Biga genelinde yoğun kar yağışının etkisi günün ilk saatlerinden itibaren hissedildi.

Yoğun kar yağışı Biga'da etkisini gösterdi. Önceki günlerde yüksek kesimlere kar yağarken, dün Bigalılar beyaz bir güne uyandılar. Günün ilk saatlerinden itibaren çarşı için yollarda kar seviyesinin yükseldiği, kaldırım ve yolların kar örtüsüyle kaplandığı, yer yer buzlanmaların olduğu görüldü. Vatandaşlar kendi işyerlerinin önünü temizlerken, işlerine gitmeye çalışan Bigalıların yürümekte zorlandığı gözlendi. Yetkililer aşırı kar yağışı uyarısında bulunurken, araç sürücülerini ise kış lastiklerini ve zincir kullanmaları konusunda uyarıyorlar.
 
Biga Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada; “İlçemizde devam eden kuvvetli rüzgar ve beklenen kar yağışı ve buna bağlı riskler nedeniyle; ilçemiz genelindeki Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel örgün ve yaygın eğitim kurumlarının tüm kademelerinde, özel öğretim kurslarında, çeşitli kurslarda 6 Şubat Pazartesi (yarın) günü eğitim öğretime 1 (bir) gün süreyle ara verilmiştir. Aynı süre zarfında ilçemiz genelindeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamile ve engelli personeller de idari izinli sayılacaktır. Ulaşımda meydana gelebilecek olumsuzluklar nedeniyle vatandaşlarımızın zorunlu olmadıkça özel araçlarıyla trafiğe çıkmamaları, trafiğe çıkacakların zincir, takoz, çekme halatı vb. malzemeleri araçlarında bulundurmaları ve dikkatli olmaları, ulaşımda aksamalar, buz ve don olayları gibi olumsuzluklara karşı “Kış Tedbirleri Genelgesi” kapsamında tüm Kamu Kurum ve Kuruluşlarının gerekli tedbirleri alması, aksaklıklara mahal verilmemesi ve teyakkuz halinde olması gerekmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadeleri kullanıldı.
 
Biga İlçe Özel İdare Müdürlüğü'nden dün yapılan bilgilendirmede ise; "İlçemiz Biga’da yüksek kesimlerde bulunan köylerimiz ve yollarında kar yağışı etkili olmaya başlamış olup uygun olmayan lastikli araçlar ve zincirsiz araçlar için durum tehlike arzetmektedir... Akşam saatlerinden itibaren yollarda buzlanma beklenmektedir. Yolculuğunuzun ve kar keyfinizin kabusa dönüşmemesi için lütfen gerekli önlemleri alalım" denildi.
 
Bahar Karakurt