Biga Kent Konseyi Genel Sekreteri Erdoğan Başer, Biga Pomak Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği Başkanı İrfan Çınar, Biga Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Süleyman Duran bir araya gelerek bisiklet gezginleri için ortak çalışma yürüttü.
 
Bisiklet rotası oluşturmak için kolları sıvayan ekip, Kalafat köyü Nilüfer Gölü'nden, Bahçeli Hoşoba Sırtlarına, buradan Nohut kahvesi ve oğlak Merkezi Işıkeli Köyün'e, bir bisiklet yolu güzergahı olup olamayacağını araştırdı. Bu çalışma kapsamda belirlenen bisiklet yolu güzergahının florası ve doğal güzellikleri ile uygun bir rota olacağı değerlendirildi.
 
Biga Pomaklar Derneği Başkanı İrfan ÇINAR, Işıkeli Köyünün bisiklet grupları tarafından bir hayli uğrak yer olduğunu bu yeni rotanın da Bisiklet kullanıcıları tarafından daha çok tercih
edilebileceğini belirtti.
 
Biga Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Süleyman Duran ise " Nilüfer Gölü Biga Merkeze yakınlığı ile yürüyüş, koşu ve bisiklet ile gidilebilecek en iyi yerlerden biridir. Buradan Bigalı Mehmet Çavuş'a, Işıkeli'ne olan rotaları inceliyor ve yapılması gerekenleri tespit etmeye çalışıyoruz" dedi.
 

MEHMET ÖZDEŞ
 


Kaynak: Biganın Sesi