Birlikteliğin ve sevginin ifadesi, bolluk ve bereketin simgesi olduğunu belirten Orhanlı, 'Milletimizin komşularına, dost ve akrabalarına yılda iki defa dağıttığı güzelliklerden biri kurban etinden pay verme, diğeri ise aşure ikramıdır' dedi.
 
Bu yıl 19 Ağustos Perşembe günü başlayan ve Hicri yılbaşı olan Muharrem Ayı, Peygamber efendimizin Ramazan ayından sonra oruç tuttuğu ay olarak biliniyor. Biga ilçe Müftüsü Ramazan Orhanlı, Hicri Yılbaşı ve Muharrem ayı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Hicret ve Muharrem ayının önemine işaret eden Orhanlı, Aşure gününde yapılan ibadetlerin çok makbul olduğunu ifade etti.
 
Birlik ve beraberlik zamanı
Muharrem Ayının, Hicri Takvimin başlangıcı olarak kabul edildiğini söyleyen Orhanlı, “Muharrem Ayı Sevgili Peygamberimiz(sav) Muharrem ayını Allah'ın ayı olarak nitelendirmiştir. Ramazan ayından sonra en faziletli orucun Muharrem ayında tutulan oruç olduğunu ifade etmiş ve "Aşure gününün orucunun, bir önceki yılın günahlarına kefaret olmasını Allah'tan umarım." buyurmuştur. Ramazan orucunun farz kılınmasıyla Muharrem orucunun tutulmasını tercihe bırakmıştır. Muharrrem ayının sadece onuncu günü değil, dokuz, on ve on birinci günlerinde oruç tutulmasını tavsiye etmiştir. Hz. Ömer’in halifeliği zamanında Peygamber Efendimizin Mekke’den Medine'ye hicreti resmi takvimin başlangıcı, Muharrem ayı da hicri yılın ilk ayı kabul edilmiş, Muharrem ayının onuncu günü aşure günü diye isimlendirilmiştir. Müslüman milletimizin örf ve adetleri arasında aşure tatlısı yaparak, eşe dosta, konu komşuya ikram etme hususu vazgeçilemeyecek ölçüde yerleşmiştir. Her yıl 10 Muharrem'den başlayarak, köylüsüyle kentlisiyle Müslüman aileler, aşure sofralarında bir araya gelirler. Aşure aşındaki farklı nimetlerin kaynaşarak ortak bir tad'a dönüşmesi gibi, milletimiz de asırlardır birlikte yaşama ahlâkının gereği olarak sevinci ve kederi, nimeti ve külfeti,  muhabbeti ve meşakkati paylaşmıştır. MUHARREM ayımız hayırlara vesile olsun. Bizlerin ve tüm insanlığın özellikle salgın hastalıktan kurtuluşuna vesile olsun.” Şeklinde konuştu
 
CAHİT MAVİLİ
 


Kaynak: Biganın Sesi