Kahramanmaraş ve Hatay illerinde meydana gelen ve 11 ilde yıkıma neden olan deprem sonrasında gözler eski yapılara çevrildi. Depremden adeta ders alan Belediyelerde çalışmalar hızlanırken Biga Belediyesi ekipleri tarafından da  bina risk analiz çalışmaları başlatıldı.
 
Kahramanmaraş ve Hatay illerinde meydana gelen ve 11 ilde yıkıma neden olan deprem sonrasında gözler eski yapılara çevrildi. Depremden adeta ders alan Belediyelerde çalışmalar hızlanırken Biga Belediyesi ekipleri tarafından da  bina risk analiz çalışmaları başlatıldı. 6 Şubat’ta Kahramanmaraş ardından Hatay’da meydana gelen depremler 11 ilde  yıkıma neden oldu. 40 binden fazla can kaybının yaşandığı  deprem ülkemize adeta ders oldu. 
 
Türkiye’nin her yerinde olası deprem riskine karşı çalışmalar başlatılırken Belediyeler de risk analizleri ve bina kontrollerine başladı. Bu kapsamda Biga Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğüne bağlı ekipler de İlçedeki binalarda inceleme çalışmalarına başladı. Konu ile ilgili Biga Belediyesinden yapılan açıklamada “Belediyemiz; İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü ekipleri ilçemiz genelinde zemin kat iş yerlerinde mimari proje uygunluğu denetimlerini gerçekleştirdi” ifadelerine yer verildi.
 
Gökçe Akkoç