörü alınca, biz İbrahim amcayı bu şekilde traktöre bindirmeyiz. Önce bakımları yapıldı, boyandı. Sabah, akşam evin önündeki garajda traktörü çalıştırırım. Hem aküyü doldururum, hem de traktörün çalışmasını ve sesini dinliyorum” dedi.
Oğlu Ramazan Ersan ise, “Babam 2020 yılında çiftçiliği bıraktığı için traktörünü sattı. Baktım bize bir şey demiyor ama babam traktörü sattığı için içinde bir hüzün var. Bize de bunu belli etmiyor. Bir gün Ezine’de bir galeride babamın traktörünü gördüm. Galerici arkadaşla iletişime geçtik. Bu traktörün hikayesini de anlattık. Galerici arkadaş bize yardımcı oldu ve traktörü satın aldık. Evin önüne traktörü getirdik. Babam traktörü görünce çok mutlu oldu. Biz ondan daha çok mutlu olduk. İlk traktörü, hayatı boyunca kullandığı tek traktör, başka bir traktöre hiç binmedi. İlk göz ağrısı, bizim için ne yaptıysa bu traktörü ile yaptı. 86 yaşında babamızı sevindirdik. Tekrar kendisini doğmuş gibi hissettirdik. Eski günleri hatırladı. Babam, eşimle, çocuklarımla bize traktör ile yaşadığı anılarını anlatıyor. Bizde mutluyuz” diye konuştu.

Haber Merkezi