Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) işbirliğinde gençlerin mesleki beceri gelişimini desteklemek amacıyla başlatılan Mesleki Beceri Seferberliği programının tanıtımı 17 Ocak 2023 Salı günü TOBB İkiz Kuleler'de yapıldı.
 
Mesleki Beceri Seferberliği vesilesiyle bir araya geldiklerini ifade eden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Özel sektör olarak nitelikli çalışan bulamamaktan ve mesleki eğitimin özel sektörün ihtiyaçlarını karşılamamasından şikayet ettik. Mesleki eğitimde kamu-özel sektör iş birliği artsın, özel sektörün rolü güçlensin istedik. Mesleki eğitim, özel sektörün insan kaynağını karşılamada en önemli altyapı olsun istedik. Bu bizim 20 senedir gündemimizde olan bir konuydu. Bakanımızdan bu konuda hem büyük destek hem de önemli icraatlar gördük." diye konuştu.
 
Hisarcıklıoğlu, mesleki eğitimin, eğitim dünyasının yeniden cazibe merkezi haline geldiğini belirterek, bu durumun en somut örneğinin Liselere Geçiş Sistemi (LGS) yerleştirme sonuçlarında görüldüğünü ifade etti.
 
LGS 2022'de meslek liselerinin doluluk oranının yüzde 95 olduğunu bildiren Hisarcıklıoğlu, mesleki eğitim merkezlerindeki öğrenci sayısının 1,5 milyona yaklaştığını söyledi.
 
Hisarcıklıoğlu, "Mesleki Beceri Seferberliği adını verdiğimiz kampanya ile UNICEF İş Danışma Kurulu üyesi, Türkiye'nin önde gelen iş dünyası kurumları ve şirketleri, mesleki eğitimden stajyer almayı ve istihdam sağlamayı taahhüt etmektedirler. Ülkemizdeki tüm şirketleri de bu kampanyaya katılarak mesleki eğitimden stajyer almaya ve istihdam sağlamaya davet ediyorum." ifadesini kullandı.
 
MEB ve TOBB olarak, mesleki eğitim kalitesinin gelişmesi ve öğrencilerin mesleki eğitimi tercih etmeleri için birlikte çalıştıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, beşeri sermayenin özel sektörün rekabet gücünün şansı olduğunu vurguladı.
 
Hisarcıklıoğlu, memleketin öncelikli meselesinin eğitim olduğuna inandıklarını, eğitime yapılan yatırımdan asla zarar edilmeyeceğinin bilinciyle çalıştıklarını dile getirdi.
 
Mesleki eğitime yatırım yaparak gençleri geleceğe hazırladıklarının altını çizen Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin girişimci gücü olarak, ülkenin geleceğine yatırım yapmaya devam edeceklerini bildirdi.
 
 "Bu, mesleki eğitimde bir devrimdir"
 
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de TOBB'un eğitimin güçlenmesi ve eğitime erişimin artırılması bağlamında en önemli paydaşlarından biri olduğunu ifade etti.
 
Yapılan anlaşmayla mesleki becerileri artırarak istihdam kabiliyetini güçlendirme konusunda, önemli bir adımın atıldığını vurgulayan Özer, "Bizim iş gücü piyasasıyla eğitim süreçlerinin birbirine geçişkenliğini artırmamız lazım. İş gücü piyasasının çalışma ortamlarını, eğitimin bir parçası haline getirmemiz lazım ki mesleki eğitimde güçlü olabilelim." diye konuştu.
 
Mesleki eğitim merkezlerinin, çırak, kalfa ve usta ihtiyacını karşılayan, bu bağlamda da ustayı çıraksız ve kalfasız bırakmayan bir eğitim türünü oluşturduğuna işaret eden Özer, bu eğitim kültürünün yüzlerce yıldır süregelen "ahilik" kültürüne eş değer olduğunu söyledi.

Haber Merkezi