İstanbul Medipol Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Bigalı Renan-Nihal Özel çiftinin kızı Zeynep Özel, “Sensodyne Mixed” başlıklı projesiyle katıldığı “WorldStar Global Packaging Student” yarışmasında dünya birincisi oldu.
 
“Packaing Gold Award” ve “Marketing Appeal Silver Award” olmak üzere iki ödülle layık görüldü.
Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından her yıl düzenlenen Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması’nın 2022’de gerçekleştirilen 18’incisinde; dereceye giren 15 öğrenci projesi, Dünya Ambalaj Örgütü (WPO) tarafından her yıl düzenlenen WorldStar Student’ta yarıştı.
 
30 ülkeden 272 projenin başvurduğu uluslararası yarışmada Türkiye’den İstanbul Medipol Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Bigalı Zeynep Özel, tasarımıyla birinci oldu ve Altın Ödül almaya hak kazandı. Türkiye’yi ikincilik ödülüyle ABD, üçüncülük ödülüyle ise Çin takip etti. Kategori ve Sertifika ödülleriyle birlikte Türkiye’den ödül alan proje sayısı ise toplamda 16 oldu.

Proje danışmanı GSTMF Endüstriyel Tasarım Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üye. Seher Oya Akman, “Bölümümüzde projelerimizin global olarak yenilikçi bir iş modeli ile girişimcilik içermesine, teknolojiyi geliştirmesine, kullanıcı odaklı ve sürdürülebilir olmasına önem veriyoruz. Ambalaj tasarımında da koruma, kollama ve bilgi iletme gibi ana görevin yanında kullanımı içine alan bir sisteme dönüşmesini önemsiyoruz” açıklamasında bulundu.
 
GENÇ TASARIMCILARIMIZA GÜVENİYORUZ VE DESTEKLİYORUZ
 
 Yarışmanın sonucunu değerlendiren Ambalaj Sanayicileri Derneği Başkanı Zeki Sarıbekir, “Ambalajın kendisi kadar tasarımı da oldukça önemli. Genç tasarımcılarımızın vizyonuna güveniyor ve sonuna kadar destekliyoruz. Bu desteklerimizin uluslararası alanda da karşılığını almış olduk. Dünya Ambalaj Örgütü (WPO) tarafından düzenlenen WorldStar Student Yarışması'nda Türkiye’den 15 öğrenci projesinin dereceye girmesi bizi sevindirdi. Yarışmanın zirvesinde Türk bir öğrencimizin projesinin yer alması gurur verici bir gelişme oldu. İlk üç dereceyi paylaştığımız ülkeler sırasıyla ABD ve Çin. Son yıllarda öğrencilerimiz hep ilk üçteler. Sektör olarak geleceğe emin adımlarla ilerlerken, öğrencilerimizden gelen bu başarılı performanslarla daha da umutlanıyoruz. Katma değerli ihracatın büyük önem taşıdığı bu dönemde sektörümüzün geleceği olarak gördüğümüz öğrencilerimizi tek tek tebrik ediyorum. ASD olarak yarışmalarımızla gençlerimize ve sektörümüze katkı sunmaya devam edeceğiz.” dedi.

Zeynep Özel konuşmasında; “Ürünü tasarlarken ağız bakımına teşvik etmeyi amaçladım. Tasarımımda ağız spreyi bölmesi, diş ipi bölmesi ve macun bölmesi bulunmakta. Ağız spreyi bölmesinde ağız bakım suyu da bulunabilmekte. Yani ikisi için de uygun. Amerika, Çin ve diğer ülkelerin yarışmacılarının önüne geçerek Altın Ödülü kazandığım için mutluyum. Bölümümüzde bizlere verilen global bakış açısı ile yenilikçi iş modeli, teknoloji ve yaratıcı düşünceyi birleştirip projeye dönüştürürken danışman hocamız Dr. Oya Akman’dan büyük destek aldım. Ambalaj Sanayicileri Derneğinin düzenlediği yarışmaya başvurdum, birinci oldum. Zaten bu yarışma vesilesiyle de Dünya Ambalaj Örgütünün yarışmasına katıldım.” dedi.

Bahar Karakurt