Tarım ve Orman Bakanlığı, SAT-2 Serotipi Şap Hastalığı taşıyan ilk vakanın tespit edildiğini, halihazırda hastalık görülen 8 işletmede kordon-karantina dahil olmak üzere tüm tedbirlerin alındığını açıkladı. Konuyla ilgili son gelişmeleri Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci açıkladı.


Tarım ve Orman Bakanlığı, SAT-2 serotipi şap hastalığına karşı alınan önlemlere ilişkin bir açıklama yaptı.
Bakanlığın açıklamasında şu bilgiler verildi:
"Irak’ta şap hastalığıyla ilgili gelişmelerin ortaya çıkması üzerine, Avrupa Birliği Şap Hastalığı ile Mücadele Komisyonu (EuFMD) koordinasyonunda Numune Gönderme ve Test Etme Protokolü çerçevesinde, Bakanlığımıza bağlı Şap Enstitüsü Müdürlüğümüze incelenmek üzere farklı mahallerden numuneler gönderilmiştir.
 
Enstitümüzce, bir numunenin, daha önce ülkemizde rastlanmayan SAT-2 serotipi olduğu tespit edilerek etken izole edilmiş ve ülkemizde bu serotipe karşı aşı üretimi için çalışmalara ivedilikle başlanmış, İl Müdürlüklerimizin yanı sıra tüm paydaşlar konuyla ilgili uyarılmıştır.
 
Bakanlığımızca, hastalığın ülkemize sıçramasının engellenebilmesi için ilgili kurumlarla derhal iletişime geçilerek, sınır gözetim ve yol kontrol faaliyetlerinin artırılmasına ilişkin gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır.
 
Sahada titizlikle yürütülen çalışmalar neticesinde, SAT-2 serotipi şap hastalığını taşıyan ilk vaka tespit edilmiştir. Hâlihazırda hastalık görülen 8 işletmede kordon-karantina dâhil olmak üzere tüm tedbirler alınmıştır. 8 Mart 2023 tarihinde de Dünya Hayvan Sağlığı Örgütüne gerekli bildirimde bulunulmuştur.
 
Şap Enstitü Müdürlüğümüz tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde ise SAT-2 serotipine karşı aşı üretilmiş ve 9 Mart 2023 tarihi itibarıyla kullanıma hazır hale getirilmiştir.
 
Bu gelişmeler üzerine toplanan Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi tarafından hastalığın yayılmasını önleyici tüm tedbirler alınmış olup, kesim, ithalat ve ihracat amaçlı yapılan sevkler dışında, şap hastalığına duyarlı tüm hayvan hareketleri (il içi ve il dışı) ilkbahar şap aşılama kampanyası süresince ülke genelinde durdurulmuştur.
 
SAT-2 serotipi şap hastalığına ilişkin tüm gelişmeler ilk andan itibaren Bakanlığımızca yakından takip edilmekte olup gerekli tüm önlemler alınmaktadır. Ülkemizde ilk defa görülen bu serotipe karşı ivedilikle aşı üretimini tamamlayan Bakanlığımız, büyükbaş hayvan varlığımızın tamamının aşılanması için gerekli çalışmaları süratle yürütmektedir. "
 
'AŞI ÜRETME ÇALIŞMALARI TAMAMLANMIŞ DURUMDA'
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Kilis’te şap virüsüne ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Kirişci'nin açıklamaları şu şekilde:
Bizim ilerleyen süreçte konu büyümeden gerekli tedbirleri almamız gerektiği hususunda Bakanlık olarak çalışmamız gündeme gelmiş oluyor. Burada önemli olan bu hastalığa karşı gerekli aşının hemen hızla üretilmesiydi. Aşı üretme çalışmaları tamamlanmış durumda.  
Türkiye bir taraftan AB ile AB’nin kendi birimleri ile öbür taraftan dünya hayvan sağlığı ile ilgili birimler noktasında temas halinde. 8 Mart günü burası doğrudan bilgilendirilmiş durumda. Bakanlık olarak SAT-2 tipi gereği aşılar üretildi. Bu aşılar büyükbaş hayvanlarımızda kullanılacak. böylelikle hastalık tamamıyla eradike edilecek diyoruz. 
Bakanlığımız her türlü çalışmaları hem Bakanlık düzeyinde hem sahada bunları yürütüyor. Uluslararası organizasyonlarla görüşmelerimiz sağlıklı bir şekilde devam ediyor. 
Böyle bir hastalığın olduğu yönünde belirti elde edildikten sonra aşısının geliştirilmesiydi. Bu tür hastalıklarda ona uygun aşının üretilmesi gerekiyordu. Bakanlığımızın ciddi kapasitesi var. "