Deprem Uzmanı Prof. Dr. Doğan Perinçek, Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 10 ili etkisi altına alan, 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Çanakkale ve çevresi hakkında uyarılarına devam ediyor.
 
Perinçek, Biga ve diğer ilçeler hakkında önemi uyarılarda bulundu.
Perinçek, Biga’nın güneyinde iki önemli fay olduğunu dile getirerek, Eğer binanızın zemini sağlam ise ve binanız deprem koşulları dikkate alınarak inşa edilmişse endişeye gerek yok” dedi.
 
 Deprem Uzmanı Prof. Dr. Doğan Perinçek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, “Biga ve diğer ilçelerimiz sizlere karşılık beklemeden Gönüllü olarak, zamanım elverdiği ölçüde yardım etmeye hazırım. Alkışa ihtiyacım yok, sizlerin huzuru benim için en değerli alkış ve mutluluk olacaktır.
Değerli Bigalı kardeşlerim. Sizlerden onlarca mesaj aldım ve elimden geldiğince tek tek cevap vermeye çalıştım.” Dedi.
 
Perinçek, “Sorulardan en önemlisi Biga yakınında fay var mı?
Evet var ve üstelik güneyinde iki önemli aktif fay var.
 
Ama endişeye gerek yok. Eğer binanızın zemini sağlam ise ve binanız deprem koşulları dikkate alınarak inşa edilmişse 8 büyüklükte bir deprem bile size zarar veremez.
Çok önemli iki konu var. Biga civarında olan köyleri Fayın olduğu alanlardan uzak tutacağız. Fay hattı üzerinde bina yapmayacağız. Fay üzerinde olan köylerimiz varsa onları faydan uzağa taşıyacağız.
Sizleri duyuyorum ve bu işin kolay olmayacağını biliyorum ama bir yerden başlamamız lazım. Net bildiğimiz bir konu var. Biga birçok ilimiz ve köyümüz gibi deprem bölgesinde. Biga ve Erdek yakınında bulunan birçok antik kent geçmişte olan depremlerde yıkılmış. Priapos antik kenti (Karabiga), Kyzikos (Erdek) ve Parion (Kemer) antik kentleri depremle tahrip olmuş yerleşim alanları içinde. Kemer Köyü yakınındaki Parion antik kentinde 2004 ve 2005 yıllarında çalışmalar yaptım. Bu kent depremlerle 3 kez yıkılmış.” İafdelerini kullandı.
 
“BİLİME DAYALI GERÇEKLERİ GÖZ ARDI EDEMEYİZ
 
Perinçek, “Bu yaklaşım ile Biga dolayında birinci derecede uzak durmamız gereken alüvyon alanlarını kırmızı çizgi ile sınırladım ve alüvyon alanını kırmızı ile taradım. Burada yaklaşık gösterdiğim sınır daha da genişleyebilir veya bazı yerlerde değişebilir fakat çizilen sınırlar fazla değişmeyecektir. Bu sınırlar daha çok zaman harcayarak, yerinde çalışma ile netlik kazanacaktır. Kırmızı ile taranan ve sınırları çizilen alan alüvyon (gevşek toprak-yumuşak toprak) alanındır. Buralarda mecbur olmadıkça yapılaşmaya gidilmemelidir. Eğer mecbur isek alüvyon zemin şartlarını gözeterek yapı temeli seçmek zorundayız. Bu durumda inşaat maliyetleri artacaktır. Ayrıca tarım alanlarını kaybedeceğiz. Biga civarında yerleşime müsait alüvyondan ve faydan uzak alanları seçmek çok zor değil. En azından bugünden itibaren kendimizi, çocuklarımız ve torunlarımız düşünerek ileriye dönük planlamamızı yapalım. Bu işin şakası yok. Eğer binalarımız uygun zemine ve kaliteli yaparsak 8 büyüklükteki bir deprem bize zarar veremez
Yaşadığımız deprem bir milat olmalı, bu felaketten ders alıp; bugünden başlayarak kentlerimizi ilçelerimizi fay hatlarından ve alüvyon zemin alanlarında uzaklaştırmalıyız. Çocuklarımız ve torunlarımızın sağlıklı bir yaşam sürmesini istiyorsak bu adımı acilen atmak zorundayız...
Tüm Bigalı kardeşlerim; sizlere deprem korkusu olmadan yaşayacağınız evlerde oturmak nasip etsin dileklerimi iletiyorum. Bu işi hep birlikte el ele vererek başaracağız.” ifadelerine yer verdi.
 
Bahar Karakurt