Bu kapsamda sosyal mesafe ve maske takma kuralları uygulanacak ve masalar arasında şeffaf branda veya cam bölme olacak.
 
1 Temmuz itibarıyla yeniden faaliyete geçecek internet kafeleri, salonları ile elektronik oyun yerlerinde alınacak koronavirüs tedbirlerinin yer aldığı internet kafeleri/salonları ve elektronik oyun yerlerinin, faaliyetlerine izin veren genelge Biga Kaymakamlığı tarafından yayımlandı.
 
19 MART İTİBARIYLA KAPANMIŞTI
 
Genelgede, salgın sürecinde başlatılan normalleşme sürecinde; salgınla mücadelede uyulması gereken temizlik, maske ve mesafe şartlarının yanı sıra her faaliyet, iş kolu veya mekan için alınması gereken tedbir ve kuralların Koronavirüs Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda ilgili Bakanlıklarca kararlaştırıldığı ifade edildi. Bu çerçevede 19 Mart tarihinden itibaren faaliyetlerinin durdurulmasına karar verilen internet kafeleri, salonları ile elektronik oyun yerlerinin normalleşme döneminde hangi koşullara bağlı olarak faaliyet gösterebilecekleri Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından tespit edilerek İçişleri Bakanlığı’na bildirildiği kaydedildi.
 
1 TEMMUZ’DA YENİDEN HİZMETE BAŞLAYACAK
 
Bu kapsamda talimatları doğrultusunda internet kafeleri/salonları ve elektronik oyun yerlerinin, faaliyetlerine izin veren mevzuat hükümleri (İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik vb.) ile iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tedbirlere ilave olarak genelgede belirtilen tedbirlerin alınması kaydıyla 1 Temmuz tarihinden itibaren faaliyetlerine başlayabilecek.
 
OTURMA DÜZENİNE İLİŞKİN MESAFE PLANI HAZIRLANACAK
 
Genelgede yer alan genel esaslar şu şekilde; Bu işyerlerinin işletmecileri temizlik, maske, mesafe önlemleri başta olmak üzere belirlenen kurallarla ilgili tedbirleri eksiksiz şekilde almakla yükümlü olacak. İşletmeciler tarafından, genel kullanım alanlarına ve oturum düzenine ilişkin mesafe planı hazırlanacak, internet kafeleri, salonları ve elektronik oyun yerlerinin müşteri kapasitesi mesafe kuralına göre belirlenecek, kapasite bilgisi işletmenin girişinde görülebilir bir yere asılacak ve bu kapasiteye uygun sayıda müşteri kabul edilecek.
KİŞİ BAŞINA 4 METREKAREDEN AZ OLMAYACAK
Temizlik, maske ve mesafe kuralları ile uyulması gereken diğer kurallara ilişkin bilgilendirme afişleri internet kafeleri, salonları ve elektronik oyun yerlerinin girişlerine ve içerisinde uygun yerlere asılacak. Aynı anda bulunabilecek kişi sayısına ilişkin planlama (çalışan ve müşteriler dâhil edilerek hesaplanacak şekilde) kişi başına 4 metrekareden az olmayacak şekilde yapılacak. Kişiler ve masalar, üniteler arasında en az 1 metre mesafe kuralına uyulacak, bu mesafe yer işaretleriyle belirlenecek. Tek ünitede iki ve daha fazla kişiyle oynanan oyunlarda her bir kişi arasında en az 1 metre mesafe olacak.
 
 
 
MASA ARASINDA ŞEFFAF BRANDA VEYA CAM BÖLME OLACAK
 
 
 
Masa, üniteler arasında şeffaf branda, cam bölme, ahşap kenarlık gibi unsurlarla teması azaltıcı tedbirler alınacak. Maskesiz müşteri ya da çalışan alınmayacak. İçeride bulunulan süre boyunca da maske takmaya devam edilecek. Kullanılmış maskeler kapaklı çöp kutusuna atılacak ve düzenli olarak boşaltılacak. İçeride kontrolsüz şekilde kalabalık oluşmasını engellemek için giriş kapısında tedbir alınacak. Bu kapsamda, dış kapıya içeriye girilmesini engelleyecek basit bir uyarıcı, engelleyici gibi kapının her iki tarafından tutturularak asılabilecek basit bir kırmızı renkli kordon ya da şerit konulacak.
 
 
 
MÜMKÜN OLDUĞUNCA TEMASSIZ ÖDEME ALINACAK
 
 
 
İçeride ortak kullanım amacıyla gazete, dergi vb. bulundurulmayacak.  Müşterilere kartla temassız ödeme yapabilecekleri hatırlatılarak mümkün olduğunca nakit ödemeden kaçınılması sağlanacak, müşterilerin temas ettiği veya edeceği ödeme terminali (POS cihazı vb.) her müşteriden sonra mutlaka yüzde 70’lik alkol ile temizlenerek dezenfekte edilecek. Masa, sandalyeler, bilgisayar ekranı, klavye ve mouse, oyun konsolu vb. ekipman ve malzemeler her müşteri kullanımından sonra yüzde 70’lik alkolle silinecek.
 
 
 
TEK KULLANIMLIK ÜRÜNLER KULLANILACAK
 
 
 
Yiyecek ve içecek servisi işletme personeli tarafından mesafe kuralına uygun olarak yapılacak olup kişilerin yiyecek ve içeceklerini kendilerinin almasına müsaade edilmeyecek. Çay,kahve ve diğer içeceklerin servisinde tek kullanımlık malzemeler kullanılacak. İşletmede  bulunan mutfak, çay ocağı ve servis alanları, İçişleri Bakanlığı’nın 30.05.2020 tarihli ve 8556 sayılı Genelgesi hükümlerine ve COVID-19 kapsamında Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından kafe ve restoranlar için hazırlanan kurallara göre düzenlenecek.
 
PERSONEL İŞ KIYAFETLERİNİ GÜNLÜK DEĞİŞTİRECEK
 
Personele yönelik önlemler ise şöyle; Personelin tümü kuralına uygun maske takacak, maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirilecek, değiştirilmesi öncesinde ve sonrasında el antiseptiği veya en az %70’lik alkol içeren kolonya kullanacak. Personelin el hijyenine dikkat etmesi sağlanacak ve bu konuda personel sürekli uyarılacak.  Personelin iş kıyafetleri günlük olarak değiştirilecek. Bu işyerlerindeki personelden temizlik yapan ve bulaşık yıkayan haricindeki çalışanlar (sahte güven hissi uyandırmamak adına) eldiven kullanmayacak. Dinlenme alanlarında da personel arasında en az 1 metrelik mesafe korunacak ve maske takılacak.
 
AVM’LERDEKİ SALONLARDA 1 TEMMUZDA HİZMETE AÇILACAK
 
Alışveriş merkezleri içerisinde bulunan elektronik oyun merkezleri de (kaydırak, salıncak, kum/top havuzu vb. çocuk oyun alanları hariç) bu Genelge de belirtilen usul ve esaslar dahilinde hizmet verebilecek.
 
AYDA EN AZ İKİ KERE DENETLENECEK
 
İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları doğrultusunda faaliyete başlayacak olan internet kafeleri, salonları ve elektronik oyun yerlerinin ayda en az iki kere denetlenerek uygulamanın belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi sağlanacak. Tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 ‘inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.
 
YASEMİN ÖZDEŞ
 


Kaynak: DHA