Ölüm ya da farklı nedenlerle muhtarlıkları düşen mahalle ve köylerde Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından 6 Haziran Pazar günü, seçimlerin tekrarlanmasına ve ara seçim yapılmasına karar verildi. Biga’da da iki köyde sandığa gidilecek seçimde Eskibalıklı ve Camialan köyleri yeni muhtarlarını belirleyecek.
 
Biga Muhtarlar Derneği Başkanı Ayhan Ferah seçimlerle ilgili; “Ara seçimler genelde Haziran ayının ilk haftası yapılıyor. Örneğin geçen yıl Temmuz ayında bir muhtarımız vefat ettiğinde yine bu Haziran ayı bekleniyor. Hayatını kaybeden muhtarlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Yeni seçilecek muhtarlarımıza ise şimdiden hayırlı olsun diliyorum. Hem köylerimiz için, hem Bigamız için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarına inancım tam. Bizler de Biga Muhtarlar Derneği olarak seçilecek arkadaşlarımızın çalışmalarını kolaylaştırmak için elimizden geleni yapacağız. Hep birlikte Bigamıza hizmet etmeye devam edeceğiz. Yapılacak seçimlerin demokratik bir şekilde ve saygı kuralları içinde tamamlanacağına inanıyorum. Kazanan Bigamız olacaktır” ifadelerini kullandı.
 
Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılacak seçimlerde, Eskibalıklı’da 185, Camialan köyünde ise 42 kayıtlı seçmen bulunuyor. Camialan Muhtarı Recep Kaplan yaklaşık 8 ay önce yakalandığı kanserden kurtulamayarak hayatını kaybetmişti. Daha önce açık kalp ameliyatı da olan Eskibalıklı Muhtarı Refik Savaş ise yakalandığı koronavirüsten kurtulamayarak yaklaşık 3 ay önce hayata veda etmişti.
 
MEHMET ÖZDEŞ
 


Kaynak: Biganın Sesi