Sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyrederken, Biga'da cuma ve cumartesi günü en sıcak günlerden biri yaşanacak. Çanakkale'de ormanlık alanlara giriş yasakken, yaşanan yüksek sıcaklıkların yangınlara sebebiyet vermemesi için Biga İlçe Orman İşletme Müdürü İhsan Tunç da vatandaşları uyardı ve kontrollü davranmaya davet etti. Piknikçilerin de bu süreçte dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı.

 
"YANGINLAR İNSAN HATASI KAYNAKLI. ÖNLEM ALINMALI"
 
Orman yangınlarının yüzde 98'inin insan kaynaklı yaşandığını dile getiren Tunç; "Bu yangınlar nedeniyle ulusal bir kaybımız oluşuyor; üreticinin biçtiği alanda çıkan yangın daha ürün biçilmeden yanmış oluyor. Bu yangını söndürmek için Orman müdürlüğü, belediye veya kendi köylüleri emek sarf ediyor ama canımız yanıyor haliyle. Bu yangınlar karşısında dikkat ve önlem almak mümkün. Önlem alınabilir ama almıyoruz. Anız yangınlarındaki ya da biçme işleminde çözmemiz gerekiyor. Biçerdöverin arkasında mutlaka bir kişinin olması; sürekli tarlayı gözlemleyerek tarlada çıkabilecek olası yangına hemen müdahale edilebilir. En pratik çözüm olarak bunu öneriyoruz. Aynı durum saman toplama zamanında da yaşanıyor. Orman yangınlarının yüzde 98’i insan kaynaklıdır. Kasıt bu oran içerisinde çok düşük bir orandır; gerisi ihmal ve dikkatsizliktir" ifadelerini kullandı.
 
"ÖNÜMÜZDEKİ 7 GÜNE DİKKAT"
 
Önümüzdeki 7 gün boyunca dikkatli olunması gerektiğini ifade eden Tunç; "13 Temmuz 2023 tarihi itibariyle önümüzdeki 7 gün boyunca hava sıcaklıkları aşırı derecede yükselecek. Bu sürenin sonunda sıcaklıklar nispi olacak düşecek; bu süreçte rüzgar hızı da artacak. Bizim önemsediğimiz kriterler bu dönemde olumsuzluk yaratacak. Küçücük bir ateş bile bir anda yangına dönüşme ihtimali çok yüksek olduğu bir döneme giriyoruz. Bu dönemler bizim kırmızı alarma geçtiğimiz dönemlerdir. Halkımızın da bu sürece riayet etmesini istiyoruz; bu dönem sonunda ateş yakabiliriz anlamına gelmiyor. Yine dikkatli olmalıyız ama bu dönem çok kritik. Araçta sigara içip candan atanlar var ‘Ne olacakmış’ diye düşünenler var. Ne olacakmış diye düşünmemek tedbirli olmak gerekiyor" dedi.
 
BİGA'DA PİKNİK YAPILACAK ALANLAR NERELER?
 
Biga'da piknik yapılabilecek alanları sıralayan ve yasaklara uymayanların ceza ile karşılaşacaklarını söyleyen Tunç; "Cezai müeyyidelerle orman yangınlarının engellenmesinin çözülemeyeceğinin farkındayız; eğitim ile bu sorunlar çözülür. Orman varlığımız herkesin değeridir. Bizlerin bu ortak değerlerimizi korumamız gerekir. Vatandaşlarımızın tescillenmiş yerlerde denize girmeleri veya piknik yapmalarını öneriyoruz. Piknik içinde; Abdiağa, Balıkkaya’da, Nilüfer Gölü tescillenmiş bölgelerdir. Buralar halkımızın kullanımına açıktır; biz bu tescilli alanlar dışında piknik ateşi yakılmasını istemiyoruz. Yangın sezonu boyunca bunlara dikkat edilmesi gerekiyor. Hiçbir şekilde bu tür havalarda ormanlık alan içerisinde piknik yapılmamasını öneriyoruz. Bu bölgelerde bile özellikle bu tür havalarda mangal ateşi yakma alışkanlığımızı terk etmemiz gerektiğine inanıyorum. Ormanları korumak her vatandaşımızın görevidir; çocuklarımıza geleceğe bu doğayı miras olarak bırakmak zorundayız" şeklinde konuştu.
 
 Bahar Karakurt