Biga’ya, Türkiye'nin farklı illerinden gelerek çalışmaya başlayan mevsimlik tarım işçileri, koronavirüs tedbirleri kapsamındaki yasaklardan muaf tutuldukları için mutlu olduklarını söylediler. AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Şahin, mevsimlik tarım işçilerinin şehirlere giriş ve çıkışlarında sağlık taramalarından geçtiklerini belirtip, "Bu yıl İçişleri Bakanlığımızın genelgesiyle mevsimlik tarım işçilerimizin hareketleri kontrollü bir şekilde sağlanıyor" dedi.
 
Tarım ve Orman Bakanlığı'nın koronavirüs nedeniyle şehirlerarası yolculuk kısıtlamasından muaf tuttuğu mevsimlik tarım işçileri, Biga’ya gelmeye başladı. Bu kapsamda tarım alanında Türkiye'de önemli bir yere sahip Biga’ya gelen tarım işçilerinin de işverenleriyle buluşturma noktasına kadar olan aşamada kontrollü bir şekilde ulaşımları sağlanıyor. Saat 08.00'de tarlaya gelerek, mesaiye başlayacak mevsimlik tarım işçileri, sosyal mesafe kurallarına uyarak 8 saat tarlada ter dökecek.
 
Tokatkırı köyüne gelen mevsimlik tarım işçilerine hoş geldiniz diyen AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Şahin, “Tarımsal üretimde çok önemli olan tarım işçilerimizin ilk kafilesi Şanlıurfa dan Tokatkırı köyümüze geldi. Kendilerine hoş geldiniz diyor hayırlı işler diliyoruz. İl özel idaremiz tarafından Gümüşçay, Hacıköy, Selvi, Pekmezli, Tokatkırı ve Bozlar köylerimize tarım işçisi misafirlerimiz için geçici süreli konaklamaları ve daha sağlıklı bir ortamda ikamet etmeleri için alanlar oluşturuluyor.” Dedi.
 
CAHİT MAVİLİ
 


Kaynak: Biganın Sesi