Biga’da yazın bolluğundan faydalanan köylü kadınların kışın tüketmek üzere yapıp kurumaya bıraktıkları kışlık yiyecek hazırlıkları başladı.
 
Biga Dereköy’de güz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte başlayan meyve kurutma dönemi de başladı. Dereköy’de doğal özelliğini halen yitirmeden meyvelerin büyük kısmı kurutularak kışa bırakıldı. Armut, elma, erik, kayısı, domates bir çok ürünü damlarda kurumaya bırakan kadınlar, doğal yaşamı sürdüren emekleriyle bir geleneği de yaşatmayı ihmal etmiyorlar.
 
Her bölgeye göre farklı ürünlerin hazırlandığı bu gelenekte, genelde kış aylarında pahalı olan ürünler şimdiden salamura veya kurutma şeklinde hazırlanarak saklanıyor. Kurutulan sebzeler arasında, yazın eriğin her çeşidi, armut, dut gibi meyveler var. Kurutmanın yanı sıra kadınlar bahçelerden taze olarak topladıkları ürünleri de birer pişirim halinde temizleyip poşetleyerek derin dondurucularda, kış aylarında yemek yapmak için muhafaza ediyor. Bu sayede, ev hanımları kışlık yiyecekler yaparak hem aile ekonomisine katkıda bulunuyor hem de kışa hazırlık yapmış oluyor.
 
Bahar Karakurt
 


Kaynak: Biganın Sesi