Biga İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı trafik jandarması sorumluluk sahası içinde trafik güvenliğini sağlamak için durmaksızın çalışıyor.
 
Biga İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı trafik jandarması ekipleri tarafından Biga genelinde yetki alanı içinde ülke genelinde eş zamanlı olarak yapılan trafik güvenliği eğitimleri gerçekleştirildi. 13 Mart Pazartesi günü gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında; ‘Reflektör tak görünür ol’, ‘Reflektif yelek giy görünür ol’, ‘Kaskımla güvendeyim’, ‘Öncelik yayanın, öncelik hayatın’, ‘Yayalar kırmızı çizgimizdir’, ‘Trafikte parlayan yıldızlar’, ‘Trafik dedektifleri’ kampanyalarına yer verildi.
 
Faaliyetler kapsamında; öğrencilere yönelik seminerler verildi. Öğrencilere jandarma çocuk ve jandarma boyama kitapları dağıtıldı. Trafik ekipleri tarafında bir köy okullarında okuyan öğrencilere uygulamalı trafik eğitimi verildi.
 
Biga İlçe Jandarma Komutanlığı’ndan öğrenilen bilgiye göre, oluşturulan ekipler sorumluluk sahalarındaki köy okullarında uygulamalı trafik eğitimi programı düzenledi. Sınıflarda genel trafik güvenliği ve kuralları hakkında bilgi veren ekipler, broşür dağıttı.
Jandarma ekipler, çalışma kapsamında okulların önlerinde oluşturulan yaya geçitlerinde uygulamalı etkinlik yaptı. Tarımla uğraşan vatandaşlara yönelik traktör ve tarım araçlarının kullanımı, reflektör, flaşör lamba ve rops demiri takmanın önemi konusunda bilgilendirmeler yapıldı. Biga’da faaliyet gösteren işçi ve öğrenci servis taşımacılığı yapan servis şoförlerine görevleri başında bilgilendirme yapıldı. Jandarma ekiplerince Biga Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü personeline trafik güvenliği eğitimi dahilinde koordineli ve verimli çalışma, trafik tedbirleri, geçiş üstünlüğünün uygulanması konuları anlatıldı. Yapılan uygulamalarda, motosiklet kullanıcılarına kask takmanın ve reflektif yelek giymenin önemi anlatıldı. Sürücü ve yayalara yönelik kıraathane ve kahvelerde trafik güvenliği ve trafik tedbirleri kapsamında bilgilendirme yapıldı.
 
Bahar Karakurt